Leafs uspěli proti Bruins a stále drží naději

20140403

Toronto Maple Leafs porazili ve čtvrtečním zápase na domácím ledě Boston Bruins 4-3 v prodloužení po dramatické třetí třetině, ve které Leafs ztratili dvoubrankové vedení 3-1, po střídání brankářů krátce před polovinou třetí části a po vítězné brance Nazema Kadriho ve třetí minutě prodloužení.

Jediné, co kouč Maple Leafs Randy Carlyle po svých svěřencích v tomto zápase požadoval bylo to, aby dýchali. Navzdory ztrátě dvoubrankového vedení a tlaku Bruins ve třetí třetině. Navzdory jenom před několika dny skončené osmizápasové sérii proher.

„Bylo to teď naše heslo, protože když nedýcháte, tak nemůžete dělat vůbec nic,“ řekl kouč Randy Carlyle po zápase.

Prohra v tomto zápase by pro Maple Leafs znamenala drtivé následky. I přes výhru totiž Leafs stále ztrácí jeden bod na Columbus v souboji o divokou kartu. Blue Jackets totiž ve čtvrtek vyhráli ve Philadelphii a se dvěma zápasy k dobru si tak udrželi před Torontem těsný náskok.

Toronto tak stále musí vyhrát nejlépe všechny čtyři zbývající zápasy v základní části a doufat v zaváhání dvou týmů před nimi, Columbusu nebo Detroitu.

„Stále žijeme, ale je tady pořád hodně věcí, které musí dopadnout v náš prospěch. Musíme si být jisti, že se nedíváme příliš před sebe. Vyhráli jsme zatím jenom dva zápasy v řadě,“ řekl kouč.

To, co Maple Leafs budou muset v následujících zápasech zvládnout, budou muset zvládnout bez svého prvního brankáře.

Jonathan Bernier totiž krátce před polovinou třetí třetiny zápasu s Bostonem odstoupil po tom, co na něj obránce Maple Leafs Paul Ranger natlačil útočníka Bostonu Patrice Bergerona. Ten přilehl Berniera v brankovišti a po několika minutách Bernier odkulhal za pomoci maséra a s viditelnou bolestí do šatny.

Zranění, které si brankář Toronta přivodil bylo dnes diagnostikováno jako natažené vnitřní vazy v koleni a pro Berniera tak letošní sezona skončila.

Proti Bruins se tak stal jedním z hrdinů nečekaně James Reimer, který sice jednou inkasoval, ale přesto dovedl deseti zákroky Maple Leafs k důležité výhře. Reimer musel proti Bostonu podal velmi dobrý výkon, aby udržel Leafs ve hře. Ve chvíli, kdy se postavil do branky Bruins sice prohrávali 2-3 ale dostali po zákroku Rangera na Bergerona výhodu přesilové hry. V té si hned Reimer zvedl sebevědomí povedeným zákrokem lapačkou. Na konci 13. minuty Reimer přece jenom inkasoval po střele Patrice Bergerona, kdy mu ve výhledu clonila dvojice Carl Gunnarsson a Loui Eriksson, 3-3. Podobným způsobem snižoval na začátku šesté minuty třetí třetiny na 2-3 Milan Lucic, když před Bernierem clonila tentokrát dvojice Iginla a Cody Franson.

Obránci Maple Leafs tak před vlastním brankoviště odvedli opravdu špatný výkon. Dvě branky po clonách a ještě zranění vlastního brankáře…

A mohlo být ještě hůř, když byl 1:14 před koncem třetí třetiny vyloučen Nikolai Kulemin. V základní hrací době Bruins přesilovou hru 5 na 4 sice nevyužili, ale stále měli dostatek času využít přesilovku 4 na 3 v prodloužení. Naštěstí tentokrát Maple Leafs odvedli dobrou práci a oslabení ubránili.

Naopak Maple Leafs sami v přesilové hře 4 na 3 v prodloužení rozhodli. Obrácen Bostonu Torey Krug podržel před brankovištěm v šanci Tylera Bozaka a Nazem Kadri úžasnou dorážkou po přihrávce Cody Fransona zavěsil pod víko bezmocného Chada Johnsona, 4-3 Leafs.

„Bylo to neskutečné. Je to asi jedna z nedůležitějších branek, kterou jsou v sezoně vstřelil. Potřebovali jsme to. Byl to dobrý tým Bostonu, který byl houževnatý a věděli jsme, že nemáme s jednobrankovým nebo s dvoubrankovým náskokem nic jistého a že musíme bojovat až do koncem a přesně to se stalo,“ řekl po zápase šťastný Nazem Kadri.

Pro Kadriho to byla 19. branka v sezoně a možná ta nejdůležitější. Paradoxně ji nadějný Kadri vstřelil v zápase, ve kterém odehrál vůbec nejméně času na ledě z celé sezony. Pouze 11 minut a 40 vteřin. 19. brankou v sezoně si Kadri vylepšil své maximum v kariéře.

V první třetině se hrál velmi rychlý hokej a jen velmi zřídka se přerušovalo.

Už v šesté minutě dorazil Paul Ranger mezi kruhy odražený kotouč po přihrávce Jerry D’Amiga, 1-0 Leafs.

Už za 56 vteřin bylo ale vyrovnáno. Bruins rychle napadali v útočném pásmu, Patrice Bergeron zblokoval rozehrávku Cody Fransona a Brad Marchand střelou zápěstím prostřelil Berniera, 1-1.

Jen 12 vteřin před koncem první třetiny poslal Toronto opět do vedení Tyler Bozak od kterého se odrazil puk po přihrávce Phila Kessela a zapadl do branky Bostonu, 2-1 Leafs. Branku musel potvrdit videorozhodčí.

V první minutě druhé třetiny Leafs skvěle forčekovali za brankou hostů, Phil Kessel zachytil přihrávku Dougie Hamiltona a našel před brankou volného Jamese van Riemsdyka, který nekompromisně zavěsil pod víko, 3-1 Leafs. Pro van Riemsdyka to byla 30. branka v sezoně a JVR tak poprvé ve své kariéře překonal tuto hranici.

V sobotu hrají Maple Leafs poslední domácí zápas v základní části proti Winnipegu Jets. Přístí týden Maple Leafs třemi zápasy na ledě Tampy Bay Lightning, Floridy Panthers a Ottawy Senators zakončí základní části. Nyní nezbývá nic jiného než věřit.