Leafs vynulovali Flames

Toronto Maple Leafs výhrou 4-0 v pondělím zápase s Calgary Flames ukončili dvouzápasovou sérii proher. Dvěma brankami se na výhře podílel útočník Nazem Kadri a brankář Frederik Andersen si připsal druhé čisté konto v sezoně.

„Bylo to dobré. Vrátili jsme se a opět jsme hráli velmi dobrý zápas. Tentokrát jsme vstřelili nějaké branky v pravý čas a hráli jsme velmi dobře v obranně,“ hodnotil zápas brankář Andersen.

V první třetině si Maple Leafs díky výborně zahrané přesilové hře udržovali střeleckou převahu a trpělivou hrou se dopracovali k první brance zápasu. Po brance Zacha Hymana v oslabení tři minuty před koncem druhé třetiny Maple Leafs zápas kompletně ovládli.

Na konci páté minuty první třetiny byl za sekání vyloučen útočník Calgary Troy Brouwer. Flames své oslabení ubránili, ale Maple Leafs předvedli, jak nebezpečnou přesilovou hru v letošní sezoně mají. Rychlé přihrávky, výměna pozic a častá střelba. Tak vypadá aktuálně druhá nejlepší přesilovka v NHL. Toronto si v první přesilovce připsalo celkem čtyři střely na branku Calgary.

Flames si ovšem v oslabení také připravili svou šanci. Do přečíslení dvou na jednoho se dostal Michael Frolík společně s Mikaelem Backlundem, který zakončil brejk střelou do připraveného Frederika Andersena. Tomu pomohl výbornou obranou hrou Nikita Zaitsev, který vytlačil přihrávajícího Frolíka až k mantinelu.

Za pět a půl minuty naopak Maple Leafs ukázali, jak vypadá čtvrté nejlepší oslabení v lize. Hráči v oslabení předvádí opět skvělý pohyb a tlak na kotouč. Flames si v první přesilové hře nepřipsali ani jednu střelu.

V celém zápase Toronto ubránilo celkem pět přesilovek Calgary, které mělo od 30. listopadu více než 30% úspěšnost hry v početní výhodě.

Minutu před koncem první třetiny udržel Nikita Zaitsev kotouč v útočném pásmu a jeho střelu z otočky tečoval Mitch Marner za záda Briana Elliotta, 1-0 Maple Leafs.

Na začátku druhé třetiny si oba týmy zahrály opět přesilovou hru a Flames se aktivní hrou snažili o vyrovnání, ale bylo to Toronto, které po sedmi odehraných minutách přidalo druhou branku v zápase.

Auston Matthews nejprve v pádu vyhodil kotouč z vlastního pásma, ve středním pásmu ho William Nylander v pádu posunul na Kadriho, který zavezl kotouč do pásma a střelou nad lapačku prostřelil Elliotta, 2-0 Leafs. Pro Kadriho to byla jubilejní 100. branka v kariéře.

„Hodně to pro mě znamená. Je vzrušující to prožít se svými spoluhráči. Samozřejmě jsem na to musel tvrdě pracovat, ale nakonec jediným důvodem, proč se o branky starám je, že to pomáhá našemu týmu vyhrát,“ říkal Nazem Kadri o své jubilejní brance.

Krátce po polovině zápasu se několik hráčů obou týmů po sérii faulů posadilo na trestnou lavici. Nejprve pykal za zdržování hry obránce Nikita Zaitsev. Za několik desítek vteřin byli po vzájemném souboji vyloučeni Matt Hunwick a T.J. Brodie.

Po necelé minutě hráli Leafs stále oslabení a Leo Komarov během napadání rozehrávky Calgary srazil tvrdým hitem útočníka Johnnyho Gaudreaua na led. To se nelíbilo Marku Giordanovi a pustil se s Komarovem do krátké strkanice. Vzápětí ale sám nešikovně upadl na led.

Tři a půl minuty před koncem druhé třetiny byl vyloučený William Nylander a Calgary tak hrálo další přesilovou hru.

Jenže po půlminutě přesilové hry se hráčům Flames nezdařil přechod do útočného pásma. Obránce Martin Marinčin srazil přihrávku Troye Brouwera a odražený kotouč plachtil vzduchem do středního pásma. Tam si ho našel Zach Hyman a v přečíslení dvou na jednoho přidal třetí branku Toronta.

Od té chvíle Maple Leafs zápas prakticky kontrolovali a v poklidu dohráli.

Klidu dodala také druhé branka Nazema Kadriho z přesilové hry ve třetí minutě třetí třetiny. Útočník Toronta se trefil podobně jako při své první brance střelou zápěstím z vrcholu kruhu nad rameno soupeřova brankáře.

Pro Kadriho to byl už 4. dvoubrankový večer v této sezoně. V polovině třetí třetiny měl dokonce dvě šance dokončit svůj hattrick, ale třetí branku nepřidal.

Následně Auston Matthews předvedl otočku kolem jednoho z obránců Calgary, ale skóre zůstalo neměnné.

V koncovce Leafs bránili čisté konto Frederika Andersena. V předposlední minutě vyhrotil závěr zápasu útočník Sam Bennett, který zezadu podkopl obránce Connora Carricka. Ten neudržel nervy na uzdě a tvrdým krosčekem poslal Bennetta na led. Z toho resultovala přesilová hra, ve které se tlačil do zakončení Michael Frolík, ale naštěstí svůj nájezd z křídla nezvládl zakončit.

Maple Leafs si tak před sérií šesti zápasů venku připsali další důležitou výhru v boji o postup do playoff.