Pens ukradli Leafs výhru v posledních minutách

20130315

Pittsburgh Penguins doslova ukradl výhru ve čtvrtečním zápase na ledě Air Canada Centre. Maple Leafs vedli na domácím ledě necelých osm minut před koncem třetí třetiny 1-0, ale Pittsburgh třemi brankami v řadě zápas otočil a nakonec vyhrál 3-1.

Maple Leafs se proti Pittsburghu vrátili k těsné obraně a Ben Scrivens pochytal těch několik šancí, které si Penguins během prvních 52 minut v zápase vypracovali. Pak ale zaúřadovala elitní řada soupeře, dvakrát se po přihrávkách Crosbyho a Kunitze trefil Pascal Dupuis a střelou do prázdné branky pečetil výhru hostů Craig Adams.

„Měli jsme šance, na to si nemůžeme naříkat. Ale můžeme si naříkat, že jsme prohráli způsobem jakým jsme prohráli,“ řekl po zápase zklamaný kouč Maple Leafs Randy Carlyle. „Srdce vám pláče, protože jsme našli způsob, jak prohrát zápas místo toho, abychom našli způsob, jak vyhrát zápas.“

Kouč Maple Leafs udělal proti Penguins několik změn v sestavě.

Do branky se vrátil Ben Scrivens, který pochytal 25 střel soupeře a podal celkem solidní výkon. Do obrany se po měsíční přestávce vrátil John-Michael Liles, který odehrál 17:22, připsal si čtyři střely a pět hitů. Změny se dotkly také druhého a třetího útoku. Útočník Nikolai Kulemin se propadl do třetího útoku a nastoupil vedle Nazema Kadriho a Clarka MacArthura, zatímco Leo Komarov se posunul ke Grabovskimu a Mattu Frattinovi.

„Prostě jsme se snažili věci trochu promíchat. Myslím, že to mělo pozitivní efekt. Měli jsme více vyrovnané útoky a vytvořili jsme si více šancí,“ řekl Carlyle.

Plán Toronta hrát agresivní forčeking, využít rychlosti v přechodu do útoku a střelby s přihrávkami fungoval povětšinu večera. Na konci zápasu to ale Leafs nedokázali udržet.

V první třetině neadali Leafs hráčům Pittsburghu příliš prostoru k vypracování nějakých šancí. Pozornou obranou udrželi hosty pouze na šesti střelách a větší tlak si vypracoval první útok Penguins až v poslední minutě první třetiny.

Ve druhé třetině se hrál útočnější hokej. Hosté byli střelecky aktivnější hlavně díky dvěma přesilovým hrám, ve kterých si připsali tři střely.

Branku ale vsítili Maple Leafs. V polovině druhé třetiny se do rychlého protiútoku vydala dvojice Phil Kessel, James van Riemsdyk. Kessel v útočném pásmu počkal až mu dojedou spoluhráči a po kombinaci s Cody Fransonem se krásně trefil Tyler Bozak, který dostal od Fransona nádhernou přihrávku a střelou pod víko nedal Fleurymu šanci, 1-0 Leafs.

Později ve druhé třetině byli Leafs kousíček od druhé branky. Grabovskiho přihrávku na osamoceného van Riemsdyka zblokoval obránce Pittsburghu Kris Letang a Marc-Andre Fleury v brance Pens kotouč jen se štěstím vykopl pryč. Hosté pak prakticky z protiútoku udělali závar před brankou Bena Scrivense, ale branka z toho ještě nebyla.

Pittsburgh prohrával po dvou třetinách ve druhém zápase v řadě, ale opět dokázal skóre otočit ve svůj prospěch. 7:18 před koncem třetí třetiny vybojoval kotouč v rohu kluziště Chris Kunitz, našel Crosbyho, který backhandovou přihrávkou z otočky a poslepu našel Pascala Dupuise a ten pohotově překonal bezmocného Scrivense, 1-1.

Ještě předtím hosté zapoměli v obranném pásmu na Nazema Kadriho, který se dostal osamocený před Fleuryho, ten ale položil své tělo na led a betonem Kadriho střelu zablokoval. Tři a půl minuty před koncem třetí třetiny se na Fleuryho řítil osamocený Komarov, ale útočník Toronta trefil brankáře Pittsburghu pouze do ruky.

Hráči Blue & White se dál tlačili do útoku za rozhodnutím, ale naopak sami inkasovali.

Do konce třetí třetiny chybělo 2:10 když Leafs nechali mezi kruhy trestuhodně volného Dupuise a ten rychlou střelou zvýšil na 2-1 pro Pittsburgh.

Domácí měli dvakrát v posledních sedmi minutách výhodu přesilové hry, vždy po vyloučení Brookse Orpika. Už před jeho druhém vyloučení v poslední minutě třetí třetiny se Leafs pokusili o vyrovnání hrou bez brankáře, ale specialista na oslabení v týmu soupeře Craig Adams poslal kotouč přes celé kluziště do prázdné branky domácích.

„Myslím, že 53 minut jsme hráli velmi dobře. Udělali jsme chyby, za které jsme zaplatili v kritickéch chvílích v zápase. Oni vstřelili dvě branky, které byly důsledkem nedostatečného pokrytí obranného pásma,“ zhodnotil kouč Toronta zápas.

Pittsburgh vyhrál druhý zápas v Torontu během šesti dní a připsal si bilanci 2-1-0 ve třech vzájemných zápasech v letošní sezoně.

V sobotu se Maple Leafs pokusí zastavit čtyřzápasovou sérii proher v těžkém zápase proti Winnipegu Jets.