Matthews dovedl Leafs k výhře v zápase Centennial Classic

Na nový rok v neděli 1. ledna vyhrálo Toronto Maple Leafs asi nejočekávanější zápas v letošní sezoně. Zápas Centennial Classic s Detroitem Red Wings pod otevřeným nebem na stadionu BMO Field rozhodl 1:20 před koncem prodloužení Auston Matthews. Pro Maple Leafs to byla pátá výhra v řadě.

Po první bezbrankové třetině otevřel skóre zápasu zkraje druhé třetiny útočník Detroitu Anthony Mantha.

Maple Leafs se prosadili až ve třetí třetině. Po brance Austona Matthewse necelých osm minut před koncem třetí třetiny se zdálo, že je o výhře Toronta rozhodnuto. Maple Leafs totiž čtyřmi brankami v řadě otočili skóre na 4-1. Jenže to Maple Leafs na výhru nestačilo. Red Wings drtivým tlakem srovnali 1,1 vteřiny před koncem třetí třetiny na 4-4. Teprve až v prodloužení rozhodl Auston Matthews svou druhou brankou v zápase o výhře Maple Leafs 5-4.

„Rozhodně jeden z nejlepších momentů v hokeji, co jsem kdy zažil. Je to velmi výjimečné. Tím, že jsme přišli a dokázali vyhrát to pro nás byl velmi vzrušující zápas. Lidé ve třetí třetině a v prodloužení vstávali ze sedadel. Zažít celou tuhle událost bylo prostě opravdu zábavné,“ řekl Matthews, který se dvěma brankami v zápase posunul do čela kanadského bodování nováčků.

Necelou minutu a půl před koncem nastaveného času zavezl Matthews kotouč do útočného pásma. Za modrou čárou ho přenechal Jakeu Gardinerovi, který poslal směrem na branku spíše nahození než střelu. Kotouč ovšem mířil vedle a od zadního mantinelu se odrazil na druhé straně branky kam si mezitím Matthews najel. Odražený kotouč se odrazil téměř přesně na Matthhewsovu hokejku a ten ho poslal backhandem přes lapačku brankáře Jareda Coreaua do branky.

Maple Leafs tak vyhráli už druhý zápas s Detroitem Red Wings pod otevřeným nebem. V roce 2014 Leafs vyhráli zápas Winter Classic Michigan Stadium 3-2 po samostatných nájezdech.

Letošní stoletá klasika se přitom pro Maple Leafs nevyvíjela příliš dobře. Už v prvních minutách zápasu Leafs nevyužili první přesilovou hru zápasu. V první třetině si nakonec oba týmy ještě za denního světla vytvořili několik střeleckých příležitostí, ale oba brankáři si se všemi pokusy poradili. V poslední minutě první třetiny si například Frederik Andersen poradil s pokusem Gustava Nyquista.

První přestávku vyplnil svým vystoupením kanadský rockový zpěvák Bryan Adams, který zazpíval několik svých hitů včetně Summer of ’69.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs nejprve ubránili oslabení po vyloučení Willyho Nylandera. V polovině šesté minuty Red Wings otevřeli skóre zápasu. Leafs ztratili kotouč ve středním pásmu. Kapitán Red Wings Henrik Zetterberg našel těsně za modrou čárou Anthonyho Manthu, který střelou z vrcholu kruhu prostřelil Andersena nad levým ramenem, 0-1.

Krátce po inkasované brance se Leafs museli bránit v oslabení po faulu Connora Browna. Oslabení Maple Leafs ubránili a při vlastní přesilovce v polovině zápasu trefil tyčku soupeřovy branky Jake Gardiner.

Stadion BMO Field se už ponořil do tmy, když Maple Leafs prohrávali po dvou třetinách stále o jednu branku. První dvě třetiny nepřinesly fanouškům Maple Leafs příliš mnoho záživných situací snad kromě Gardinerovy tyčky.

Oba týmy hráli podobným způsobem a bylo jasné, že se obě strany chtějí vyvarovat rychlým přechodům soupeře do přečíslení což ovšem nevedlo k příliš záživné hře. Jenže v klíčovém divizním zápase se obě strany soustředí především na to, využít chyby soupeře na druhé strany a přitom sami chybovat co nejméně.

Všechno se to ale mělo změnit ve třetí třetině, která se zvrhla v brankovou přestřelku.

Už v polovině druhé minuty srovnal na 1-1 krásnou dorážkou z brankoviště Leo Komarov. Obránce Jake Gardiner si dojel odražený kotouč hluboko v útočném pásmu a přihrávkou z rohu kluziště našel před brankou Komarova. Tomu stačilo nastavit hokejku a poslat kotouč do branky, 1-1.

Přesně za sedm minut si od levého mantinelu vybruslil mezi kruhy Mitch Marner a střelou zápěstím poslal Leafs do vedení 2-1.

Leafs měli v ten moment všechnu aktivitu v zápase na své straně a za další minutu a 11 vteřin zvýšil na 3-1 Connor Brown, který se trefil po Hymanově přihrávce zpoza branky.

Do konce třetí třetiny chybělo necelých osm minut když Auston Matthews zakončil přečíslení třech na jednoho střelou pod víko branky Red Wings, 4-1.

Jenže Red Wings se nevzdali a šest minut před koncem třetí třetiny snížil Jonathan Ericsson střelou z levého kruhu na 2-4.

Více než dvě minuty před třetí sirénou se kouč Detroitu Jeff Blashill odhodlal ke hře bez brankáře a risk se mu vyplatil. Hráči Red Wings se usadili v pásmu Maple Leafs, kterým se nepovedlo z několika pokusů vyhodit kotouč ven ze třetiny a Dylan Larkin 1:46 před třetí sirénou snížil už jen na jednobrankový rozdíl.

Bylo zaděláno na drama.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny střídačka Detroitu opět odvolala brankáře a Red Wings se nastěhovali do pásma Toronta. Leafs se stále nedařilo přesunout hru ven z vlastní třetiny.

Minutu a tři vteřiny před koncem třetí třetiny nebyl kouč Maple Leafs vůbec spokojený s rozestavěním hráčů Toronta na vhazování ve vlastní třetině a vzal si oddechový čas. V něm hráčům nakreslil schéma, jakým způsobem zahrát po vhazování. Přesto Red Wings až na malou chvíli udrželi kotouč v pásmu Toronta a 1,1 vteřiny před koncem Anthony Mantha po obrovském závaru na brankovišti svou druhou brankou v zápase vyrovnal na 1-1.

Branku ještě posuzoval video rozhodčí jestli nedošlo ze strany hráčů Detroitu k nedovolenému bráněné brankáře Frederika Andersena v brankovišti, ale podle jejich názoru bylo vše v pořádku ačkoliv útočník Detroitu Thomas Vanek zjevně atakoval Andersena v brankovišti. Také časově bylo vše v pořádku a zápas tak muselo rozhodnout nastavení.

V něm se řítil na brankáře Detroitu osamocený Morgan Rielly, ale svůj únik nevyužil. Rozhodl až svou druhou brankou v zápase Auston Matthews.

„Co bylo v dnešním zápase pro nás skvělé… v zápasech NHL v playoff stále o jednu branku vedete nebo o jednu branku prohráváte a musíte tak milovat nátlak, dřinu, zabejčit se a vědět, že to můžete dokázat. Takže tohle byla dobrá příležitost pro náš tým,“ říkal po zápase kouč Mike Babcock.

„Dostali jsme tady dnes večer lekci a přesto jsme zápas pro naše fanoušky vyhráli,“ dodal kouč.