Cenná výhra nad Pens. V prodloužení rozhodl Gardiner

Toronto Maple Leafs si v sobotu večer připsali cennou výhru nad držitelem Stanley Cupu z loňské sezony Pittsburghem Penguins. Po velmi dobrém výkonu Maple Leafs vyhráli 2-1 v prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v nastaveném čase obránce Jake Gardiner. Brankář Frederik Andersen pochytal 33 z 34 střel Penguins.

První třetina byla opravdu nabitá událostmi.

Už v polovině druhé minuty se útočník Pittsburghu Carl Hagelin tlačil přes obránce Connora Carricka do samostatného úniku. Carrick útočníka Pittsburghu zastavil pouze za cenu faulu a rozhodčí nařídili trestné střílení. Jenže brankář Frederik Andersen si počkal na zakončení Hagelina do backhandu a připsal si tak svůj první zákrok v zápase.

Na konci druhé minuty zasáhl James van Riemsdyk po jednom ze soubojů před brankou Pittsburghu brankáře Marca-Andre Fleuryho svou bruslí do oblasti krku a Fleury musel odejít na ošetření do šatny. V brance ho vystřídal Matt Murray, který měl dostat původně volno a za devět minut stihl pochytat všech šest střel, které na něj mířili.

Ve 12. minutě dostal Pittsburgh příležitost k přesilové hře po faulu Williama Nylandera a přesilovku využil střelou do odkryté branky Evgeni Malkin, 1-0 Pittsburgh.

Netrvalo ani 15 vteřin a bylo srovnáno 1-1. Po otočce v útočném pásmu se uvolnil Mitch Marner. Poslal kotouč zpět na modrou čáru odkud střílel Nikita Zaitsev a několikrát tečovaný kotouč zapadl za záda Marca-Andre Fleuryho, který se mezitím stihl vrátit po ošetření zpět do zápasu.

Pro Zaitseva to byla první branka v sezoně a také první branka v jeho kariéře v NHL. Mladý rus podává v dresu Maple Leafs zatím velmi dobré výkony a ve svém 30. zápase NHL se tak dočkal své první branky.

„Je to neuvěřitelné. Jsem tak šťastný. Čekal jsem na tu branku. Jestli se díváte na zápasy, tak v každém zápase mám hodně šancí, že mám pocit, že už bych měl mít pět branek,“ říkal po zápase šťastný Zaitsev.

Ve druhé třetině měli Leafs hru většinou pod svou kontrolou, ale Fleury pochytal všech 20 střel a držel vyrovnané skóre. Na konci druhé třetiny Leafs promarnili dvě přesilové hry v řadě.

Ve třetí třetině se hrál opět vyrovnaný hokej. V osmé minutě měli Penguins velkou příležitost rozhodnout. Rozhodčí nejprve špatně posoudili faul vysokou holí obránce Matta Hunwicka, který dostal čtyřminutový trest aniž by soupeře opravdu svou hokejkou do obličeje zasáhl. Krátce před vypršením první části Hunwickova trestu se provinil zdržováním hry útočník Nikita Soshnikov a Pittsburgh hrál dvě minuty přesilovou hru 5 na 3.

Tu nevyužil, ale krátce na to se dostal do samostatného úniku útočník Pittsburghu Phil Kessel. Při své střele zápěstím ale zlomil hokejku a Andersen kotouč snadno chytil.

V nastaveném čase trvalo přesně dvě minuty než obránce Jake Gardiner poslal kotouč do sítě Penguins. Nejprve střílel nepřesně Mitch Marner, který u zadního mantinelu vybojoval díky hlavnímu rozhodčí odražený kotouč, při kličce mu kotouč odskočil přímo na hokejku Gardinera a ten poslal puk přes padajícího obránce do branky, 2-1 Maple Leafs.

„Mitch Marner byl lepší než obránce a vybojoval puk a já uviděl svou šanci. Puk sice poskakoval a já byl nervózní, že jsem to zpackal. Taky jsem to trochu zpackal, ale naštěstí tam spadl,“ povídal Gardiner po zápase.

Toronto tak ukončilo třízápasovou sérii proher. Poslední tři zápasy včetně toho s Pittsburghem dospěli přitom až do prodloužení nebo k samostatným nájezdům.