13.týden: Po dvou prohrách rozebrání Ottawy

Blížil se konec roku a Toronto čekaly ještě dva domácí zápasy s týmy na hranici play-off Carolinou a Columbusem. Prvním zápasem v novém roce pak bylo kanadské derby s provinčním rivalem Ottawou Senators.

Toronto začalo zápas s Canes ve velkém tempu, ale byli to hostující hráči, kteří otevřeli skóre. První branku vstřelil hostující Skinner a pak přišli velké chvíle Phila Kessela a hlavně Erica Stala, který dokázal na dvě branky Kessela dvakrát odpovědět. Po první třetině se Canes ujali vedení 3:2. Ve druhé části odehráli Leafs jednu z nejlepších třetin v sezóně. Na branku Cama Warda chodila jedna střela za druhou. Na 3:3 vyrovnával Grabovski a v tu chvíli to vypadalo, že domácí převezmou otěže zápasu do svých rukou, ale Ward několika dobrýmy zákroky hosty podržel. Ve třetí části se hrál vyrovnanější hokej ve kterém bylo Toronto nebezpečnější a zasloužilo si vyhrát. Pět minut před koncem zamkla Carolina domácí v jejich pásmu a po střele Gleasona, teči Dwyera se Canes dostali po čtvrté v zápase do vedení. Leafs se v závěru snažili vyrovnat i po čtvrté, ale Ward jim změnu skóre nepovolil.

Proti Carolině byl Nazem Kadri zdravým náhradníkem a následně byl odeslán do farmářského týmu Marlies. Místo něj povolalo vedení Daryla Boyce, který za svou kariéru odehrál v NHL pouze jeden zápas při kterém se během třetího střídání zranil.

Poslední utkání v roce 2010 změřilo Toronto síly s Columbusem Blue Jackets. Hrálo se velmi čistě, za celý zápas pouze tři vyloučení. První třetina měla slušné tempo a Toronto dokázalo z aktivní hry vytěžit vedení 2:1. První bod v kariéře si za asistenci u Kuleminovy branky připsal Daryl Boyce. Od druhé třetiny Torontu došly síly. Jackets začali kontrolovat hru a v druhé třetině jasně přestříleli domácí 11:3, navíc se jim podařilo srovnat skóre druhou brankou Huseliuse, který potrestal obrovskou hrubku Beauchemina za vlastní brankou. Leafs dále působili bezradným dojmem. Ve 43.minutě poslal Columbus do vedení R.J. Umberger. Leafs kupili chybu za chybou a jenom nepřesné zakončení hostů přispělo k tomu, že zápas skončil rozdílem jednoho gólu.

Utkání s Columbusem vynechal Mikhail Grabovski, který očekával narození dcery.

Proti Ottawě nastoupil James Raimer ke svému prvnímu utkání v NHL jako startující brankář. Na ledě Senátorů mělo čekat na Toronto peklo. Opak byl ovšem pravdou. Sens se celý zápas hledali a nedokázali se dostat do tempa. Obrana domácích často chybovala a Toronto trestalo. Už ve druhé minutě trefil se štěstím skákající puk Clarke MacArthur a nasměroval Leafs za vítezstvím. Ottawě se dále hra nedařila a jejich nevýrazný výkon potrestalo Toronto dvěma góly na konci první třetiny trio Kessel, Crabb a neomylně zakončující Tyler Bozak. Tvrdou hru z obou stran ještě okořenila “přetahovanou“ nesmiřitelná dvojice Orr a Carkner. Na začátku druhé třetiny si první gól v NHL připsal Daryl Boyce a za další dvě minuty zvyšoval na 5:0 Luke Schenn. Snížit náskok hostů se podařilo při dvojnásobné přesilovce Goncharovi, ale oběma týmům bylo jasné, že si Leafs odvezou ze Scotiabank Place dva body. Do konce utkání se hrálo především tvrdě z obou stran. Na pěstní souboj vyzval za stavu 5:1 Colton Orr Neila, protože se mu nelíbilo, že si Neil při vzájemné přetahované v první třetině nechal rukavice a odmítl je shodit. Debaklem pro Ottawu skočil třetí vzájemný duel těchto soupeřů. Bylo to podruhé v sezóně co se Torontu podařilo přehrát Sens výrazným rozdílem 5:1.

V posledních dnech se množí spekulace kolem hráčů Toronta. Nejvíc se mluví o obránci Francois Beaucheminovi, který má ze všech obránců nejvyšší ice-time. Beauchemina by chtěli ze západní konference Phoenix, Columbus, San Jose a La Kings. Dále často figuruje ve spekulacích jméno Krise Versteega o jehož služby má zájem hlavně Dallas a New Jersey.
Budou změny během následujících týdnů nebo čeká Brian Burke na trade deadline?

3 hvězdy uplynulého týdne:
Joey Crabb – S jeho příchodem se do první pětky vrátila pohoda a body. Do hry vložil jak tvrdost, tak překvapivou myšlenku v pravou chvíli. Jeho dvě krásné asistence na Bozaka rozebrali obranu Ottawy. Ze tří zápasů 3 body.

Tyler Bozak – Když chytne sebevědomí dokáže velký věci. V poslední době se mu moc nedařilo a tak si toho moc nedovolil. Ted dal dva góly a je na něm vidět, že si začíná věřit. První pětka se probouzí a začíná zase přehrávat soupeře. Zaznamenal 3+1.

Phil Kessel – Po křídle zase létá jako ze začátku sezóny. Hru hodně zjednodušil a branku soupeře ohrožuje téměř každé střídání. Na branku soupeřů vyslal za tři zápasy 14 střel a připsal si 3 branky a 2 asistence. Předváděl skvělou hru, kterou jsme od něj viděli v přípravě.