Střelecká exploze a perfektní výkon Leafs proti Islanders

Toronto Maple Leafs předvedli v úterním zápase na domácím ledě perfektní výkon a porazili NY Islanders vysoko 7-1. Dvě branky vstřelil Auston Matthews, branku a dvě asistence si připsal Josh Leivo a Frederik Andersen vychytal svou 100. výhru v NHL. Další branky přidali Tyler Bozak, William Nylander, Nazem Kadri a obránce Matt Hunwick.

Maple Leafs tak poprvé v sezoně nastříleli sedm branek.

Zdá se, že si hráči vzali za své nové motto, které včera představil kouč Mike Babcock a které nově zdobí kabinu Maple Leafs.

Play Fast. Play Right.

V překladu „Hraj rychle. Hraj správně.“

A přesně podle svého nového sloganu Maple Leafs ve včerejším zápase hráli.

Leafs zápas výborně začali. V páté minutě odvedl dobrou práci Auston Matthews, který v útočném pásmu několikrát vybojoval kotouč a Connor Brown po jeho přihrávce trefil tyčku.

Povedené začátky zápasů se v letošní sezoně pro Toronto ukazují jako klíčové. V zápasech, ve kterých Leafs vstřelí první branku mají bilanci 20-5-5.

A devět a půl minuty před koncem první třetiny se Toronto dočkalo první branky. Rychlý brejk Maple Leafs zakončil Josh Leivo, který využil chyby obránce Adama Pelecha. Ten poslal kotouč přímo na hokejku Leiva a ten se trefil střelou zápěstím z vrcholu kruhu, 1-0 Leafs. Pro Leiva to byla první branka v letošní sezoně v jeho teprve pátém letošním zápase v NHL.

Hned poté trefil tyčku Andersenovy branky útočník Islanders Brock Nelson. To ale ještě nebyl v první třetině všech tyčkám konec. O další se postaral čtyři a půl minuty před první přestávkou v přesilové hře útočník Islanders Josh Bailey.

Naštěstí na tyčky se nehraje. Hraje se na branky a to se ve včerejším zápase Maple Leafs dařilo.

Na 2-0 zvýšil 32 vteřin před první přestávkou Nazem Kadri, který na brankovišti tečoval střelu Nikity Zaitseva ze střední vzdálenosti. Pro Kadriho to byla 21. branka v sezoně, čímž si vylepšil své maximum ze sezony 2013-14, kdy v 78 zápasech nastřílel 20 branek a posbíral 50 bodů. Také tuhle hranici by mohl Nazem Kadri v letošní sezoně překonat.

Také ve druhé třetině se děly zajímavé věci.

V deváté minutě zatlačil soupeře v jeho pásmu útok Tylera Bozaka. Byl to především Mitch Marner, který motal soupeři hlavu svým pohybem a přihrávkami. Islanders se sice vysvobodili vyhozením kotouče do pásma Toronta. Ale Leafs po vystřídání opět mířili do útočné třetiny.

Akci rozehrál Roman Polák, který našel Nazema Kadriho. Ten zavezl kotouč do útočné třetiny. Podíval se, kam mu najíždí William Nylander a poslal kotouč směrem na branku. Brankář Thomas Greiss ho pouze vyrazil a od dojíždějícího Nylandera se odrazil do branky, 3-0 Maple Leafs.

Islanders se snažili ve druhé třetině s výsledkem něco udělat, ale brankář Frederik Andersen odváděl výborný výkon. Skvělým pohybem v brankovišti zastavil několik šancí soupeře a připsal si důležité zákroky. Po jednom z jeho zákroků v oslabení diváci dokonce skandovali jeho jméno. V letošní sezoně se Andersenovi poměrně daří v zápasech následujících po prohře. Jednička Toronta má v takovéto situaci zápasovou bilanci 9-1-1.

Jenže tři minuty před koncem druhé třetiny chyboval naprosto neuvěřitelným způsobem rozhodčí Dean Morton.

Krátce předtím se Leafs dostali do přečíslení třech na jednoho, ale James van Riemsdyk akci s Tylerem Bozakem překombinovali. Přesto se JVR ještě dostal ke střele a trefil další tyčku.

Hned na to ujel do brejku Jason Chimera. Obránce Maple Leafs Matt Hunwick se po něm v obranné třetině natáhl svou hokejkou, ale sotva se ho dotkl. Jenže rozhodčí Morton to viděl jinak a nařídil naprosto směšné trestné střílení. Chimera se k němu postavil způsobem, jakým je zvyklý a střelou zápěstím na Andersenovu vyrážečku snížil na 1-3.

Netrvalo ani minutu a stejný rozhodčí velmi přísně potrestal hákování Nazema Kadriho. Jenom vteřinu před tím ovšem ten samý rozhodčí Morton přehlídl, jak byl Kadri sražený krosčekem Johna Tavarese.

Naštěstí Maple Leafs oslabení v posledních dvou minutách druhé třetiny ubránili také díky skvělému zákroku Frederika Andersena proti střele Joshe Baileyho.

Hráči Toronta se nenechali rozhodit nervózní koncovkou druhé třetiny a ve třetí třetině rozhodli o své jasné výhře.

V šesté minutě využil přesilovou hru Auston Matthews, který dorazil předchozí dorážku Leo Komarova po zblokované střele Joshe Leiva, 4-1 Maple Leafs.

Krátce poté Connor Carrick srazil bodyčekem útočníka Ryana Stromea. Tomu se to ovšem nelíbilo a po slovní výměně se do sebe oba hráči pustili také pěstmi.

Na začátku osmé minuty přidal další pojistku Tyler Bozak, který se štěstím prostřelil Greisse dorážkou z brankoviště. Kotouč při páté brance Toronta zapadl jenom těsně za brankovou čáru.

Leafs ve třetí třetině nemilosrdně trestali všechny chyby Islanders a soupeře doslova rozebrali na součástky.

Osm minut před koncem zápasu Auston Matthews nejprve obral na modré čáře o kotouč útočníka Caseyho Cizikase a následně si najel na perfektní přihrávku Connora Browna, 6-1 Leafs.

Kouč New Yorku Doug Weight se po šesté brance Toronta rozhodl vystřídat své brankáře. Posledních osm minut zápasu tak dochytal náhradník Jean-Francois Berube, ale také on jednou inkasoval.

Čtyři minuty a dvacet vteřin před třetí sirénou ho překonal střelou od modré čáry Matt Hunwick i když se zdálo, že kotouč ještě tečoval Matt Martin. Branka byla ovšem připsána Hunwickovi, který tak zaznamenal svou první trefu v sezoně.

Maple Leafs si připsali velmi důležitou výhru, která znamená zase o něco větší náskok v boji o playoff.