Rozhodující týdny: Zápasy co rozhodly o všem

V sezóně 2011-2012 mělo přijít znovuzrození Toronta Maple Leafs. Organizace, které se jako jediné nepodařilo probojovat do Play off od výluky 2004-2005.

Po solidní první půlce sezóny 28-19-6 měli fanoušci, hráči a vedení organizace mnoho důvodů k radosti.

Poté se vše velmi rychle změnilo!

Tým začal být týmem, který jsme vídali posledních pár let. Ledabylá obrana, slabá hra v oslabení, hrozná hra speciálních formací a zhoršení v útoku, který patřil mezi nejlepší v lize.

Od února do konce základní části předvedli hráči několik opravdu velkých selhání v důležitých zápasech. V tomto období se veškeré naděje a optimismus fanoušků sesypali jako domeček z karet.

Tady jsou nejvíce devastující prohry v roce 2012:

7.Únor proti Winnipegu Jets (1:2)

Tento den celá “jízda“ začala. Před zápasem ve Winnipeu se Leafs pyšnili bilancí 28-19-6 a vše nasvědčovalo tomu, že v kolébce hokeje uvidí fanoušci hokej poprvé od výluky 2004-2005 i v létě.

Samotný zápas začal velmi dobře. Winnipeg se dostával do šancí pouze sporadicky a v první části otevřel skóre Phil Kessel (30 gól v sezóně). Zápas měl famózní atmosféru, avšak v tuto chvíli celá hala stichla. Poté přišel zvrat v celé sezóně a strmý pád na samé dno ligy. Šest minut před koncem první třetiny Winnipeg snížil, převzal otěže zápasu a začal dominovat.  Nakonec Toronto odešlo s prohrou o pouhý gól, i když hra nasvědčovala většímu debaklu.

Právě tento zápas byl “momentum“ celého ročníku.

11.Únor doma s Montrealem Canadiens (0:5)

Pouhé 4 dny po prohře s Winnipegem chtěli Leafs vše odčinit v domácím zápase s Habs. Utkání s největším rivalem mělo pomoci odpíchnout se znovu k lepším výsledkům. Naopak to celý tým srazilo ještě více k zemi.

Canadiens přestříleli Leafs  před jejich fanoušky 32-18 a ztrapnili je výsledkem 5:0. Pro Toronto to byla třetí prohra v řadě. Šance na Play off se začala pomalu vzdalovat.

Prohra s týmem, který se potácí na dně celé konference, navíc je největším rivalem rozhodně na sebevědomí nepřidala.

21.Únor doma New Jersey Devils (3:4ot)

Další promarněnou příležitostí byl domácí zápas s Devils. Ještě teď má asi každý fanoušek paměti Gustavssonův zákrok v prodloužení, jenž rozhodl o druhém bodu z tohoto utkání.

V předchozích 6 zápasech měli Leafs 0-5-1, každé další utkání bylo nesmírně důležité vzhledem k tomu, že postupová osmička se začínala pomalu vzdalovat.

Minutu před koncem utkání prohrávali domácí o gól a vypadalo to na další promarněný zápas před domácím publikem. Nakonec se podařilo nejlepšímu hráči Leafs dostat 31 gólem zápas, aspoň do prodloužení. V něm asi nejeden fanoušek nevěřil svým očím.  V čase 1:18 nahodil lehce puk zápěstím obránce Devils Mark Fayne těsně vedle Gustavssonovi branky. Ten se rozhodl puk chytit a nešťastným způsobem si ho lapačkou srazil za svá záda.

Přestože Leafs získali ze zápasu bod, tak vzhledem k tomu, jak padla rozhodující branka dalo se utkání brát jako další prohra devastující naděje Toronta. “ Comeback“ výhra mohla znovu povzbudit tým do dalším zápasů a změnit celý vývoj sezóny.

Bohužel pro Toronto se tak nestalo.

28.Únor doma s Floridou Panthers (3:5)

Když přijela do Toronta Florida, tak se domácí nacházeli právě v jejich strmém pádu východní konferencí. Leafs měli bilanci 1-8-1 z posledních 10 zápasů. Vítězství proti týmu bojující o Play off pozici mohlo dostat domácí zpět na vítěznou vlnu a do boje o postupové příčky. Poslední utkání ze 4 na domácím ledě mělo vnést novou krev do žil pro další zápasy na ledě soupeřů.

Napětí v hale bylo obrovské, naděje fanoušků veliké, všichni doufali ve výhru a hlavně dobrý start do utkání, což se Torontu často nedařili.

Facku dostali všichni příznivci domácích, když v čase 2:21 vedli Panteři 2:0. V zápase to byla ze strany domácích spíše křeč a nakonec další prohra 3:5.

29.Únor venku s Chicagem Blackhawks (4:5)

Leafs zoufale potřebující výhru začali skvěle. V 17.minutě to bylo 3:1. Rozhodující zlom přišel asi před koncem první třetiny, kdy se Chicagu podařilo poměrně šťastně snížit na rozdíl jedné branky. V druhé časti, posilněni gólem létali po ledě a hosté nevěděli co s tím. Očekávaný obrat na 4:3 netrval dlouho, poté dal Hossa do prázdně brány pojistku. Nakonec snížil Brown na konečným 4:5.

Tímto Leafs zakončil 12 zápasovou bilanci 1-10-1 a z možných 24 bodů získali 3!!!

3.Března došlo k výrazné změně na postu trenéra. I když Ron Wilson prodloužil s týmem smlouvu během vánoc, rozhodl se GM Brian Burke po špatných výsledcích k razantní změně. Po výborné spolupráci u týmu Ducks přivedl Burke náročného trenéra Randyho Carlylea. Ani tomu se však nepodařilo tým oživit a tak v březnu Leafs završili nepovedený ročník novým historickým rekordem v počtu proher na domácím ledě. Číslo se zastavilo nakonec na 11ti zápasech.

Nezbývá nic jiného, než doufat, že aspoň farmářský tým Marlies udělá všem fanouškům malou radost vítězstvím v Calder Cupu.