Bitva o Ontario potřetí. Leafs hrají doma s Ottawou

Dnes večer: Senators (24-15-4) proti Maple Leafs (21-14-8)
Posledních 10 zápasů: Ottawa 5-4-1; Toronto 7-2-1

Toronto Maple Leafs nastoupí potřetí v letošní sezoně proti Ottawě Senators. Letošní Bitva o Ontario je zatím vyrovnaná. V prvním vzájemném zápase v letošní sezoně vyhrála Ottawa na domácím ledě 5-4 v prodloužení. Před týdnem vyhrálo Toronto na ledě Ottawy po dvou brankách Nazema Kadriho a po výborném výkonu nové dvojky Maple Leafs Curtise McElhinneyho 4-2.

Ve čtvrtek Toronto prohrálo na domácím ledě s New Yorkem Rangers 2-5. Pro Maple Leafs to byla první prohra po třech výhrách v řadě a jedna z nejhorších v letošní sezoně.

V sestavě kvůli zranění chyběl poprvé ve své kariéře obránce Morgan Rielly a na výkonu týmu to bylo znát.

Po zápase sice kouč a další hráči mluvili o tom, že Riellyho absence nebyla v zápase s Rangers faktorem, ale výkon týmu tomu neodpovídal.

Obránci měli potíže společně s útočníky pokrývat soupeře ve vlastním pásmu. Především rychlonohý Michael Grabner dělal hráčům Toronta velké potíže a snad třikrát v zápase ujížděl v brejku na branku Frederika Andersena.

„Když chybí váš nejlepší obránce jako je Morgan Rielly, tak to hodně změní pro každého,“ řekl po zápase Jake Gardiner.

„Dobře, chybí nám skvělý obránce. On má vždy na hru velký vliv, ale nemyslím si, že by to měla být výmluva na to, co jsme dnes večer předvedli. Myslím si, že měli příliš mnoho brejků. Grabner měl snad tři a při třetím skóroval. To je nepřijatelné,“ řekl Roman Polák po zápase.

„Možná jsou moje očekávání od týmu takhle odlišné, ale myslím si, že to byl jeden z našich nejméně bojovných výkonu v celé sezoně. Hráči po zápase také velmi rychle odešli. Jsou to velcí kluci a vědí, co se stalo,“ řekl v pátek kouč.

„Byli jsme včera večer hrozní. Nejsem zde tak dlouho, ale nevím jak často přijdeme na stadion s myšlenkou, že bychom měli vyhrát. Takhle zklamaní nejste často. V minulém zápase jsme dostatečně nebojovali a nebyli jsme připraveni. To je moje práce. Byl jsem zklamaný, když jsem opouštěl halu.“

Na Riellyho místě odehrál Jake Gardiner 26:14. Dvojice Roman Polák (21:40) a Matt Hunwick (20:20) odehráli na ledě také přes 20 minut. Nejméně času pak na ledě strávili Connor Carrick (14:49) a Frank Corrado (11:36).

Původní dvojice už po první třetině, ve které si Rangers připsali 19 střel na branku Toronta, kouč promíchal.

Velmi se očekávalo, jaký výkon podá Frank Corrado ve svém druhém zápase NHL v letošní sezoně. Jenže jeho největší stopou v zápase jsou 4 trestné minuty v prostřední části, kdy byl dvakrát krátce po sobě vyloučený. Následně se do hry ve druhé třetině už nedostal.

Kouč Mike Babcock pak po zápas odmítl jeho výkon komentovat.

„Co udělám je to, že se prostě podívám na zápas a pak se podle toho rozhodnu místo toho, abych dnes večer něco říkal,“ řekl Babcock na tiskové konferenci po čtvrtečním zápase.

Na pátečním tréninku zkoušel Morgan Rielly osamoceně bruslil, ale kouč po tréninku potvrdil, že bude chybět ještě nejméně v sobotním zápase s Ottawou. Možná déle.

„Stoprocentně zítra nenastoupí. Dnes bruslil. Doufal, že se bude cítit lépe než se cítil. Co to znamená ohledně jeho návratu nevím,“ řekl Babcock.

Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jestli kouč bude nadále věřit Franku Corradovi nebo jestli se rozhodne nahradit Morgana Riellyho někým jiným.

Na pátečním tréninku byl Corrado opět jako extra hráč. Do tréninku se už v normálním režimu zapojil také obránce Martin Marinčin, který po tréninku potvrdil, že je připravený nastoupit.

Složení obrany na pátečním tréninku:
Gardiner – Carrick
Marincin – Zaitsev
Hunwick – Polák
Corrado

Senators

Ottawa v posledních dvou zápasech porazila dva těžké soupeře na jejich ledě a připsala si tak dvě výhry v řadě.

V úterý Senators vyhráli na ledě St. Louis Blues 6-4 a ve čtvrtek na ledě Columbusu Blue Jackets 2-0. Třetí čisté konto v sezoně si v tomto zápase připsal Mike Condon, který nastoupil ve 20-ti zápasech Ottawy v řadě. Jeho bilance je 10-6-3 s průměrem 2,41 inkasovaných branek na zápas.

Čtyřikrát v posledních pěti zápasech Ottawa vyhrála. Jedinou prohru si připsala minulou sobotu v zápase s Torontem.

Čtvrteční výhrou nad Columbusem se Ottawa posunula opět před Maple Leafs v souboji o postupová místa v Atlantické divizi. Oba kluby mají odehráno 43 zápasů a Senators mají dvoubodový náskok.

Útočník Kyle Turris vstřelil ve čtvrtek svou čtvrtou branku v posledních sedmi zápasech a se 16-ti brankami je tak nejlepším střelcem svého týmu.

Otazník před sobotním zápasem visí nad obráncem Markem Borowieckim, který kvůli nachlazení vynechal čtvrteční zápase na ledě Columbusu.

V pátek navíc Senators oznámili, že útočník Clarke MacArthur v letošní sezoně vůbec nenastoupí kvůli otřesu mozku. Samotný hráč byl zprávou „zničený“. Podle vlastních slov se už nějaký čas cítil dobře. Jednatřicetiletý veterán, který odehrál také tři sezony v dresu Maple Leafs, prodělal v posledních 19-ti měsících čtyři otřesy mozku.

GM Ottawy Pierre Dorion řekl, že rozhodnutí udělali lékaři týmu.

MacArthur chyběl už téměř celou loňskou sezonu, ve které nastoupil pouze ke čtyřem zápasům. Před letošní sezonou byl během tréninkového kempu opět trefený a ani jednou v letošní sezoně do zápasu nenastoupil.

Úvodní vhazován v 1 hodinu po půlnoci našeho času.