Maple Leafs si v prvním domácím zápase poradili s Bostonem

Toronto Maple Leafs porazili v prvním zápase nové sezony na domácím ledě Boston Bruins 4-1 a zakončili tak slavnostní večer, při kterém se klubové legendy dočkali vyřazení svého čísla. Navíc svou první branku v kariéře vstřelil Mitch Marner. Mezi střelce se zapsal také Connor Brown, James van Riemsdyk a český útočník Milan Michálek.

Ještě před zápasem se konal tradiční ceremoniál, během kterého na ledě zahrála vojenská jednotka 48th Highlanders.

Následovala pocta 16-ti klubovým legendám, které již měli vyvěšené své číslo pod stropem Air Canada Centre. V sobotu večer se ovšem hráči jako Ted Kennedy, Johny Bower a další dočkali trvalého vyřazení svého čísla z užívání. Dočkal se také Dave Keon, který nikdy nesouhlasil s „oceněním“ čísla pouhým vyvěšením pod strop aniž by bylo toto číslo vyřazeno z užívání.

Maple Leafs tak trvale vyřadili celkem 19 čísel včetně 5 obránce Billa Barilka a 6 Ace Baileyho z užívání.

Do zápasu Toronto vstoupilo velmi dobře a už na začátku třetí minuty dorazil Connor Brown střelu Matta Hunwicka od modré čáry, 1-0 Leafs.

Hned po následném vhazování zametl Nazem Kadri s Davidem Backesem ve vzájemné strkanici.

Následovaly dva tresty Brada Marchanda v řadě, ale jestli je něco, co se Maple Leafs zkraje nové sezony nedaří, tak jsou to rozhodně přesilové hry. Ve dvou zápasech Maple Leafs nevyužili ani jednu z osmi přesilových her.

Ve 12. minutě zvýšil vedení Toronta na 2-0 svou první brankou v kariéře Mitch Marner, který si ve středním pásmu ukázkově zpracoval bídnou přihrávku Tylera Bozaka a výstavní střelou zápěstím ukázal Khudobinovi, kde si nechal v brance volné místečko.

Mitch Marner v sobotním zápase naplno ukázal čeho je v NHL schopen. Škoda jen, že synáčkovu první branku v kariéře jeho maminka neviděla, protože byla na toaletě….:-)

„Je to docela vzrušující. Každé kluk sní o puku, jak letí do branky. Zvláště, když se tak stane před fanoušky ve vašem rodném městě. To je něco, myslím si, co si budu pamatovat do konce života,“ řekl Marner po zápase.

Maple Leafs se stali prvním týmem od rozšíření ligy v sezoně 1967.68, v jehož dresu vstřelili prvních šest branek týmu v nové sezoně pouze nováčci (Matthews, Brown, Marner).

Ještě v Ottawě hrál útočník James van Riemsdyk se svých teď už starým číslem 21 na zádech. Před zápasem s Bostonem si musel změnit své číslo na dresu, protože 21 nosil také obránce Borje Salming a ta byla právě vyvěšena pod stropem haly.

JVR ovšem nemusel tohoto kroku vůbec litovat, protože se hned v prvním zápase s novým číslem 25 trefil do soupeřovy branky. Stalo se tak krátce po brance Mitche Marnera. JVR si sjel mezi kruhy a backhandovou střelou v pádu překvapil Antona Khudobina, 3-0 Maple Leafs.

V celé loňské sezoně se Maple Leafs nepodařilo vstřelit v první třetině tři branky. Naposledy se to Torontu podařilo v sezoně 2014-15 v zápase s Columbusem Blue Jackets 9. ledna 2015 na domácím ledě.

„Nosil jsem to číslo asi od 10 let…nosil jsem to tolik let a teď je to jiný pocit, ale je to pěkná změna a možná signál jistých změn, které se tady dějí. Možná nový start s jiným číslem není tak špatný,“ řekl JVR po zápase o změně čísla.

Maple Leafs se v přesilových hrách nedařilo, ale Boston naopak jednu ze svých přesilovek využil. Při vyloučení Mitche Marnera se o to postaral český talent David Pastrňák, který překonal Frederika Andersena střelou z voleje po přihrávce od Johna-Michaela Lilese.

Hráči Toronta se v oslabení až příliš soustředili na puk. Nejprve se tři hráči stáhli k Marchandovi na levé straně obranného pásmu. Marchand poslal puk na najíždějícího Johna-Michaela Lilese, který měl dostatek prostoru k tomu, aby si sjel až ke kruhu a uvolnil tak Pastrňáka, který už měl před sebou prázdnou branku.

Ve druhé třetině Maple Leafs perfektním defenzivním výkonem kontrolovali hru a hráče Bostonu k ničemu nepustili. Pět minut před druhou přestávkou si Frederik Andersen zopakoval souboj s Davidem Pastrňákem a dánský brankář Maple Leafs byl tentokrát úspěšnější.

Ve čtvrté minutě třetí třetiny si Milan Michálek dojel pro volný kotouč k levému mantinelu a poslal ho na modrou čáru. Zvednutím hokejky si řekl znovu o kotouč, položil čepel hole na led a Morgan Rielly už věděl co dělat. Přesný pas po ledě mířil přímo na Michálkovu hokejku a puk po tečované střele skončil v brance, 4-1 Maple Leafs.

Zbytek zápasu si už Toronto pohlídalo a dovedlo zápas do vítězného konce.

Výhru podpořil 24 zásahy brankář Frederik Andersen a vylepšil si tak svou pověst po prvním zápase v dresu Maple Leafs. Po zápase s Bostonem byl navíc vyhlášený první hvězdou zápasu.

„Několik posledních dní jsem na tréninku tvrdě pracoval s koučem Stevem Brierem. Myslím si, že jsem to musel něco udělat s tím, jak jsem hrál na ledě,“ řekl Andersen po zápase.

„Myslím si, že jsme měli zápas plně pod kontrolou a pak jsme začali být neopatrní a hráli trochu bezstarostně. Nechci nic upírat našemu týmu, protože náš tým odvedl spoustu dobré práce. Ale samozřejmě potřebujeme vědět, jak se lépe zajímat o puk. Budeme se učit, jak to zvládnout,“ řekl po zápase Mike Babcock.

One thought on “Maple Leafs si v prvním domácím zápase poradili s Bostonem

1. Poprvé od sezony 1999-00 vstřelilo Toronto čtyři branky v prvních dvou zápasech nové sezony v řadě.