Leafs poprvé bodovali, v nájezdech nestačili na Sens

20151010Toronto Maple Leafs dokázali v sobotním domácím zápase vymazat tříbrankovou ztrátu zkraje druhé třetiny a nakonec dovedli zápas s Ottawou Senators až k prvním samostatným nájezdům v letošní sezoně NHL. V těch se bohužel prosadil pouze P.A. Parenteau a Toronto tak prohrálo s Ottawou 4-5 po nájezdech.

V první třetině předvedli Leafs výkon podobný prvnímu utkání v letošní sezoně s Montrealem. Toronto přehrávali Ottawu, hráči skvěle bruslili po celém kluziště a přestříleli Ottawu 16-10.

Na začátku druhé třetiny ovšem přišla studená sprcha. Leafs se dostali na přelomu první a druhé třetiny do potíží s vyloučeními a hosté toho dokonale využili.

Po vyloučení Brada Boyese v poslední minutě první třetiny dohrávali Senators přesilovku ve druhé části.

Bylo odehráno 46 vteřin z druhé třetiny když se dostal k zakončení z prostoru mezi kruhy nehlídaný Kyle Turris a překonal Reimera střelou nad levé rameno. Poté se hrálo chvíli ve čtyřech, jenže obránci Matt Hunwick a Roman Polák si nepohlídali návrat Alexe Chiassona z trestné lavice. Chiasson dostal přihrávku na útočnou modrou a ač bráněný dokázal zakončit backhandem pod horní tyčku.

Za necelou půlminutu po druhé brance Ottawy šel na trestnou lavici P.A. Parenteau a přesilovku tentokrát využil dorážkou na brankovišti český útočník Milan Michálek.

Ottawa vstřelila v rozmezí 4:10 tři branky v přesilových hrách a odskočila tak Maple Leafs do tříbrankového vedení.

Trvalo sedm minut ve druhé třetině než si Maple Leafs připsali první střelu na branku Ottawy. A hned to byla střela branková. Útočník Daniel Winnik donutil napadáním v rohu kluziště obránce Ottawy k chybné rozehrávce. Kotouč zachytil Joffrey Lupul, počkal než si Craig Anderson v brance Ottawy klekne a pod vyrážečkou poslal kotouč do branky, 1-3.

Maple Leafs pak přečkali další přesilovku Ottawy po vyloučení Tylera Bozaka.

Pět a půl minuty před koncem druhé třetiny poslal Dion Phaneuf z vlastního pásma dlouhou přihrávku na modrou čáru, kam si najel Tyler Bozak a přesně umístěnou střelou zápěstím snížil na 2-3.

Maple Leafs šli ještě ve druhé třetině za vyrovnáním. Šance se jim naskytla po vyloučení obránce Ottawy Patricka Wierciocha. Ale dočkali se až v přesilové hře zkraje třetí třetiny.

P.A. Parenteau si vyměnil kotouč s Dionem Phaneufem a pak našel u levé tyčky Andersonovi branky volného Petera Hollanda. Ten dostal od obránců Ottawy spoustu prostoru a času a krásnou střelou backhandem poslal puk pod víko, 3-3.

Ve třetí třetině se hrál útočný hokej s mnoha šancemi na obou stranách. Velkou šanci měl v páté minutě třetí třetiny Milan Michálek, ale Reimer a Jake Gardiner jeho šanci se štěstím zneškodnili.

Hosté se dostali přeci jenom ještě jednou do vedení. Na konci deváté minuty tečoval střelu od modré čáry Mark Stone, 3-4.

Maple Leafs se ovšem nevzdali a bojovali o vyrovnání. Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny se jim to také povedlo po parádní kličce Daniela Winnika, který backhadovou střelou překonal ležícího Andersona.

Rozhodčí ovšem rozpažil a hra pokračovala dál, což se zdálo velmi divné. Celá hala se radovala včetně Daniela Winnika se spoluhráči. V ACC zazněla dokonce siréna. Nicméně hra několik vteřin pokračovala. V situation room se ovšem činovníci NHL podívali na video a sirénou si vyžádali zastavení hry. Následně rozhodčí po přezkoumání videa branku uznali.

Na videu bylo jasně vidět, že Winnik trefil svou střelou kameru v brance od které se kotouč odrazil rychle ven.

V posledních vteřinách třetí třetiny měl obrovskou šanci rozhodnou o výhře Maple Leafs Tyler Bozak, před kterým byla úplně odkrytá branka a volný kotouč, ale obránce Mark Borowiecki zablokoval Bozakovi hokejku, takže se útočník Toronta nemohl dostat k úspěšné dorážce.

Poprvé v sezoně tak hráli Maple Leafs prodloužení v novém formátu 3 na 3. V něm se nejprve tlačil k zakončení Brad Boyes, který přestřelil branku Ottawy. Následně se dostali do přečíslení dvou na jednoho hráči Ottawy, ale Curtis Lazar své zakončení nezvládl. Hned z protiútoku ujížděl na brankáře Ottawy opět osamocený Brad Boyes, ale jeho střelu ležící Anderson zastavil. K dorážce se dostal Peter Holland, ale byl podražený a nemohl tak zakončit přesně.

Necelé tři minuty před koncem prodloužení tak dostali Leafs příležitost k přesilové hře 4 na 3, kterou ovšem i přes několik nebezpečných střel nevyužili.

V prodloužení 3 na 3 tak rozhodnutí nepadlo a ke slovu přišli první samostatné nájezdy v letošní sezoně NHL.

Hned v první sérii uspěl střelou zápěstím P.A. Parenteau. Na druhé straně James Reimer vychytal střelce první branky Kylea Turrise. Ve druhé sérii neuspěl Tyler Bozak. Naopak Bobby Ryan se po perfektní blafáku nemýlil. Ve třetí sérii trefil tyčku Joffrey Lupul a Mike Hoffman pak rozhodl o výhře Ottawy 5-4.

Kouč Mike Babcock promíchal po nepovedeném zápase na ledě Detroitu útočné řady. Do sestavy Toronta se poprvé v sezoně dostal také český obránce Roman Polák. Na ledě strávil téměř 21 minut ve dvojici s Martinem Marinčinem, který ovšem odehrál pouze něco přes 14 minut.

Po zápase, ve kterém museli Leafs dotahoval náskok soupeře a ještě ve čtyři minuty před koncem třetí třetiny o jednu branku prohráli byl kapitán Toronta Dion Phaneuf celkem spokojený.

„Myslím, že se našemu týmu povedlo několik opravdu dobrých věcí,“ řekl Phaneuf po zápase. „Prohrávali jsme 0-3 a vrátili jsme se do zápasu. Myslím, že to je velká známka charakteru. Jsem opravdu šťastný jak tým odpověděl. Věděli jsme, že jsme si vykopali trochu díru, ale bylo tak hodně pozitivních věcí, na kterých můžeme stavět.“

„Myslím, že jsme opravdu tvrdě pracovali,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock. „Co se mi líbilo, je to, že jsme měli tendenci cítit se špatně, když se nám nedařilo. Vypadali jsme slabě a vypadalo to, že nechceme pokračovat ve hře. Dnes večer myslím, že jsme stáli hráli.“

Maple Leafs čeká nyní několik dní volna. V dalším zápase nastoupí Toronto až v pátek na ledě Columbusu Blue Jackets.