Vybojovaná výhra proti Coyotes

20131219

Toronto Maple Leafs porazili ve čtvrtek Phoenix Coyotes na domácím ledě 2-1 po samostatných nájezdech a připsali si důležitou výhru po předchozích dvou porážkách.

V první třetině otevřel skóre svou první brankou v dresu Maple Leafs Troy Bodie. Necelých pět minut před koncem třetí třetiny vyrovnal český útočník Phoenixu Martin Hanzal a poslal tak zápas do prodloužení. Nakonec rozhodovali samostatné nájezdy, ve kterých se trefili James van Riemsdyk a Joffrey Lupul na straně Maple Leafs. A protože za hosty skóroval pouze Mikkel Boedker mohli se domácí hráči radovat z důležité výhry.

James Reimer v brance Toronta pochytal 34 střel hostů. K tomu v nájezdech Radima Vrbatu a Antoine Vermetta. Po zápase byl brankář Toronta spokojený s tím, jak se tým zlepšil po frustrující prohře s Floridou.

„Všichni jsme dělali chyby. Někdy se nepředvedeme způsobem, jakým bychom chtěli. Záleží potom na vás, jak na to odpovíte. A já myslím, že jsme dnes večer předvedli skvělou práci. Všichni se zapojili a každý přispěl,“ řekl po zápase Reimer.

V zápase bylo vidět, jak oba soupeři chtějí čtvrteční utkání vyhrát. Oba dva týmy se snažili dobře bránit, bojovalo se o každý kousek ledu a žádný z hráčů nechtěl udělat chybu. Maple Leafs navzdory tomu, že hosté přestříleli Toronto 35-27, velmi dobře bránili. Ve čtvrtek se nehrálo na krásu, ale proto, aby se vyhrálo.

A věděli to také hráči.

„Neměli jsme ze sebe skvělý pocit v posledních dnech,“ řekl po zápase útočník Joffrey Lupul. „Je legrační jak jeden ošklivý, vybojovaný zápas vám pomůže cítit se druhý den mnohem lépe s více pozitivní energií.“

„Byl to tvrdě vybojovaný zápas. Jsou to pro nás důležité dva body. Vezmeme si z toho to pozitivní, koukneme se na to, co bychom mohli udělat lépe a půjdeme dál,“ dodal Lupul.

Zdá se, že zabrala středeční téměř osmihodinová porada u videa, na které kouč Randy Carlyle ukazoval hráčům, jak se vyvarovat chyb a jak mají hrát. V zápase pak bylo jasně vidět, co bylo cílem porady. Aktivnější forčeking a agresivnější hra v obraně.

Ukázalo se hned ve čtvrté minutě zápasu. Troy Bodie forčekoval u zadního mantinelu, kotouč se dostal k Jerry D’Amigovi a jeho nahození Bodie nebezpečně před Smithem v brance Coyotes tečoval. V šesté minutě pak Dion Phaneuf krásným ramenem zastavil v rohu kluziště Martina Hanzala.

V 16. minutě předvedl třetí útok Leafs opět perfektní forčeking v útočném pásmu. Hráči vybojovali v rohu kluziště kotouč, Peter Holland ho poslal na modrou čáru a nahození Cody Fransona dorazil Troy Bodie backhandem mezi betony Mikea Smithe do branky, 1-0 Leafs.

„Forčeking jsme hodně zdůrazňovali,“ řekl po zápase Bodie. „Myslím, že jsme při té brance předvedli skvělou práci. Dobře jsme nahodili puk, měli jsme tam hned dva hráče a pak se přidal i třetí a podařilo se nám vybojovat puk.“

V první třetině byli Leafs ještě střelecky aktivnější v poměru 8-5. Těsná obrana Maple Leafs pak držela hosty i přes jejich střeleckou aktivitu ve druhé a třetí třetině mimo vyložené brankové příležitosti. Coyotes přestříleli Toronto v posledních 40-ti minutách 25-17.

Na začátku třetí třetiny zahrozil střelou z mezikruží Joffrey Lupul, ale Smith jeho střelu vyrazil.

Hráči Coyotes se začali čím dál tím více tlačit před Jamese Reimera a necelých pět minut před koncem třetí třetiny se dočkali srovnání po kombinaci třech českých hráčů. Vrbatovo nahození od pravého mantinelu se odrazilo k Rostislavovi Kleslovi na modré čáře. Ten nahodil kotouč podél mantinelu za branku Toronta, kde stál připravený Martin Hanzal a ten z rychlé otočky překonal Reimera střelou ke vzdálenější tyčce, 1-1.

Čtyři minuty před koncem třetí třetiny měl výtečnou šanci rozhodnout zápas Phil Kessel, ale jeho střel Mike Smith vyrazil krásným zákrokem betonem.

V prodloužení pak byl velmi vidět Morgan Rielly, který svou rychlostí hrozil v útoku ale také perfektně bránil. Přesně tak to předvedl na konci druhé minuty prodloužení, když společně s Johnem-Michael Lilese zabránil šanci Mike Ribeira a hned z protiútoku po levém křídle ohrozil Smithe nejnebezpečnější střelou v prodloužení.

Hned v první sérii samostatných nájezdů James van Riemsdyk překonal Mike Smithe brankou, kterou musel potvrdil videorozhodčí. Brankář Phoenixu totiž zastavil kotouč po střele van Riemsdyka svým betonem v těsné blízkosti brankové čáry a nebylo jisté jestli je kotouč za brankovou čárou nebo ne. Naštěstí videorozhodčí rozhodl o platné brance. Pro van Riemsdyka to byl čtvrtý úspěšný nájezd a útočník Maple Leafs je v této sezoně stále stoprocentní.

Po van Riemsdykovi uspěl na druhé straně Mikkel Boedker kličkou do backhandu.

Ve druhé sérii naopak neuspěl Mason Raymond a hosté se mohli dostat do vedení. Ovšem James Reimer zastavil střelu Radima Vrbaty svou vyrážečkou.

Ve třetí sérii se na Smithe rozjel Joffrey Lupul a přesnou střelou nad lapačku nedal brankáři Phoenixu šanci. Výhru jistil James Reimer proti střele Antoine Vermetta.

„Jsem opravdu hrdý na to, jakým způsobem kluci pracovali,“ řekl po zápase James Reimer. „Poctivě makali. Byl to prostě dobrý zápas po všech stránkách. Myslím, že jsme hráli dobrých 60 minut.“

V sobotu hrají Maple Leafs na domácím ledě proti Detroitu Red Wings. Sobotní Hockey Night In Canada bude takovým předkrmem před dalším vzájemným zápasem Maple Leafs a Red Wings 1. ledna pod širým nebem na stadionu The Big House.