Leafs ztratili dvoubrankové vedení a prohráli po nájezdech

Toronto Maple Leafs ztratili v posledních osmi minutách zápasu se San Jose Sharks dvoubrankové vedení a nakonec prohráli 2-3 po samostatných nájezdech.

Maple Leafs vedli po první třetině 1-0 zásluhou obětavého výkonu Zacha Hymana. Ten nejprve ve třetí minutě s bolestivou grimasou zblokoval střelu Brenta Burnse v přesilové hře, po které mu spoluhráči pomáhali zvednout se zpět na nohy. Hyman odešel do šatny, ale brzy se vrátil zpět na led.

Už na konci sedmé minuty Hyman tečoval střelu Austona Matthewse a kotouč skončil za zády bezmocného Martina Jonese, 1-0 Leafs. Pro Hymana to byla pátá branka v sezoně a druhá v posledních třech zápasech. Brance předcházela výborná spolupráce Austona Matthewse s Nylanderem.

Ještě jednou se Zach Hyman v první třetině vyznamenal, když na konci 13. minuty zblokoval další střelu Patricka Marleaua v přesilové hře.

Výborné zákroky předváděl v brance Toronta také brankář Frederik Andersen. Ten si v první třetině poradil se 14-ti střelami Sharks a dlouho to v zápase vypadalo, že si připíše první čisté konto v dresu Maple Leafs. Nakonec se tak sice nestalo, ale i tak byl Andersen jedním z nejlepších hráčů Maple Leafs. Proti Sharks pochytal celkem 40 z 42 střel a podeváté z posledních 10-ti zápasů inkasoval dvě a méně branek.

„Myslím si, že ve třetí třetině jsme na ně až příliš čekali. Možná jsme je nechali hrát a to nás stálo výhru,“ řekl po zápase Frederik Andersen.

Zkraje druhé třetiny se mohli Maple Leafs radovat po střele Morgana Riellyho, ale rozhodčí usoudili, že Nazem Kadri bránil nedovoleně brankáři. Branku neuznali a Kadri si musel na dvě minuty odpočinout. Kouč Mike Babcock se rozhodl nechat posoudit celou situaci video rozhodčího, ale ten nedovolené bránění Nazema Kadriho potvrdil.

Následnou přesilovku soupeře Toronto ubránilo a sami Maple Leafs dostali v sedmé minutě příležitost k přesilové hře 5 na 3.

Tu využil chytře Auston Matthews, který dostal na brankové čáře přihrávku od Nylandera a z ostrého úhlu prostřelil Jonese, 2-0 Leafs.

V polovině zápasu byl při přesilové hře San Jose vidět opět Zach Hyman. Matt Hunwick uvolnil Hymana perfektní přihrávkou mezi dvěma obránci na modré čáře a Hyman se dostal do rychlého brejku. Brankář Martin Jones byl ale tentokrát perfektně připravený.

Přes velké šance San Jose drželi Maple Leafs vedení 2-0 do samotné koncovky zápasu. Necelých osm minut před koncem třetí třetiny ale zakončil akci San Jose přesnou backhandovou střelou Justin Braun a Sharks snížili na 1-2.

Za dvě minuty a sedm vteřin bylo vyrovnáno. Přesilovou hru využil už po čtyřech vteřinách Joe Pavelski, který tečoval střelu Brenta Burnse. Pro San Jose to byla už šestá přesilovka v zápase.

V základní hrací době už žádná další branka nepadla. V následujícím prodloužení byl blízko rozhodnutí na straně Toronta Morgan Rielly nebo Mitch Marner. Na straně San Jose se dostal do brejku útočník Kevin Labanc, ale také Andersen držel naděje Maple Leafs na výhru.

Rozhodnout tak museli samostatné nájezdy. V první sérii neuspěl Mitch Marner stejně tak jako na druhé straně Joe Pavelski. Ve druhé sérii zůstal neúspěšný také Auston Matthews zatímco Logan Couture se už mohl po úspěšném nájezdu radovat. Ve třetí sérii musel svůj pokus proměnit Nikita Soshnikov, ale to se nestalo a Maple Leafs tak prohráli 2-3 po samostatných nájezdech.

„Určitě nás dostaly vyloučení, ale byl jsem s naším výkonem dnes večer spokojený. Myslím, že se nám povedlo hodně dobrých věcí. Myslím si, že jsme byli velmi dobře připraveni,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock.