10.týden: Nevyrovnané výkony

Náročný týden v podobě čtyř utkání s nejsilnějšími týmy z východu měli před sebou Maple Leafs. První dvě na půdě nejlepších celků východní konference Washingtonu a Pittsburghu.  Další sehráli na domácím ledě s Flyers a v sobotu derby s Canadiens.

Utkání na ledě Washingtonu nezačalo pro Leafs vůbec dobře, už ve 3.minutě lovil puk ze své brány Jonas Gustavsson a Caps se dostali do rychlého vedení. Domácí dvě třetiny v poklidu kontrolovali hru a svou typickou útočnou hrou si vypracovali vedení 4:1. Na začátku třetí třetiny se střelou mezi betony trefil Grabovski a vykřesal naději na bodový zisk. Obraz hry se příliš nezměnil, ale několika výtečnými zákroky držel Gustavsson Leafs stále ve hře. Když dvě a půl minuty před koncem tečoval Tim Brent střelu Kaberleho bylo to najednou pouze o gól a hráči Washingtonu viditelně znervózněli. Toronto vložilo všechny síly do útoku a vyplatilo se. Clarke MacArthur si u tyčky počkal na přihrávku Grabovskiho a svým druhým gólem srovnal skóre na 4:4. V prodloužení se aktivnější Toronto nedokázalo gólově prosadit, tak přišly na řadu nájezdy. Jonas Gustavsson byl v nájezdech bezchybný. Na druhé straně se otočkou ala Jason Blake prosadil Mikhail Grabovski a dva body putovaly na konto Maple Leafs.

Už za dva dny jelo Toronto na další těžký test do Pittsburghu, kde je čekal momentálně nejlépe hrající hráč NHL Sidney Crosby. Sid the Kid bodoval v 17ti zápasech v řadě, když si připsal neuvěřitelných 20 branek a 15 asistencí. Pens vlétli na hráče Toronta od prvních minut a právě Crosby otevřel skóre, když pohodlně nadvakrát dorazil střelu Kunitze. Domácí pokračovali v útočné hře, ale do první sirény se jim zvýšit skóre nepodařilo. Zajímavostí první třetina byla ještě pěstní odveta Coltona Orra s domácím obráncem Derykem Engellandem. Tentokrát to bylo mnohem vyrovnanější a nakonec oba borce roztrhli rozhodčí. Hodně slabý výkon Leafs z první třetiny pokračoval nadále a povolili domácím ve druhé třetině další tří branky. Za stavu 0:4 se Toronto stejně jako ve Washingtonu pustilo do totální ofenzivy a góly Bozaka a Grabovskiho snížilo na 2:4. Třetí třetinu dokonce přestříleli domácí 15:2, ale když Letestu zvýšil tři minuty před koncem na 5:2 bylo hotovo. Hodně vyhecovaný zápas přinesl další dvě bitky ve třetí třetině a při bitce s Ruppem si hostující Mike Komisarek poranil prst a musel z utkání odstoupit.

Zranění Mika Komisarka si vyžádá 7-10 dní pauzu. Naopak kapitán týmu Dion Phaneuf se vrátil do sestavy na domácího utkání s Flyers.

První vzájemné utkání s Flyers prohrálo Toronto rozdílem třídy 5:2. Do zápasu nastoupil i domácí kapitán Dion Phaneuf a zpočátku zápasu to vypadalo, že jeho přítomnost má pozitivní vliv na tým. Leafs se tlačili dopředu a Philadelphia se prvních deset minut pouze bránila. Ke gólu to nevedlo a tak udeřil jako první při přesilovce hostující Ville Leino, když překonal Giguere mezi nohy. Laciná branka Torontem otřásla a naopak Flyers narostla křídla. O minutu později zvýšil na 2:0 golfem od modré Chris Pronger. Ve druhé třetině přidal další dvě branky hostů šikovný Danny Briere. Za domácí se prosadil pouze Mikhail Grabovski. Po těžkém zápase s Penguins den předtím, už nemělo Toronto síly zvrátit nepříznivý vývoj utkání a i druhý zápas s Flyers prohráli o tři branky tentokrát 4:1.

Sobotní noc přinesla jeden ze zápasu na který se každý fanoušek Leafs teší nejvíce. Do Toronta přijel nesmiřitelný rival z Montrealu, aby svedl s domácími třetí vzájemný zápas této sezóny. Habs měli za sebou náročný zápas v Detroitu, tak v brance dostal příležitost náhradník Alex Auld. Za domácí nastoupil v druhém zápase v řadě od svého zranění veterán J.S. Giguere. Na Montrealu byla od počátku zápasu vidět velká únava z předchozího utkání a Toronto mělo jednu šanci za druhou. Na Auldovi bylo vidět, že mu chybí zápasová praxe a v osmé minutě pohodlně otevřel skóre Phil Kessel. Habs nebyli schopni ohrozit Giguera a první třetina se hrála pouze na jednu bránu. Tomáš Kaberle vstřelil v 11.minutě svou první branku v sezóně při přečíslení tři na jednoho. V tu chvíli vypadal Monteal na ručník. Po dvou gólech v první třetině, ale přišlo uspokojení domácích, Canadiens přitvrdili a agresivní hrou si začali vytvářet šance na vstřelení gólu. Ve druhé třetině byl opravdu gól Habs na spadnutí a přišel pět minut před koncem třetiny, když zaváhání Leafs využil Mike Cammalleri. To opět domácí nastartovalo a do třetí části šli s velmi pozornou obranou a hlavně se vyvarovali zbytečných chyb v rozehrávce. Montreal se nedokázal dostat do většího tlaku, když se blížil konec utkání, tak odvolání Aulda potrestal Kris Versteeg gólem do prázdné branky. Toronto zaznamenalo důležitou výhru 3:1 pro posílení sebevědomí do dalších utkání.

Náročný týden Leafs zvládli poměrně slušně. Dokázali, že dokáží hrát vyrovnaně s nejlepšími týmy východu, ale ne dlouhodobě. Výkony v tomto týdnu byly hodně nevyrovnané. Stále je v zápasech cítit absence kvalitních útočníků, kteří dokáží vyrovnaný zápas strhnout na svou stranu. Stále Brian Burke věří svému týmu? Většina fanoušků si myslí, že bez tradu to nepůjde!

3 hvězdy uplynulého týdne:

Clarke MacArthur – Strůjce obratu s Capitals. Vstřelil dvě branky a i v ostatních nepovedených zápasech se ve spolupráci s Grabovskim dostával do nebezpečných šancí. Proti Montrealu ukázal, že se nebojí pěstního souboje.

Mikhail Grabovski – Odehrál jeden ze svých nejlepších týdnů v této sezóně. Zatím je jeden z překvapivých tahounů ofenzivy Leafs. I v nepovedený zápasech se dokázal prosadit. Ze čtyř zápasů si připsal 3 góly a 1 asistenci, navíc proměnil krásnou otočkou rozhodující nájezd na ledě Capitals.

Tomáš Kaberle – Český rodák má za sebou parádní týden. Přitvrdil svou obranou hru a v útočné fázi byl k nezastavení. Vstřelil vítězný gól v derby s Montrealem a k tomu přidal za celý týden ještě 4 asistence. S 5 body byl nejproduktivnější hráč Maple Leafs.

3 thoughts on “10.týden: Nevyrovnané výkony

1. Ještě bych zmínil Colbyho Armstronga, který má na hru týmu velmi pozitivní vliv.