Těsný zápas s Ottawou prohrálo Toronto po nájezdech

V přímém souboji o postupová místa v Atlantické divizi prohrálo Toronto Maple Leafs sobotní zápas s Ottawou Senators 2-3 po samostatných nájezdech.

Ještě před úvodním vhazováním proběhl v hale slavnostní ceremoniál, během kterého Maple Leafs uctili příslušníky kanadské armády speciálními dresy na rozbruslení. Ty se stanou posléze předmětem dražby. Mnoho členů kanadské armády dostalo také pozvání na zápas od držitelů sezonních vstupenek a mohlo tak sledovat zápas Maple Leafs přímo v hale.

Začátek zápasu se nesl ve znamení častých přerušení hry a oba trenéři se snažili o nasazování vybraných útoků proti sobě. Leafs se navíc museli bránit ve dvou oslabení v řadě, když musel dvakrát na trestnou lavici obránce Nikita Zaitsev. Ten je navíc často nasazovaný právě v oslabení a o to více byly jeho dva fauly nepříjemné.

Na konci prvního oslabení ujížděl na branku Toronta útočník Ryan Dzingel, ale svou šanci neproměnil. Ve druhé přesilovce Ottawy trefil zase tyčku Mark Stone.

Ačkoliv Maple Leafs obě oslabení ubránili tak dvě početní výhody v řadě dostali Ottawu do tempa, které Senators přineslo vedení v zápase. Necelých šest minut před první přestávkou se trefil útočník Bobby Ryan, který mezi kruhy tečoval střelu obránce Methota od modré čáry, 0-1.

Právě obránce Marc Methot byl za pár vteřin vyloučený a Maple Leafs hráli přesilovou hru. Leafs si vytvořili několik střeleckých příležitostí, ale skórovat se jim nepodařilo.

Minutu a půl před první přestávkou byl vyloučení Leo Komarov a Frederik Andersen předvedl tři parádní zákroky v řadě.

Brankář Andersen držel své spoluhráče po celý zápas a nakonec si připsal 25 zásahů z 27 střel.

Od začátku druhé třetiny bylo Toronto lepším týmem a tentokrát hráli dvě přesilové hry Maple Leafs. Svou největší zbraní v letošní sezoně Leafs také vyrovnali na 1-1.

Při vyloučení bývalého kapitána Maple Leafs Diona Phaneufa kombinovali na pravé straně útočného pásma Kadri s van Riemsdykem, který poslal rychlou přihrávku na Tylera Bozaka a ten střelou nad pravé rameno překonal Mikea Condona, 1-1.

Osm minut před koncem druhé třetiny měl dvě velké šance Zach Hyman, ale ani jednou se mu na brankovišti nepovedlo usměrnit skákající kotouč do odkryté branky.

Pět a půl minuty před druhou přestávkou měli Leafs velkou šanci na vyrovnání. Za vysokou hůl byl vyloučený na čtyři minuty Bobby Ryan a Leafs hráli dvojnásobnou přesilovku. Tu bohužel nevyužili a do šatny se tak odcházelo za vyrovnaného stavu.

Přesně po sedmi odehraných minutách ve třetí třetině se Maple Leafs ujali vedení brankou Matta Martina, který v souboji u brankoviště dokázal tečoval střelu Nazema Kadriho, 2-1 Maple Leafs.

Po půl minutě měl obrovskou příležitost na zvýšení náskoku William Nylander, který střelou zakončil přečíslení dvou na jednoho, ale brankář Ottawy Condon stačil v pádu vyškrábnout jeho střelu mimo branku.

Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny vyhodil kotouč mimo kluziště obránce Martin Marinčin a musel si jít sednout za zdržování hry na trestnou lavici.

Kouč Ottawy navíc během přesilové hry odvolal brankáře a hosté se hrou bez brankáře v přesilové hře snažili o vyrovnání. To se jim povedlo 1:11 před koncem třetí třetiny po střele Mikea Hoffmana, kterou před brankářem Frederikem Andersenem tečoval nešťastně přímo mezi jeho chrániče obránce Matt Hunwick, 2-2.

Kouč Mike Babcock se ještě rozhodl nechal situaci prověřit na videu, ale vyrovnání neodvrátil.

„Byla to škoda. Myslím si, že jsme hráli dobrou třetinu. Myslím si, že měli tak tři střely do té doby. Odváděli jsme opravdu dobrou práci. Byl to těžký okamžik pro Martyho, že to šlo přes mantinel. Střela při brance byla tečována a Freddie si myslel, že ta střela půjde jedním směrem a pak šla na druhou stranu a skrz něho do branky,“ popsal rozhodující okamžiky kouč Mike Babccok.

V posledních vteřinách třetí třetiny ještě zachránil Maple Leafs Auston Matthews, který téměř z brankové čáry odpálil volný kotouč, který ležícímu Andersenovi proklouzl pod chráničem.

V prodloužení lízla břevno Andersenovy branky střela Chrise Widemana. Minutu a 19 vteřin před koncem prodloužení mohl rozhodnout Matt Hunwick, ale také s jeho šancí si Mike Condon poradil.

Rozhodnout musely samostatné nájezdy, ve kterých se Maple Leafs v letošní sezoně vůbec nedaří a bylo to vidět také v sobotu.

Hned prvním pokusem neuspěl po backhandové kličce Auston Matthews. Naopak Bobby Ryan svůj pokus proměnil a Leafs v nájezdech ztráceli.

Ve druhé sérii srovnal Mitch Marner pokusem, při kterém brankář Ottawy argumentoval, že se Marner s kotoučem zastavil. Rozhodčí se nakonec také rozhodli nechat Marnerův pokus posoudit na videu a podle vyjádření jednoho z nich posuzovali, jestli se Marner opravdu s kotoučem nezastavil a jestli nedošlo ke kontaktu s brankářem, ale branku Toronta nakonec uznali.

Za Ottawu ve druhé sérii neuspěl Kyle Turris, kterého vychytal Frederik Andersen a Maple Leafs tak v samostatných nájezdech srovnali na 1-1.

Ve třetí sérii zkoušel opět backhandovou kličku James van Riemsdyk, ale stejně jako Matthews proti Condonovi neuspěl. Dokonce jeho střela mířila velmi nepřesně mimo branku Ottawy. Jenže neuspěl ani na druhé straně Erik Karlsson a Maple Leafs tak stále mohli vyhrát.

Jenže ve čtvrté sérii neprostřelil Condona ani Tyler Bozak. Naopak Tom Pyatt na druhé straně ano a Maple Leafs tak prohráli šesté nájezdy v sezoně.

V samostatných nájezdech mají Maple Leafs v letošní sezoně špatnou bilanci 1-6 a využili pouze 4 z 22 pokusů (úspěšnost 18,2%).

„Nevím, možná ostatní brankáři jsou dobří. Možná nakonec nejsme tak dobří. Pracujeme na tom před každým zápasem. Je to něco, v čem se musíme zlepšit, protože ztrácíme body,“ řekl kouč o nájezdech.