9. týden: Remíza, prohra, výhra…

V devátém týdnu se očekávalo, že si Toronto připíše několik důležitých bodů do tabulky, protože ve všech třech zápasech měli výhodu domácího prostředí. Navíc se očekával návrat do sestavy J.S. Giguera a Colbyho Armstronga. Soupeři byli přijatelní. V úterý přijely Blesky z Tampy v čele s nejlepším střelcem ligy Stevenem Stamkosem, dále Leafs čekal v půlce týdne mladý tým z Edmontonu a sobotní noc zpestřil divizní duel s Bruins.

Trenér na pondělním tréninku zamíchal se sestavou a z Marlies byl ke svému prvnímu zápasu za Javorové listy povolán Joey Crabb. J.S. Giguere a Colby Armstrong začali naplno trénovat, ale jejich návrat byl očekáván pro sobotní utkání s Bostonem.

První vzájemný zápas v této sezóně vyzněl jasně pro Tampu Bay v poměru 4:0. Toronto se snažilo od začátku zápasu tlačit před branku Dana Ellise a už v druhé minutě přišel kýžený úspěch v podobě prvního gólu, když u pravé tyče dorážel Kris Versteeg. Blesky obdržená branka nastartovala a za první třetinu vyslaly na domácí branku 17 střel. V poslední minutě první části neuznali rozhodčí regulérní branku Luka Schenna, když sudí rozhodl, že MacArthur faulovat Ellise. V druhé třetině padl na každé straně jeden gól při přesilové hře. Po odehraných sedmi minutách v závěrečné časti daroval náhodný odraz od mantinelu třetí branku domácím. Kulemin svou druhou brankou přiblížil Leafs stejně jako minulý týden ke dvěma bodům. O minutu později utišil burácející arénu Martin St.Louis a snížil na rozdíl jedné branky. To nejhorší však přišlo v poslední minutě utkání při power-play Tampy. Nejdříve se zranil po obětavém pádu do střely dělník Mike Brown a 9 vteřin před koncem srovnal stav bombou od modré St.Louis. Zlomené Toronto už nemělo příliš sil a tak první střelou v prodloužení rozhodl o výhře Lightning Gagne.

Mike Brown utrpěl zlomeninu prstu a bude 4-6 týdnů odpočívat.

Edmonton měl být pro trápící se Leafs snadnou kořistí. Vše dopadlo přesně naopak. Hosté vyčkávali a čekali na chyby domácích, kterých byla spousta. Jonas Gustavsson prožil v brance nejhorší zápas sezóny a po druhém gólu přenechal místo uzdravenému Giggymu. Tomu se nedařilo o moc lépe a inkasoval další tři góly. S debaklem 5:0 od jednoho z momentálně nejhorších týmu NHL nepočítal asi nikdo. Byl to už šestý zápas, ve kterém hráči Maple Leafs nedokázali vstřelit branku.

Při pátečním tréninku opět zamíchal Ron Wilson se sestavou a rozhodl se přesunout Phila Kessela na pozici prvního centra. Na křídlech měl ve formě hrajícího Versteega a navrátilce do sestavy Colbyho Armstronga. Na farmu se po dvou zápasech vrátil Joey Crabb a místo něj byl do hlavního týmu povolán bitkař Jay Rosehill.

V sobotu si Toronto chtělo před domácím publikem napravit reputaci. Po dlouhé době se hráči prezentovali tvrdou jednoduchou hrou, která Boston zaskočila a nepouštěla do nebezpečných šancí. Sice Bruins vstřelili první branku, ale ještě v první třetině na ní dokázal odpovědět střelou do odkryté brány Carl Gunnarsson. Další góly Toronta byly na spadnutí, ale nejlepší gólman ligy Tim Thomas dováděl svými zákroky domácí střelce k šílenství. Byl to nakonec Boston, který strhl vedení na svou stranu. Maple Leafs začali ještě více tlačit na hostující klec, ale Thomas předváděl jeden neuvěřitelný zákrok za druhým. Dvě minuty před koncem dostali domácí výhodu přesilové hry a nepustili hosty ze svého obraného pásma. Vyrovnání bylo na spadnutí a 42 vteřin před koncem dorazil Kris Versteeg odražený puk od zadního mantinelu. Zasloužené vyrovnání napumpovalo domácí obrovskou energií. Když v prodloužení sebral Thomas zákrokem sezóny branku Francois Beaucheminovi, museli o vítězi rozhodnout samostatné nájezdy. V první sérii proměnili mladicí obou týmů Kadri a Seguin. Poté dokázal proměnit se štěstím svůj nájezd pouze Phil Kessel a Toronto zaznamenalo po čtyřech nepovedených zápasech plný počet bodů.

Jeden velmi nepodařený a dva slušné zápasy sehrálo Toronto v tomto týdnu, ale 3 body z domácího prostředí ze tří zápasů je málo. Obrat v posledním zápase by mohl tým nakopnout k lepším výsledkům. Návrat k agresivní hře dělala hlavně Bostonu velké problémy a je potřeba v tvrdé a obětavé hře pokračovat i příští týden, kdy Leafs čekají opravdu těžké zápasy.

3 hvězdy uplynulého týdne:
Colby Armstrong – Sice odehrál pouze jedno utkání, ale do první formace vnesl obrovskou energii a potřebnou tvrdost. Byl nepříjemný hlavně svojí hrou do těla a jeho drzá hra před brankou soupeře byla důležitou součástí přesilové hry.

Nikolai Kulemin – Dobré výkony z minulého týdne potvrdil dvěma góly při utkání s Tampou. Snaží se chodit přímočaře do branky a jeho jednoduchá hra přináší nebezpečné situace před brankou soupeře.

Kris Versteeg – Postupně si nachází svou roli v týmu. Dostává hodně prostoru na přesilovce a to mu svědčí. Dostal se do herní pohody a začíná pravidelně sbírat body. Jednoznačně patří momentálně mezi nejlepší hráče Toronta.

One thought on “9. týden: Remíza, prohra, výhra…