11.týden: Canadian trip

Cestování po západní Kanadě určil Torontu rozpis tohoto týdne. Dva zápasy v Albertě s Edmontonem a  Calgary, jeden zápas v Britské Kolumbii z nepříjemným Vancouverem. V posledních zápasech přinesly mírně zlepšené výkony lepší výsledky, když ze 6 zápasů dokázali hráči Leafs čtyřikrát bodovat naplno.

První zastávkou byl Edmonton a místnímu týmu Oilers mělo Toronto co vracet. Před 12ti dny je na domácím ledě zostudil právě tým Olejářů 5:0. Pro Leafs to byla zatím nejhorší prohra v sezóně a právě po ní přišlo herní zlepšení a lepší výsledky. První třetina přinesla otevřený hokej z obou stran typický pro kanadská derby. Hra v obrovském tempu, kde šance střídala šanci. O něco nebezpečnější byli domácí mladíci, hlavně Taylor Hall a Jordan Eberle, kteří táhnou ofenzivu Oilers. Toronto si dokázalo vypracovat také pár nebezpečných příležitostí a po jedné takové otevřel skóre střelou od modré čáry rodák z Alberty hrající v dresu Maple Leafs Dion Phaneuf. J.S. Giguere nastoupil v hostující bráně a v první třetině předvedl několik fantastických zákroků. Hlavně Taylor Hall musel být zoufalý z toho co mu Giggy pochytal. V čase 11:45 zakombinovali v blízkosti brankoviště Gagner s Eberlem a druhý jmenovaný srovnal skóre střelou do horního rohu z bezprostřední blízkosti za bezmocného Giguera. Od druhé třetině už ovládalo ledovou plochu pouze jedno mužstvo. Byli to hráči Toronta, kteří hráli ze zabezpečené obrany a domácí nepouštěli do nebezpečných šancí. Hrálo se pouze na domácí branku a ti si často museli pomáhat nedovolenými zákroky. V polovině zápasu využil přesilovku krásnou souhrou s MacArthurem Grabovski. Ke konci třetiny ještě zvýšil skóre Kris Versteeg a podle obrazu hry to vypadalo na dva body pro Toronto. V poslední části se měnilo skóre pouze jednou a byl to Phil Kessel, který po přihrávce Versteega uzavřel skóre na konečných 4:1.

Návrat Diona Phaneufa a Freddieho Sjostroma po 11ti měsících do arény svého bývalého zaměstnavatele. Na druhé straně Matt Stajan a Niklas Hagman, kteří oblékali ještě nedávno modrý dres Maple Leafs. Na každé straně byli hráči, kteří chtěli dokázat, že se jich tým neměl zbavovat. Od začátku se hrálo vyrovnané utkání ve kterém bylo domácí mužstvo mírně aktivnější. Giguere jako vždy vynikající a tak udeřil svým desátým gólem v sezóně z rychlého protiútoku Nikolai Kulemin. Radost trvala pouze minutu a stav srovnal Backlund. Až do 36.minuty se hrála vyrovnaná partie ve které náznak šance mírně nebezpečnějších domácích řešil s přehledem Giggy. Čtyři minuty před koncem druhé třetiny se rozhodlo o výsledku celého zápasu. Tanguay, Jokinen a Rene Bourque překonali každý jednou během jedné minuty hostujícího brankáře a z vyrovnaného utkání byl pořádný gólový příděl pro Leafs. Giguere si obnovil zranění třísel a jeho léčení by mělo být na delší dobu. V brance ho pro třetí třetinu vystřídal Gustavsson, který kapituloval po dvou minutách z hole Hagmana. Dobrou formu potvrdil Mikhail Grabovski, když snížil hezkou střelou do víka na konečných 5-2 pro Flames.

Delší odpočinek si vyžádá obnovené zranění třísel J.S. Giguera. Kadriho nahradil v sestavě pro zápas s Vancouverem Jay Rosehill.

Poslední zápas proti kanadskému týmu sehráli Leafs s nepříjemným Vancouverem Canucks. Toronto s Canucks prohrálo sedmkrát v řadě a už sedm let nezískalo proti tomuto soupeři ani bod. V první třetině bylo na každé straně pár nebezpečných šancí, ale nic s čím by si brankáři nevěděli rady. Až v úplném závěru zůstal na brankovišti zcela nehlídaný Burrows a brankou do šatny poslal domácí do vedení. V prostřední části pokračovala nevýrazná hra Toronta. Několikrát se jim podařilo udělat zmatek před Luongem, ten byl bezchybný a tak znovu ke konci třetiny udeřili z protiútoku domácí, když na konci hezké kombinace zakončoval do odkryté brány Hansen. Snížit se podařilo ve 49.minutě Grabovskimu, když si domácí brankář vybral slabší chvilku při zákroku lapačkou. Síly na obrat Toronto nenašlo. Canucks stále kontrolovali hru a další branku přidal obránce Ehrhoff. Do prázdné klece zpečetil výsledek 4:1 Henrik Sedin.

Skvělý výkon v Edmontonu, který pokračoval do 36.minuty zápasu v Calgary. Od té doby začalo Toronto tahat za kratší konec. Navíc znovu zranění Giguera, které bylo zbytečné. Proč chytal po zranění tolik zápasů za sebou? Proč mu nedali na nějaký zápas volno? Máme dva vyrovnané brankáře, kteří by se měli častěji střídat!

3 hvězdy uplynulého týdne:

Clarke MacArthur – S Grabovskim předvádí krásné kombinace a chemie mezi nimi je zápas od zápasu lepší a lepší. Přihrávka na Grabovskiho může kandidovat na akci týdne. V každém zápase bodoval (0+3) a tvrdě pracoval u mantinelu.

Phil Kessel – Začal znovu tvrdě pracovat, snaží se bojovat u mantinelu a vytvářet si šance. Gólově se mu teď moc nedaří, ale pokud bude pokračovat v tvrdé práci, tak se výsledek dostaví. V prvním zápase s Oilers udělal 1+1.

Mikhail Grabovski – Momentálně nejlépe hrající hráč. V každém zápase tento týden dal gól. Má střeleckou formu a jeho formace je jediná, která dokáže být každý zápas produktivní. Z posledních 7 zápasů zaznamenal 6 gólů.