Fantastická výhra Leafs nad Blackhawks

20131214

Toronto Maple Leafs v sobotu večer porazili na domácím ledě Chicago Blackhawks 7-3 a ukončili tak třízápasovou sérii proher.

Maple Leafs podali možná nejlepší výkon v sezoně proti jednomu z nejlepších týmů v lize. Navíc po čtvrtečním trápení na ledě St. Louis.

Kouč Randy Carlyle udělal před sobotním zápasem změny v sestavě, vynucené trestem pro Davida Clarksona a špatným výkonem týmu v posledním zápase. A změny se rozhodně vyplatili. Nově složený druhý útok Leafs ve složení Mason Raymond, Peter Holland a Joffrey Lupul si připsal celkem 11 bodů a prakticky rozhodl zápas. Mason Raymond si připsal čtyři asistence, Peter Holland vstřelil dvě branky a připsal si jednu asistenci a Joffrey Lupul měl bilanci dvě branky a dvě asistence. Všichni tři hráči byli vyhlášeni hvězdami zápasu.

Dařilo se také útoku Jay McClementa jehož křídla Jerry D’amigo a Nikolai Kulemin vstřelili každý po jedné brance. Svou 17. branku v sezoně vstřelil nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč týmu Phil Kessel, který ve třetí třetině uzavřel skóre zápasu.

„Opravdu jsme cítili, že potřebujeme vyhrát,“ řekl po zápase Joffrey Lupul. „Máme nyní těžkou sérii, hodně zápasů v málo dnech. Takže sobotní zápas s dnem volna, cítili jsme, že to pro nás je must-win game. Jinak by to bylo, jako bychom před sebou valili sněhovou kouli.“

V první třetině těžili oba týmy z přesilových her. Nejprve se dostali do problémů hosté. V první sedmi a půl minutých měli tři vyloučené hráče a Leafs si vytvořili v přesilových hrách velký tlak. Na začátku osmé minuty pak Peter Holland u levé tyčky dorážel do odkryté branky Blackhawks přihrávku Joffrey Lupula z druhé strany brankoviště, 1-0 Leafs.

Ke konci první třetiny byli vyloučeni v rozmezí minuty a dvou vteřin Petter Holland a Mason Raymond a hosté dostali příležitost hrát 58 vteřin přesilovou hru 5 na 3. Po 29 vteřinách si srazil Dion Phaneuf svou hokejkou přihrávku Patricka Kanea za vlastního brankáře a bylo vyrovnáno 1-1.

Krátce před první přestávkou připravil Phil Kessel v přečíslení šanci pro Jamese van Riemsdyka, ten ale nestačil tečovat kotouč do branky.

Ve druhé třetině domácí hráči přehráli Blackhawks 4-1 a nasměrovali tak Leafs k první výhře v normální hrací době od 19. listopadu, kdy Toronto porazilo 5-2 New York Islanders. Pro Maple Leafs to byla v sobotu první výhra nad Chicagem od února 2003. Navíc na domácím ledě Toronto naposledy porazilo Chicago Blackhawks 1. prosince 2001. Tedy před více než 12-ti lety! Leafs prohráli s tímto soupeřem osm zápasů v řadě.

Hned v první minutě druhé třetiny dorazil Jerry D’Amigo za Antti Raantu v brance Blackhawks střelu Nikolaie Kulemina a vstřelil tak svou první branku v kariéře, 2-1 Leafs.

„Jen jsem to dorazil a potom mi všechno vzrušení proběhlo hlavou,“ řekl po zápase šťastný střelec Jerry D’Amigo. „Právě teď jsem hodně šťastný. Pořád jsem šokovaný z toho, že se mi podařilo vstřelit první branku.“

Na začátku 13. minuty předvedl druhý útok Leafs krásnou rychlou akci. Jake Gardiner poslal z vlastního pásma přihrávku na Joffrey Lupula, který přitukl puk do jízdy Masonu Raymondovi. Ten našel volného Petera Hollanda, který střelou z voleje vstřelil svou druhou branku v zápase a zvýšil na 3-1 pro Toronto.

Krátce na to zakončoval Patrick Kane střelou mezi Bernierovi betony přečíslení dvou hráčů Chicaga na jednoho obránce Leafs a snížil tak na 2-3. Také pro Kanea to byla druhé branka v zápase. Ještě nikdy ve své kariéře se Patrick Kane neradoval z hattricku.

Trvalo minutu a šest vteřin než Maple Leafs opět vedli o dvě branky. Kombinaci třetího útoku v pásmu Chicaga zakončil střelou z pravého kruhu Nikolai Kulemin, 4-2 Leafs.

A stále to nebylo ze strany Maple Leafs ve druhé třetině vše. Necelé tři minuty před koncem druhé části tečoval v přesilové hře Joffrey Lupul střelu Jake Gardinera a kotouč skončil opět v brance Antti Raanty, 5-2 Leafs.

Byla to opravdová útočná smršť Maple Leafs ve druhé třetině. A to patří Blackhawks k nejlepším týmům co se týče vstřelených branek ve druhých třetinách.

Do třetí třetiny vystřídal v brance Blackhawks Antti Raantu nováček Kent Simpson, pro kterého to byl první zápas NHL v kariéře.

A hned po 28 vteřinách ho prostřelil Joffrey Lupul střelou z pravého kruhu, 6-2 Leafs.

V polovině osmé minuty třetí třetiny tečoval Brandon Saad střelu Nicka Leddyho od modré čáry a snížil tak na 3-6.

Maple Leafs se ovšem i tentokrát podařilo velmi rychle odpovědět na brankou hostů. Za 57 vteřin prostřel nováčka v brance Chicaga Phil Kessel po akci Nazem Kadriho a uzavřel tak skóre zápasu na konečných 7-3.

Důležitou výhru Maple Leafs sledovalo v hale Air Canada Centre 19 603 diváku, zatím nejvyšší návštěva v této sezoně. Domácímu týmu se podařilo přestřílet svého soupeře teprve popáté v této sezoně (32-28).

„Hráči nebyli příliš hrdí na svůj výkon ve čtvrtek. Oni věděli, že jsme nehráli, tak jak jsme si řekli,“ řekl kouč Maple Leafs Randy Carlyle o zápase v St. Louis.

„Myslím, že náš klub odpověděl způsobem, jakým měl odpovědět. Vzali odpovědnost za své činy a to je dobré znamení. Nejvíce povzbudivou věcí pro nás dnes večer je pracovní morálka a to, že jsme se drželi našeho systému a hráli podle něj,“ dodal kouč po zápase.

Mimochodem byl to jubilejní 100. zápas Randyho Carlylea na lavičce Maple Leafs. S Torontem má zkušený kouč bilanci 49-40-11.

Do sestavy Maple Leafs se vrátil po dvouzápasovém trestu za zákrok na obránce Bostonu Bruins Kevana Millera kapitán Leafs Dion Phaneuf.

V pondělí nastoupí Maple Leafs na ledě Pittsburghu Penuguins.