Kadri uhlídal McDavida a rozhodl v prodloužení

Toronto Maple Leafs porazili v přímém souboji posledních dvou jedniček vstupního draftu NHL Edmonton Oilers s Connorem McDavidem v sestavě 3-2 v prodloužení.

Měl to být souboj právě McDavida, jedničky draftu 2015 a Austona Matthewse, jedničky draftu 2016. Ale hvězdou zápasu se stal centr Maple Leafs Nazem Kadri.

Právě Kadriho útok se postaral o bránění McDavida a odvedl při tom opravdu skvělou práci. Ani jeden z hráčů prvního útoku Oilers se v zápase bodově neprosadil. Naopak Nazem Kadri vstřelil dvě branky včetně vítězné trefy po 12 vteřinách prodloužení, ke které se Kadri protlačil právě přes bránícího McDavida.

Nazem Kadri se prosadil už po 89 vteřinách hry po parádní přihrávce Connora Browna na volného Kadriho u levé tyčky, 1-0 Leafs.

V první třetině ovšem Oilers přestříleli Maple Leafs 19-8. První jejich branka v zápase ale padla až po výrazném nedorozumění obránců Toronta s brankářem Frederikem Andersenem. Necelých 40 vteřin před první sirénou nahodil kotouč za branku Toronta útočník Mark Letestu. Andersen si vyjel k zadnímu mantinelu, ale nemohl s kotoučem hrát, jelikož se kotouč ještě nedostal do vymezeného prostoru. Zároveň se brankářem Toronta srazil Jake Gardiner. Zaváhání Andersena a Gardinera využil Tyler Pitlick, který našel Antona Landera a ten už mohl snadno poslat kotouč do prázdné branky Toronta, 1-1.

Po minutě a půl ve druhé třetině měli Maple Leafs štěstí po střele obránce Edmontonu Oscara Klefboma, který trefil tyčku od které se puk odrazil po brankové čáře ke druhé tyčce a ven z branky.

Podobně jako v první třetině se Maple Leafs prosadili také na začátku druhé třetiny. Po přihrávce Nikity Soshnikova od zadního mantinelu poslal kotouč mezi Talbotovy betony Ben Smith, 2-1 Leafs. Pro Soshnikova to byl velmi dobrý první zápas po příchodu z AHL. Svou energií rozhodně oživil hru  Toronta. Proti Edmontonu odehrál více než 7 a půl minuty a kromě asistence zaznamenal také tři střely na branku.

Poměr střel ve druhé třetině byl vyrovnaný 14-14 a jenom díky výborným zákrokům obou brankářů nepadlo ve druhé třetině více branek. Cam Talbot se vyznamenal například tři a půl minuty před koncem druhé třetiny při tečované střele Morgana Riellyho a následné dorážce Tylera Bozaka.

Až v deváté minutě třetí třetiny Oilers srovnali po střele Darnella Nurse na 2-2. Oilers pokračovali ve střelecké převaze a nakonec dokončili zápas se 46 střelami na branku Maple Leafs.

„Myslím, že oni prostě všechno házeli na branku. Oni si nevytvářeli tolik akcí. Snažili se jenom zjistit, jestli tam není nějaký odraz, ke kterému by se tlačili. Ale myslím si, že se nám dařilo je vytlačovat ven a čistit ten nepořádek před brankou,“ řekl po zápase Frederik Andersen, který ještě ve své kariéře neprohrál s Oilers v základní hrací době (7-0-1).

Zápas nakonec dospěl do prodloužení, ve kterém byl Nazem Kadri odměněný za svou práci druhou brankou v zápase. Po vyhraném úvodním vhazování poslal Kadri kotouč na Morgana Riellyho. Jeho dlouhý pas si Kadri zpracoval ve středním pásmu, protlačil se před McDavida před brankáře Talbota a podél jeho pravého chrániče zasunul kotouč do branky, 3-2 Maple Leafs.

Místo očekávaného souboje Matthews-McDavid se tak jednalo doslova o boj Kadriho s McDavidem a Auston Matthews po zápase Kadriho práci náležitě ocenil.

„Byli jsme si samozřejmě velmi vědomi, když byl na ledě. Musíme velmi ocenit Kadriho a jeho útok, který udělal skvělou práci v tom, že omezovali jejich šance a dělali jim to těžší,“ řekl Matthews po zápase.

Auston Matthews byl nakonec společně s Kadrim nejčastějším střelcem Toronta. Oba dva hráči si připsali šest střeleckých pokusů.

Na druhé straně to byl obránce Oscar Klefbom s osmi střelami a útočník Jesse Puljujarvi, který měl sedm střeleckých pokusů. Connor McDavid si připsal čtyři střely a -2 body v hodnocení +/-.