Jak se Leafs zlepšili od minulé sezony?

Statisticky ne příliš. V některých statistikách prokazují Maple Leafs zlepšení oproti minulému roku, v některých naopak zaostávají.

Pojďme si ve čtvrtině letošní sezony udělat přehled toho, jak si Maple Leafs vedli v prvních 20-ti zápasech loňské sezony a jak na tom jsou po 20-ti zápasech letos.

Maple Leafs mají na svém kontě o dva body více než ve stejný okamžik v loňské sezoně a to v sestavě, která je průměrně o dva roky mladší.

Tohle dramatické omlazení sestavy je zodpovědné za většinu toho, co se v Torontu v prvních šesti týdnech nové sezony stalo. Většina z toho jsou pozitivní věci najdou se ale také špatné příklady.

Ofenzivu táhnou jednoznačně nováčci. Mezi prvními pěti nejproduktivnějšími hráči jsou hned tři nováčci. Svatá trojice Maple Leafs, Auston Matthews, Mitch Marner a William Nylander, si připsala alespoň jeden bod u 58% branek Maple Leafs v letošní sezoně. Jinými slovy u 36 ze 62 branek si alespoň jeden z nich připsal alespoň jeden bod.

To je přesně to, co si vedení klubu představovalo, když před letošní sezonou přivedlo všechny tyhle mladé hráče. Ve skutečnosti mají na hru týmu ještě větší dopad, než se očekávalo. První čtvrtina letošní sezony ukazuje, že Leafs udělali opravdu několik významných pokroků od loňského posledního místa v základní části.

Leafs dosáhli pod Mikem Babcockem významného zlepšení v ukazateli corsi, který nám ukazuje podíl mezi střelami na branku soupeře a součtem střel na branku Leafs a soupeře v zápasech, kdy je jednobrankový rozdíl ve skóre nebo když hrají týmy vyrovnaně ve třetí třetině. Leafs se v tomto ukazateli drží celkem bezpečně nad 50% což je hranice mezi lepšími a horšími týmy.

Oproti loňské sezoně mají Leafs na svém kontě více střel na zápas a významně více branek na zápas. Rozdíl mezi vstřelenými brankami v prvních 20-ti zápasech letošní sezony a prvními 20-ti zápasy v loňské sezoně je téměř jedna branka na zápas.

Mírné zlepšení je vidět také v úspěšnosti přesilových her a v oslabení.

Mezi horší výsledky v prvních 20-ti zápasech letošní sezony patří průměr střel na branku Toronta a s tím také související větší počet inkasovaných branek (průměrně více než půl branky na zápas). A to se rozhodně nedá dávat za vinu pomalému startu Frederika Andersena nebo několika nevydařeným startům dvojky Jhonase Enrotha.

Hra v obraně se ukazuje jako největší slabina týmu. Jestliže se velký počet mladých hráčů a nováčků v útoku ukazuje jako plus tak v obranně to může mít naopak negativní vliv. Obrana postavená na mladých hráčích s výjimkou Poláka a Hunwicka potřebuje čas a zkušenosti.

Možná nevyzrálost týmu se projevuje také na tom, že Leafs prohráli pět z 12-ti zápasů, ve kterých vedli po dvou třetinách (bilance 7-1-4). To je nejhorší bilance v lize.

Všichni ovšem věří ve zlepšení jakmile si mladí hráči více zvyknou na hru v NHL. Jak moc se Leafs zlepší bude určující pro to, jak moc se Leafs zapojí do boje o playoff.

Mike Babcock stanovil za cíl získat v pěti zápasech šest bodů. To by na konci základní části znamenalo zisk 96-98 bodů a téměř jistotu playoff. Současnou bilancí 8-8-4 Maple Leafs ztrácejí na tenhle cíl čtyři body. Přesto tým stále zůstává v kontaktu s týmy na divoké kartě a tím pádem také v boji o playoff.

„Po 20-ti zápasech máme 50% bilanci a 20 bodů. To nám dává šanci, což je opravdu pozitivní pro náš tým. Máme mladý tým, který se bude zlepšovat. Když se podíváte, jak hrajeme, tak je také velmi zřejmé, že je toho hodně, na čem musíme pracovat,“ řekl kouč po středečním zápase na ledě New Jersey.