Leafs ztratili čtyřbrankové vedení a prohráli na ledě Jets

Toronto Maple Leafs ztratilo na ledě Winnipegu Jets vedení 4-0 zkraje druhé třetiny a nakonec prohrálo 4-5 v prodloužení.

Domácí tým měl podařený začátek a připsali si prvních sedm střel v zápase. Do hry je dostala přesilová hra po vyloučení Mitche Marnera, ale Maple Leafs oslabení ubránili.

Toronto si připsalo první střelu na branku Jets až v polovině sedmé minuty, ale už za 10 vteřin Maple Leafs vedli 1-0. Střelu Jamese van Riemsdyka dorazil do odkryté branky obránce Connor Carrick.

V první třetině bylo ve hře na obou stranách mnoho nepřesností. Maple Leafs ovšem velmi dobře bruslili a svým pohybem dělali domácímu týmu potíže.

V polovině desáté minuty se uvolnil Auston Matthews, ale jeho střela z prostoru mezi kruhy po přihrávce Williama Nylandera mířila mimo branku Jets a úspěšná nebyla ani dorážka.

Čtyři minuty před koncem první třetiny se protlačil do útočného pásma Nazem Kadri a po rychlé přihrávce Morgana Riellyho od zadního mantinelu překvapil stejně pohotovou střelou Michaela Hutchinsona, 2-0 Leafs.

Od začátku druhé třetiny bylo Toronto střelecky aktivnější a v sedmé minutě Maple Leafs stoprocentně využili přesilovou hru 5 na 3. Dvě vteřiny před uplynutím trestu Dustina Byfugliena našel Auston Matthews křižnou přihrávkou Williama Nylandera a ten se střelou zápěstím nemýlil, 3-0 Leafs.

Uplynulo pouze osm vteřin a Maple Leafs vedli o čtyři branky. Leo Komarov vybojoval na modré čáře kotouč pro Nylandera. Ten našel před brankou volného Kadriho, který už měl snadnou práci a vstřelil svou druhou branku v zápase, 4-0.

Pro Maple Leafs to byla vůbec první využitá přesilová hra v sezoně.

Zdálo se, že Maple Leafs mají zápas pod kontrolou, ale hned po brance Kadriho polevili ve svém nasazení a soupeř si začal vytvářet tlak.

Na konci 13. minuty druhé třetiny neudržel útočné pásmo Jake Gardiner a do přečíslení dvou na jednoho se dostala dvojice domácích hráčů. Po přihrávce Marka Scheifeleho vstřelil první branku Jets Tyler Myers.

Ve druhé třetině už žádná branka nepadla, ale už po minutě hry ve třetí třetině se trefil střelou z otočky Patrik Laine, který tak snížil už jen na rozdíl dvou branek.

Jets pokračovali ve střelecké aktivitě. Za první tři minuty třetí třetiny Winnipeg přestřílel Toronto 7-1.

V polovině čtvrté minuty se dostal po střele Martina Marinčina k dorážce Mitch Marner, ale Hutchinson byl pozorný.

Naopak snížení na rozdíl jediné branky se dočkali domácí. Na začátku sedmé minuty se do střely obránce Joshe Morrisseyho položil Mitch Marner, kotouč se odrazil k volnému Marku Scheifelemu a ten překonal Andersena střelou nad vyrážečku, 3-4.

Zdálo se, že si Maple Leafs koncovku třetí třetiny pohlídají aktivní hrou v útočné třetině. Toronto nepouštělo Jets do žádného tlaku, ale vše zkomplikovalo vyloučení Morgana Riellyho minutu před koncem třetí třetiny za zbytečný faul. Navíc přesně v ten moment trefil spojnici tyčky a břevna Dustin Byfuglien.

Kouč Mike Babcock si vzal oddechový čas na poradu. Následně Maple Leafs sice vyhráli klíčové vhazování po pravé ruce Frederika Andersena, ale Connoru Carrickovi se nepodařilo vyhodit kotouč z pásma.

Nikolaj Ehlers zastavil kotouč na modré čáře. Všichni hráči Maple Leafs očekávali, že Ehlers bude střílet, ale on našel volného Patrika Laineho, který střelou do odkryté branky vyrovnal na 4-4.

Ve druhé minutě prodloužení se ke střele protlačil James van Riemsdyk, ale neuspěl. V polovině prodloužení poslal William Nylander do samostatného úniku Austona Matthews, kterého ovšem vychytal Michael Hutchinson.

Hned z protiútoku se rozjel po pravém křídle Patrik Laine a střelou z kruhu rozhodl o výhře Winnipegu 5-4.

Hattrick, vítězná branka v prodloužení a výhra Jets 5-4 tak znamená, že první vzájemný zápas prvních dvou hráčů letošního draftu vyzněl jasně pro Patrika Laineho.

„Bylo to na konci zápasu, v prodloužení. Je těžké udělat nějakou kličku, když je led hrubý, takže jsem zkusil ho tam poslat. Brankář to ale dobře přečetl a je to hra 3 na 3 takže když puk jde na jednu stranu a hned tady je přečíslení na druhé straně,“ popsal Matthews rozhodující okamžiky v prodloužení.

„Je to zklamání. Kdykoliv vedete, tak chcete zápas uzavřít, chcete kontrolovat hru a pokračovat ve hře. Myslím si, že jsme nepokračovali stejným způsobem. Podle mě se oni ve třetí třetině zlepšili a na konci jsme dostali to, co jsme dostali,“ řekl kouč Mike Babcock.