3.týden: Náročný týden zakončen výhrou

Po odpočinkovém týdnu se mohli fanoušci Leafs těšit na pořádný zápasový příděl. Kromě Colarada se v dalším domácím zápase utkali domácí Leafs s Winnipegem Jets po dlouhých 15ti letech. Týden byl zakončen na horkých půdách v Bostonu a Montrealu.

První na řadě bylo Colorado Avalanche, za které chytal starý známý J.S. Giguere. V Torontu končili svůj 5ti zápasový trip po hřištích soupeřů a všechny 4 předchozí zápasy venku vyhráli. Do sezóny, tak vstoupili podobně úspěšně jako Leafs.

V první třetině se hrálo pozorně z obou stran. Na začátku druhé třetiny lovil jako první puk ze své sítě Giguere, když ho nekompromisní střelou zápěstím překonal Phil Kessel. Ani na druhé straně nebyl brankář bezchybný a díky Winnikovi a Hejdukovi obrátilo Colorado skóre ve svůj prospěch. Na obou gólech měl svůj podíl i brankář Reimer. První střela ho nachytala nepřipraveného mezi betony a druhá mu proklouzla pod rukou. Ve třetí třetině se Toronto dostávalo postupně k většímu tlaku, ale většina akcí končila na Giguerovi. Až 5 minut před koncem zachytil Kulemin hokejkou puk letící vzduchem ze třetiny, přihrál Phaneufovi, který jen nahodil puk po zemi na dorážku. Tam, už čekal znovu Kulemin a beckhandem překonal bezmocného Giguere. Po vyrovnání se Leafs hnali dopředu a chtěli rozhodnout ještě v normální hrací době. To se nepovedlo.

V prodloužení Colorado s jistotou jednoho bodu vyrovnalo hru a nakonec si připsali i druhý, když o vítězství 3:2 rozhodl Jones.

Ve středu přijel do Toronta bývalý klub z Atlanty, který se před sezónou přestěhoval do Winnipegu. Nové město zatím nepřineslo kýžený efekt a Jets zatím v úvodu ligy tápou podobně jako Thrashers v posledních letech.

Ani v Torontu nezačali nejlépe. Leafs si v prvních 10ti minutách vytvořili několik slibných šancí. Pavelec všechny dokázal zneškodnit a tak na druhé straně z první větší šance otevřel skóre zápasu Enstrom. Obraz hry se nezměnil a nebylo překvapením brzké vyrovnání domácích. Phil Kessel udělal za modrou kličku do středu, následně našel úplně volného Lupula a ten už neměl sebemenší problém dopravit kotouč za záda Pavelce. Ve druhé části přišel kolaps Leafs. Jets si po dvou třetinách vytvořili dvoubrankový náskok. Hráči Toronta hráli v křeči a nedařilo se jim vytvořit brankové příležitosti ani při přesilových hrách.

Vše se ale změnilo po náhodné brance Lupula, kterou si srazil do vlastní sítě obránce Jets. Za dalších 27 vteřin vyrovnal stav utkání střelou z první Kessel a Winnipeg nevěděl co se děje.

Od té doby se zmohl pouze na vyhazování puků ze třetiny a doufal, že se mu podaří neinkasovat do závěrečné sirény. Utkání musely rozhodnout nájezdy, ve kterých domácí dominovali. Lupul s Frattinem překonali Pavelce shodně rychlou střelou na lapačku. Na druhé straně neměl Reimer sebemenší problém s hostujícími střelci.

Toronto si v prvním vzájemném utkání proti Jets připsalo výhru 4-3 po prodloužení.

V zápase s Jets se zranil Colby Armstrong, který bude mimo hru 4-6 týdnů.

Neuplynulo ani 24 hodin a Leafs nastupovali k dalšímu utkání. Na ledě obhájců Staley cupu z Bostonu se poprvé v bráně Leafs představil Jonas Gustavsson. Svůj první zápas odehrál i Nazem Kadri, který dostal příležitost místo zraněného Armstronga. To, že Toronto čeká v Bostonu úplně jiný zápas, než doposud se ukázalo hned v první třetině.

I když se Toronto po střele Steckela ujalo vedení, tak domácí Boston držel hosty celou první třetinu pod zámkem a z 18ti střel během první dvacetiminutovky dokázali vytěžit tři branky. Ve druhé časti, domácí polevili, ale v obraně byli pozorní. Třetí třetina byla jako přes kopírák s tou první. Bruins opět aktivnější a Toronto nemělo sebemenší šanci se vrátit do utkání. Ve svém prvním startu inkasoval Gustavsson 6 gólů.

Boston probudil fanoušky Toronta výsledkem 6:2 ze snu a vrátil je zpátky do reality.

Sobotoní noc patřila duelu Toronta s Montrealem. Druhý vzájemný zápas byl tentokrát k vidění v hale Bell Centre. V těchto duelech neplatí žádná statistika. I kdyby byl jeden tým první a druhý poslední, pořád jsou vzájemná utkání velká loterie. Domácí Montreal má nejhorší vstup do sezóny od roku 1995.

Úvod utkání nebyl pro aktivnější Toronto dobrý. Po minutě hry najel Brian Gionta do brankáře Reimera, který při souboji ztratil helmu. Navíc při početní výhodě ujel Moen a za otřeseného Reimera zasunul kotouč do brány. Montreal se nechával často vylučovat. Na 1-1 vyrovnával z přesilovky Steckel, když tečoval těsně před Pricem střelu Gardinera. Po prvním třetině se necítil Reimer dobře, a tak dostal další šanci Gustavsson. Podobně jako v Bostonu pro něj utkání nezačalo dobře. Hned v první minutě druhé třetiny ho překonal střelou na lapačku Kostitsyn. Ale hned v zápětí vybojoval dobrým napadání Lombardi puk pro Kessela a ten, už neměl problém překonat Price. Rozjeté Toronto šlo do vedení za další 3 minuty. Liles nabíjel Phaneufovi, který podobně jako v prvním vzájemném utkání nedal Priceovi šanci. Nástup do třetin se Torontu nedařil. Znovu na začátku třetiny inkasovali vyrovnávací branku z hole Cammalleriho. V půlce třetí třetiny se dokonce Montreal dostal znovu do vedení, když střelu Georgese tečoval Moen.

Ale Toronto zatím v úvodu sezóny prokazuje, že hrát se musí do závěrečné sirény. Po nepovedené střele Grabovskiho a následném závaru před brankou domácích se puk dostal od Phaneufa ke Kuleminovi, který pohotově vyrovnal na 4-4.

Další úspěšné prodloužení pro Leafs zařídil tentokrát Grabovski, když dostal za bránu nahrávku od Lilese, ihned se otočkou dostal před bránu a forhandem poslal puk k protější tyči.

Z druhého vzájemného zápasu si Toronto připsalo výhru 5-4 v prodloužení.

4 zápasy 5 bodů je poměrně slušný výsledek tohoto náročného týdne. Znepokojující je, že v ani jednom utkání jsme nedokázali vést a výsledek udržet, pak je z toho zbytečný drama. S 11 body ze 7 zápasů jsme ve vedení severovýchodní divize o bod před Buffalem. Ve východní konferenci nám patří třetí příčka.

Pozitiva: Bojujeme do závěrečné sirény, začíná se prosazovat „Grabo“ lajna

Negativa: Přesilovky, hodně obdržených gólů, zranění

Kdo je ve formě: Phil Kessel (4z – 3+3), Dion Phaneuf (4z – 1+4), J.M Liles (3z – 0+4)

Kdo je z formy: Cody Franson (2z – 0+0, -4), Matt Lombardi (3z 0+0, -3)