Leafs vyprovodili Reimera a Panthers šesti brankami

Toronto Maple Leafs poslali ve čtvrtek večer bídně hrající Floridu Panthers se šesti brankami obrazně řečeno zpět do Everglades. Toronto naprosto kontrolovalo domácí zápas s Panthers a vyhrálo 6-1.

Večer patřil útočníkovi Connoru Brownovi, který zaznamenal čtyři body za dvě branky a dvě asistence. Zářil ale Mitch Marner, který vstřelil svou sedmou branku v sezoně. A nebyla to branka jen tak obyčejná.

Tři minuty před koncem první třetiny zvyšoval Marner po famózně zakončeném brejku na 3-1. James van Riemsdyk nejprve poslal kotouč žabičkou z vlastního pásma za obránce Floridy ve středním pásmu. Marner se natlačil před obránce Michaela Mathesona, skvěle si před obráncem Floridy pokryl kotouč tělem a řítil se na brankáře Jamese Reimera. Rameny naznačil kličku do backhandu, prohodil si kotouč na forhand a poslal kotouč za bezmocného Reimera. To vše v takové rychlosti, na kterou nemohl Reimer reagovat.

Prvotřídní zážitek.

Už na začátku čtvrté minuty netrefil prázdnou branku Auston Matthews. Jeho střela jenom těsně minula horní růžek úplně prázdné branky. Proti Panthers si Matthews připsal pouze dvě střely a protože svou největší příležitost nevyužil právě už na začátku zápasu, tak se jeho gólová pauza protáhla na 11 zápasů.

Jednička letošního draftu zažívá těžké období. Po čtyřbrankovém představení v prvním zápase na sebe přitáhl pozornost, která se v současné době obrací proti němu. I přes své střelecké trápení je ale Matthews svému týmu platný jinak. Proti Panthers vyhrál například 8 z 11-ti vhazování.

Dvě branky v první třetině vstřelil Connor Brown. Na konci šesté minuty musel jeho teč ve vzduchu potvrdit videorozhodčí, protože sudí na ledě nejprve rozpažil a branku mu neuznali kvůli hře vysokou holí. Po vzájemné poradě se ovšem rozhodčí na ledě šli poradit s kolegou u videa a poté už branku uznali. Z opakovaných televizních záběrů bylo zřejmé, že Brown tečoval kotouč spolehlivě pod úrovní horní tyčky, 1-0 Leafs.

Čtyři a půl minuty před první přestávkou se Brown prosmíkl kolem obránce u pravého mantinelu a jeho přihrávku před brankoviště na volného Kadriho si Reimer srazil svou bruslí do branky. Druhou brankou v zápase poslal Brown Toronto do vedení 2-1.

Jedinou branku Floridy vstřelil v polovině první třetiny Aaron Ekblad, který si nabruslil na přihrávku zpoza branky a bombou z kruhu na vhazování vyrovnal na průběžných 1-1.

V osmé minutě druhé třetiny zakončil rychlý brejk dvou na jednoho Leo Komarov šikovným dloubnutím do puku, který přepadl přes Reimera do branky, 4-1 Maple Leafs. Hráči Floridy při čtvrté brance Toronta nesmyslně chybovali při vhazování v obranné třetině Leafs. Po vyhraném vhazování Barkova propadl za hru Keith Yandle. Ke kotouči se dostal nejrychleji Nazem Kadri a poslal své spoluhráče do rychlého brejku.

Minutu před druhou přestávkou JVR potrestal chybnou rozehrávku obránců Floridy střelou mezi Reimerovy betony, 5-1 Leafs.

Ve třetí třetině se zápas prakticky jenom dohrával. Až tři minuty před koncem zápasu naplnil obránce Jake Gardiner současnou šestibrankovou normu Maple Leafs. Gardiner naskočil na led z trestné lavice a ze samostatného úniku prostřelil Reimera po šesté.

Šest branek vstřelili Leafs ve 4 z posledních šesti zápasů.

Reimerovi se tak vůbec nepovedl jeho první start na ledě, kde strávil šest sezon. Ze 30-ti střel si připsal 24 zásahů a dá se říct, že se jeho výkon přizpůsobil mdlému výkonu jeho spoluhráčů.

Co se Leafs povedlo

Opravdu parádní zápas odehrál útočník Connor Brown. V prvním zápase své kariéry vstřelil více než jednu branku a zaznamenal celkem čtyři body. Ofenzíva Maple Leafs v letošní sezoně je opravdu velmi silná. Brown se stal už pátým hráčem Leafs, který zaznamenal v letošní sezoně v jednom zápase nejméně čtyři body.

K výborné ofenzivě přidali hráči také velkou oběť v obraně. Leafs zblokovali v zápase celkem 18 střel. Pět ze šesti obránců zblokovalo alespoň jednu střelu. V oslabení ve druhé třetině odešli na střídačku hned tři obránci s bolavou grimasou po tom, co nastavili své tělo do střely Panthers. Jediným obráncem, který nezblokoval ani jednu střelu byl Jake Gardiner.

Maple Leafs si vylepšili svou domácí bilanci na 7-2. Navíc Leafs vstřelili první branku v šesti z posledních sedmi zápasů.

Co se Leafs nepovedlo

V zápase s Floridou nebylo příliš mnoho, co by se dalo Maple Leafs vytknout.

Branka Aarona Ekblada byla opravdu tvrdou střelou z kruhu, na kterou si obránce Floridy krásně sjel a Frederik Andersen mohl jenom těžko reagovat.

Floridě se podařilo držet zkraje druhé třetiny Maple Leafs dlouho v jejich pásmu. Na začátku druhé třetiny strávili obránci Morgan Rielly a Nikita Zaitsev na ledě během prvního střídání dvě a půl minuty. Leafs se nedokázali herně přesunout dále než do středního pásma a vzhledem k tomu, že ve druhé třetině to mají obránci na střídačku dál, tak si Rielly se Zaitsevem opravdu prodloužili čas na ledě. Navíc přišlo jedno zakázané uvolnění a kouč Mike Babcock se rozhodl nebrat si takto brzo oddychový čas.

Řekli po zápase

„Nebyl to můj nejlepší zápas,“ řekl po zápase brankář Floridy James Reimer. „Musel jsem čelit několika šancím. Bylo to trochu šťastných odrazů a nedokázal jsem s k nim dostat v čas.“

„James to přehodil dobře a naštěstí jsme se dostali k odraženému puku. Věděl jsem, že na mě zezadu tlačí a nutili mě na backhand, ale věděl jsem, že když se dostanu na svůj forhand tak má velmi dobrou šanci skórovat. Prostě jsem se snažil dostat co nejrychleji na svůj forhand, když jsem se přiblížit k Reimerovi,“ popsal svou branku Mitch Marner.