Auston Matthews prožil fantastický debut

Jednička letošního draftu Auston Matthews prožil v dresu Toronta Maple Leafs nádherný, fantastický debut. V úvodním zápase nové sezony na ledě Ottawy Senators vstřelil všechny čtyři branky svého týmu. Auston Matthews se tak stal prvním nováčkem (od sezony 1943-44), který ve svém prvním zápase v NHL vstřelil čtyři branky.

Maple Leafs nakonec první zápas v nové sezoně prohráli 4-5 v prodloužení, ale to nebylo ve středu večer vůbec podstatné. Celá NHL totiž sledovala představení, které režíroval Auston Matthews.

Matthews jednoduše ve svém prvním zápase v NHL naprosto dominoval a svým výkonem uchvátil úplně všechny.

„Z mého pohledu, od té doby co jsem koučem Maple Leafs je tohle zdaleka nejlepší večer jaký jsme měli. Nic se tomu ani trochu nepřibližuje,“ řekl po zápase Mike Babcock.

„Je už skutečným mužem. Je mu 19 let, ale chová se tak, jako by mu bylo 27. Je velmi zralý. Je dobrým hráčem. Když se podíváte na tu druhou branku co vstřelil, tak to nedokáže příliš mnoho hráčů,“ chválil Matthewse kouč.

Auston Matthews začal své představení v polovině deváté minuty první třetiny. Akci začal na pravém křídle William Nylander, který našel volného Matthewse mezi kruhy. Jeho první střela byla ještě zblokována, ale kotouč zůstal na hokejkách Maple Leafs. William Nylander se pokoušel o dorážku, která sice nebyla přesná, ale kotouč si vzal Zach Hyman a zpoza branky ho poslal znovu na Matthewse a ten už dokázal trefit odkrytou branku. První branka Austona Matthewse v NHL znamenala vedení Maple Leafs 1-0.

Ottawa následně brankami Bobbyho Ryana a Erika Karlsson otočila skóre na svou stranu.

Auston Matthews dokázal ale ještě v první třetině vyrovnat. Během celé akce si poradil postupně se všemi šesti hráči Ottawy na ledě. Nejprve na modré čáře obral o kotouč Marka Stonea. Ve středním pásmu si prohodil kotouč mezi nohama Mikea Hoffmana zároveň se vyhnul Kyle Turrisovi a podél mantinelu přešel modrou čáru. Už se zdálo, že ho v útočném pásmu zastaví Erik Karlsson, který si myslel, že má puk pod kontrolou. Ani náhodou. Auston Matthews ho o něj zezadu obral a zamířil si to levým kruhem k brance. Nezastavil ho ani Marc Methot a střelou těsně nad ledem z ostrého úhlu poslal kotouč podruhé za záda Craiga Andersona.

Netrvalo dlouho a Auston Matthews se dočkal hattricku. Ve druhé minutě druhé třetiny přezval obránce Morgan Rielly kotouč na vlastní brankou, po levém křídle ho zavezl až do protějšího rohu kluziště odkud našel úplně volného Austona Matthewse, který si chytře počkal v pravé kruhu a snadno zametl puk potřetí do branky.

Ano hokej v podání Austona Matthewse vypadá velmi snadno.

Ottawa opět srovnala na 3-3. Dvě minuty před koncem druhé třetiny se protlačil k brance Derick Brassard.

Ale druhá třetina ještě neskončila. Do druhé sirény nechybělo ani 10 vteřin když se ve středním pásmu otevřel pro Matthewse s Nylanderem prostor na přečíslení dvou na jednoho, které Nylander zakončil přesnou přihrávkou přímo na čepel Austona Matthewse a ten překonal Andersona počtvrté. Neuvěřitelné.

Všichni věděli, že Auston Matthews je hráčem připraveným rovnou naskočit do NHL. Jenže on je ještě lepší. Po jeho třetí brance zabraly televizní kamery maminku Emu v hledišti, která vypadala ohromené jako by ani nemohla uvěřit tomu, co to ten její kluk na ledě provádí. Ale upřímně, jak by také mohla. Tomu nevěřil nikdo.

„To není něco, co byste si mohli naplánovat,“ řekl po zápase Auston Matthews. „Je to velmi výjimečné, že jsem mohl mít své rodiče tady a mohl s nimi sdílet tento moment.“

Martin St. Louis, legenda Tampy Bay Lightning vyprávěl pro server nhl.com jak si musel pořídit službu na sledování zápasů aby mohl vidět celý zápas, když viděl jeho první branku.

A to je přesně to, co takový hráči jako je Matthews dělají. Prodávají hru, prodávají ligu a Matthews navíc udělá z Toronta opět konkurenceschopný klub. Fanoušci Toronta mají velké štěstí, že nyní mají takového hráče ve svém klubu.

A stejně působivý jako byl výkon na ledě bylo také to, jak se postavil k rozhodující brance zápasu.

„Ta poslední akce byla stoprocentně moje chyba. Přišli jsem se vyhrát a to se nám nepodařilo.“

Toronto připravil výhru dvěma brankami Kyle Turris, který nejprve ve třetí třetině vyrovnal na 4-4 a v první minutě prodloužení rozhodl o výhře Ottawy 5-4.

Je jasné, že zopakovat to, co Matthews předvedl ve středu večer v Ottawě nebude vůbec jednoduché.

V NHL je včetně Austona Matthewse 23 aktivních hráčů, kteří alespoň jednou vstřelili čtyři branky v jednom zápase. Mezi těmi, kterým se to povedlo několikrát jsou Alex Ovechkin, Marián Gáborík nebo třeba David Backes. Jaromír Jágr, který je se 749 brankami na třetím místě mezi všemi hráči v historii prožil pouze jediný čtyřbrankový večer v kariéře, která čítá 1629 zápasů v základní části.

Takže ano, Matthews ve středu večer nastavil laťku neuvěřitelně vysoko a její překonání je téměř nemožné.

Ale to není vůbec špatně. Elitní hráči si dávají jen ty nejvyšší cíle, aby mohli pod tíhou toho všeho vyniknout. To z nich dělá ty nejlepší.

Auston Matthews se ve svém prvním zápase historicky zapsal a je bláhové se domnívat že to bude takové v každém zápase. Ale jestli je to, co jsme všechno ve středu viděli předzvěstí toho, co nás čeká, tak Auston Matthews bude častěji nejlepším hráčem na ledě než naopak. A jeho hra bude v tvrdé soutěži NHL vypadat opět velmi jednoduše.

3 thoughts on “Auston Matthews prožil fantastický debut

1. Na tom videu je krásně slyšet jak tragický komentátor Paul Romanuk je (to je ten na sportsnetu)….vůbec žádné emoce. Je strašnej a já ho fakt nemám rád a to jsem ještě mírnej.

S Joe Bowenem se to nedá vůbec srovnat. Ten pro Maple Leafs dýchá. Při jeho Holy Mackinaw mám husí kůži po těle.

2. Perfektní video. Perkefní hra. Nicméně ta prohra i tak mrzí a jeho reakce po prohře, když zaznamenal tak úžasný zápas, je také velmi slušným příslibem. Mentálně je rozhodně někde jinde než Laine.