8. týden: Prohry s divizními rivaly

Tým Maplelafs.cz pro Vás připravil novou rubriku „Týdenní souhrn“ ve které se budeme věnovat zápasům Maple Leafs a všem důležitým událostem posledního týdne, které se v Leafs Landu staly.

Dnes začneme souhrnem 8. týdne sezony, ve které Leafs sehráli tři zápasy.

Začíná se rozbíhat druhá čtvrtina sezóny a rozpis zápasů pro tento týden nebyl příliš šťastný.

V pondělí se na ledě Air Canada Centre představily Hvězdy z Dallasu a po třídenní pauze čekaly Toronto dva divizní “back-to-back“ duely na ledě Buffala a Ottawy. Trenéři stále nemohli počítat s Colby Armstrongem, Dion Phaneufem a brankářem J.S. Giguerem, který by se měl opět objevit mezi tyčemi příští týden.

Od výluky přijel tým Dallas Stars ze Západní konference k teprve třetímu zápasu do ACC. Hned ze začátku utkání  zvedla ze sedadel vlažné publikum boxerská vložka mezi Coltonem Orrem a Krysem Barchem. V první třetině se hrál opatrný hokej ze zajištěných obran a na gól se čekalo do jedenácté minuty, kdy otevřel skóre při přesilové hře šťastnou tečí domácí Nikolai Kulemin. Aktivnější Toronto se dlouho snažilo přidat druhou uklidňující branku a to se povedlo pět minut před koncem druhé třetiny hvězdě zápasu Kuleminovi, který po přihrávce od Grabovskiho překonal svou druhou brankou Kariho Lehtonena. V zápětí přišlo rychlé snížení z hole Brada Richardse, ale to bylo všechno co vynikající Jonas Gustavsson hostům povolil. Jeho výborný výkon a obětavost spoluhráčů při blokování střel přispěli ke konečnému výsledku 4:1, kdy se za domácí ještě gólově prosadili Tyler Bozak a Kris Versteeg.

Ze zápasu s Dallasem si odnesl menší zranění kolene Mike Brown a místo něj byl v základní sestavě pro zápas s Buffalem Luca Caputi.

Po třídenní pauze se Maple Leafs utkali o důležité body na ledě divizního rivala Buffala Sabres. V prvním vzájemném střetnutí této sezóny se na kanadské půdě radovali z vítězství hráči amerického celku v poměru 3:2 v prodloužení. V brance se objevil skvěle chytající a při zranění Giguera momentální jednička týmu Jonas “Moster“ Gustavsson. Dalo se očekávat, že půjde o mnohem svižnější, tvrdší hokej, než jaký byl k vidění v pondělí a to se potvrdilo hned na začátku utkání, kdy domácí tvrdě atakovali nejprve Nikolaie Kulemina a hned poté největší hvězdu Javorových listů Phila Kessela. To se nelíbilo bijci Coltonu Orrovi, který chtěl okamžitě na ledě zjednat pořádek. Výsledkem jeho práce byla čtyř minutová přesilovka pro Buffalo. S tou si domácí poradili velmi dobře a střelou Jordana Leopolda se dostali do rychlého vedení. Po pár vteřinách se Kris Versteeg dopustil naprosto zbytečného faulu před svojí střídačkou, když byla hra na druhé straně hřiště. Dlouhá přesilovka 5 na 3 znamenala druhou branku v síti Gustavssona a trápící se Sabres získali potřebné sebevědomí ze kterého čerpali po zbytek zápasu. Několik výborných zákroků Monstra v první třetině drželo stále dobrou naději na body. Toronto si ve druhé třetině vytvořilo několik slušných příležitostí ke vstřelení branky, ale naráželi, tak jak je v posledních letech zvykem na vynikajícího Ryana Millera. Akce střídala akci a když se Leafs deset minut před koncem nadechovali k závěrečnému tlaku, tak si při přesilovce nerozuměli Francois Beauchemin s Kesselem a tvrďák Patrick Kaleta zvýšil na 3:0. Utkání nakonec skončilo 3:1, posledním střelcem zápasu byl pár minut před koncem sniper Toronta Phil Kessel.

Mike Brown proti Ottawě znovu naskočil do sestavy a zaujal své místo na křídle čtvrté formace. Nováčka Keitha Aulieho nahradil zkušenější Brett Lebda.

Z města nedaleko Niagárských vodopádů se přemístilo Toronto do hlavního města Kanady, kde jej čekalo třetí pokračování bitvy o Ontario. Z předchozích dvou duelů si každý připsal po jednom vítězství. Z počátku rychlá, bojovná hra nepřinášela žádné větší šance, až s první přesilovkou utkání přišla i první branka o kterou se postaral ruský veterán hrající za Sens   Alexei Kovalev. V druhé třetině Ottawa spíše vyčkávala s čím přijdou hráči Toronta, těm se příliš nedařilo dostávat před branku domácího Elliotta a tak převážný počet sřel přicházel ze střední vzdálenosti. V polovině utkání přišel protiútok domácích hráčů na jehož konci předvedl krásný blafák do backhendu Mike Fisher. Zápas, který přinesl pouze čtyři vyloučené  hráče, nedovolil Leafs, aby se dostali do vetšího tlaku a tak se po třetí brance Senátorů a druhé Fishera pouze dohrávala třetí třetina bez většího vzrušení.

Nepovedený týden v Leaf Landu, když přišli dvě prohry v přímých soubojích o příčky zaručující Play-off. Znovu si tak fanoušči pokládají otázky: Má tým v tomto složení na play-off? Kdy dojde Brianu Burkovi trpělivost a začne s tím něco dělat? Může ještě Ron Wilson  předat týmu něco užitečného nebo to chce výměnu trenéra?

Nezbývá nic jiného, než věřit a doufat v lepší zítřky.

Hvězdy uplynulého týdne podle mapleleafs.cz:

Nazem Kadri

Stále čeká na svou premiérovou branku v NHL, ale v uplynulém týdnu ukázal, že má potenciál stát se budoucím lídrem ofenzivy Maple Leafs. Jako jeden z mála připravoval šance, jak svým spoluhráčům, tak sobě. Dobrou formu, kterou si přivedl s příchodem z farmářského týmu Marlies korunoval parádní asistencí při pondělním gólu Tylera Bozaka.

Nikolai Kulemin

Byl nepříjemný v útoku i obraně. Jeho jedovatá střela dvakrát skončila v síti Dallasu a  nasměroval tým k vítězství. Spolupráce s Grabovskim a MacArthurem mu svědčí, většinou je na jejím konci jako zakončovatel. Měl několik dobrých příležitostí i v zápase s Buffalem, ale narazil na vynikajícího Millera v brance.

Jonas Gustavsson

Moster dostal minulý týden při zranění J.S. Giguera první větší příležitost ukázat své umění a i tento týden prokázal vedení Leafs, že po dlouhé době by měl být post brankáře základem kvalitních výsledků i do budoucna. Jonas odchytal všechny tři utkání a ani v jednom nevyhořel. Proti Stars zneškodnil 21 střel a několika důležitými zákroky podržel svůj tým. Ve zbylých dvou těžkých zápasech mu obrana příliš nepomohla a tak ani jeho dobrý výkon v brance nestačil na body.