Leafs se chystají vykrást Montreal

20161119-previewMaple Leafs (8-6-3) at Canadiens (13-3-2)
Posledních 10: Toronto 6-4-0; Montreal 6-3-1

Toronto Maple Leafs nastoupí dnes večer podruhé v letošní sezoně na ledě Montrealu Canadiens. V prvním zápase na ledě rivala 29.října Leafs prohráli 1-2. Jedinou branku vstřelil na začátku třetí třetiny Nazem Kadri.

Po nepovedeném říjnu se zdá, že se Maple Leafs konečně dostávají do formy. V listopadu vyhrálo Toronto šest z osmi zápasů a tým míří jednoznačně správným směrem.

Maple Leafs patří v letošní sezoně mezi nejofenzivnější klubu NHL.

Tým generuje více střel na branku soupeře, než kterýkoliv jiný tým v lize. Průměrně 32,6 střel na zápas. Po 17-ti zápasech mají Leafs průměr vstřelených branek 3,29 což stačí na čtvrté místo v celé lize. Při hře 5 na 5 mají Leafs na svém kontě 42 branek. To je druhý nejlepší výsledek z celé ligy. První jsou NY Rangers s 51 brankami a třetí náš dnešní soupeř Montreal Canadiens s 39 brankami.

Mimochodem loňskou sezonu Maple Leafs zakončili s průměrem 2,34 vstřelenými brankami na zápas jako 3 nejhorší útok v lize.

Zlepšení prokazuje také hra v obraně a především výkony brankáře Frederika Andersena. V šesti zápasech, které Leafs v listopadu vyhráli inkasoval Andersen pouze 12 branek. V osmi listopadových zápasech má Andersen bilanci 6-2 s úspěšností zásahů 93%. To je oproti říjnu opravdu výrazné zlepšení (bilance 2-2-3 a úspěšnost zásahů 87,3%).

V momentě, kdy Frederik Andersen začíná prokazovat své kvality v brance, začíná náhle nejmladší tým v lize sbírat vítězství. Po 17 zápasech tak Maple Leafs ztrácí v divizi dva body na postupové místo do playoff.standings-20161119

„Rádi bychom byli po 20-ti zápasech ve hře o playoff,“ řekl kouč Mike Babcock v pátek. „Myslím si, že když jste ve hře, tak máte šanci, takže to je to, co se snažíte dělat.“

Tým s nejlepší sbírkou mladých hráčů v NHL má najednou možnost dokázat výjimečného. Takováto exploze mladých, nadějných a talentovaných hráčů se jednoduše nevidí příliš často.

Nováčci v sestavě Maple Leafs posbírali dohromady už 60 bodů. O 30 více než druhý tým v pořadí New York Rangers.

Naposledy předvedl bodové hody útočník Connor Brown, který v zápase s Floridou Panthers nasbíral čtyři body za dvě branky a dvě asistence. Brown se tak stal už pátým hráčem Maple Leafs, který zaznamenal v letošní sezoně v jednom zápase nejméně čtyři body.

Jednu branku vstřelil také Mitch Marner. Se 7 brankami a 16 body jedním z nejproduktivnějších hráčů týmu a také v lize. Pokud bude Marner pokračovat v takovémto tempu tak velmi snadno brzy překoná rekord klubu v počtu bodů mezi nováčky. V sezoně 1982-83 posbíral Peter Ihnačák 66 bodů. V současném tempu by Marner mohl dosáhnout mety 77 bodů.

Jedinou nepříjemností co se týče nováčků Toronta je 11-ti zápasové čekání na branku Austona Matthewse.

„Je to samozřejmě velmi frustrující. Občas je velmi těžké o tom nepřemýšlet,“ řekl před dnes Auston Matthews.

Dnes večer stojí v cestě Montreal Canadiens. Leafs prohráli se svým rivalem už 11 zápasů v řadě. Poslední výhru v Montrealu 1. října 2013 pamatují v současné sestavy Toronta pouze čtyři hráči – Kadri, JVR, Bozak a Gardiner.

Navíc všechny poslední výhry si Leafs připsali na domácím ledě. V zápasech venku má Toronto bilanci 1-4-3. Jediná výhra je z Buffala, kde Leafs 3. listopadu vyhráli 2-1. Naposledy Leafs padli 1-4 na ledě Pittsburghu Penguins.

Zdá se, že by kouč Mike Babcock mohl dnes večer promíchat křídla v Kadriho a Matthewsově útoku. Složení útoků na ranním rozbruslení:

Komarov-Kadri-Nylander
JVR-Bozak-Marner
Hyman-Matthews-Brown
Martin-Smith-Soshnikov

Obrana by měla zůstat ve stejném složení s Martinem Marinčinem a Frankem Corradem na tribuně:

Rielly-Zaitsev
Hunwick-Polák
Gardiner-Carrick
Marinčin-Corrado

Do branky se postaví samozřejmě Frederik Andersen.

Canadiens

Montreal začal letošní sezonu bilancí 13-1-1 v prvních 15-ti zápasech. V posledních třech zápasech ale Canadiens prohráli (0-2-1).

V pátek Montreal prohrál 2-3 na ledě Caroliny Hurricanes. Montreal vedl po dvou třetinách 1-0, ale domácí ve třetí třetině třemi brankami v šesti minutách otočili zápas na svou stranu.

„Myslím si, že výkon byl dobrý. Potřebujete mít jenom trochu štěstí s pukem a my jsem v poslední době neměli s pukem štěstí,“ řekl po porážce kouč Canadiens Michel Therrien.

Páteční zápas v Carolině odchytala dvojka Al Montoya. Kouč šetřil jedničku Careyho Price na dnešní zápase s Torontem. V prvním letošním zápase Price pochytal 37 střel Toronta.

„On má svou vlastní soutěž. Je prostě neuvěřitelné co dokáže. Je hráčem, kterého je velmi těžké porazit v souboji jeden na jednoho. Mluvil jsem s hráči, kteří s ním hráli a ti říkali, že ho nedokázali překonat ani na tréninku,“ řekl tento týden o jedničce Canadiens centr Toronta Tyler Bozak.

V 11-ti letošních startech Price zaznamenal bilanci 10-0-1. Jeho průměr inkasovaných branek je hluboko pod číslicí 2 (1,63) a průměr vysoko na 90% (94,8%). Svou první porážku si Price připsal až ve svém posledním zápase s Floridou Panthers (3-4 v prodloužení).

A co je potřeba k tomu, abyste porazili Careyho Price?

No potřebujete střelu, při které zlomíte hokejku a ještě puk tečuje obránce Montrealu. Jen se zeptejte Aarona Ekblada z Floridy. Přesně takhle totiž Ekblad vstřelil vítěznou branku v úterý.

Zápas začíná v 1 hodinu po půlnoci našeho času.