Důležitá výhra v Carolině. McElhinney vychytal nulu

Den po zklamání s Ottawou nastoupilo Toronto Maple Leafs na ledě Caroliny Hurricanes a po výborném výkonu druhého brankáře Curtise McElhinneyho si vezou domů výhru 4-0.

McElhinney předváděl především v první a ve druhé třetině opravdu neuvěřitelné zákroky. Pochytal všech 37 střel Caroliny a připsal si páté čisté konto v kariéře a první po svém lednovém příchodu do Toronta. Dvěma brankami pomohl týmu také útočník Connor Brown a parádní branku v pádu přidal centr Auston Matthews. Důležitou branku ve třetí třetině vstřelil také obránce Jake Gardiner.

„Byla to prostě dobrá týmová výhra počínaje naším brankářem, který hrál pořádný zápas. Zápasy back-to-back nejsou naší silnou stránkou, ale chtěli jsem si něco dokázat, tak jsme šli a vyhráli,“ řekl po zápase Jake Gardiner.

McElhinneyho představení začalo už v první třetině, kdy si poradili s 15 střelami Hurricanes.

Už ve čtvrté minutě zastavil střelu úplně volného Eliase Lindholma, který málem využil chyby Jakea Gardinera. Na konci 12. minuty si poradil také s dotěrným útočníkem Phillipem Di Giuseppem, který se snažil na brankovišti o dorážku.

Necelých šest minut před první přestávkou si na střelu se střední vzdálenosti najel obránce Noah Hanifin, kterou McElhinney zastavil svou rukavicí a chrániči.

Zakrátko hrála Carolina svou první přesilovou hru a McElhinney si musel poradit se střelou Justina Faulka.

Jenže početní výhodu domácích brzy přerušil faul útočníka Jordana Staala a hrálo se čtyři na čtyři.

Z pravého křídla se dostal ke střele Justin Faulk, McElhinney kotouč pouze vyrazil svými chrániči na pravou stranu přímo před útočníka Teuvo Teravainena, který se uvolnil přes obránce Carricka a backhandovou dorážkou donutil brankáře Toronta k dalšímu zákroku.

Pro fanoušky Toronta přinesl největší vzrušení konec první třetiny.

Necelé tři a půl minuty před první přestávkou trefil v krátké přesilové hře břevno domácí branky Nikita Soshnikov.

Zakrátko si od zadního mantinelu vybruslil Auston Matthews, ale Cam Ward se na brankové čáře roztáhl od tyčky k tyčce a nedal Matthewsovi prostor k zakončení.

Dvě minuty před přestávkou zachytil Josh Leivo rozehrávku Cama Warda, ale brankář Caroliny si s následnou střelou Leiva parádně poradil.

Splašený sled událostí zastavil až faul Romana Poláka a Carolina dohrávala první třetinu v další početní výhodě. V té se dostal k další střele Teuvo Teravainen a McElhinney musel ukrýt kotouč v náruči. Ve zbytku domácí přesilovky pochytal brankář Toronta několik dalších střel a dá se říct, že právě tady položil McElhinney základy torontské výhry.

V první minutě druhé třetiny si McElhinney připsal další tři zákroky včetně teče Teravainena a krátce na to Leafs konečně vedli. Na žabičku Jamese van Riemsdyka z pravé strany si najel Connor Brown a dloubnutím přehodil lapačku Warda, 1-0 Leafs.

Pro Toronto to byla teprve 11. střela v zápase a při všech těch šancích Caroliny takový blesk z čistého nebe.

Za tři minuty měl McElhinney velké štěstí, že si nesrazil kotouč po střele Joakima Nordstroma do vlastní branky. Naštěstí ho ale dokázal svou hokejkou zastavit a přikrýt rukavicí před tím, než se k němu dostal soupeř.

V sedmé minutě hráli Leafs přesilovou hru, ale výraznější šanci si nevypracovali. Až krátce po návratu potrestaného hráče se tlačil z pravého křídla tlačil do brankoviště James van Riemsdyk, ale Ward jeho nájezd ustál.

V polovině zápasu předvedl parádní kousek Auston Matthews, který se z levého křídla natlačil před Di Giuseppeho. Ten se snažil Matthewse zastavit všemi možnými způsoby. Jenže Matthews i přesto, že ho útočník Caroliny vyvedl z rovnováhy dokázal v pádu a zády k brance zasunout kotouč backhandem mezi betony Warda, 2-0 Leafs.

„Prostě se snažíte dokončit akci co nejlépe můžete. Měl jsem dobrou rychlost abych se dostal až k brance a pak jsem se to tam snažil procpat. Myslím, že jsem měl docela štěstí,“ glosoval situaci Matthews po zápase.

A poté co Curtis McElhinney hned po vhazování pochytal další šance domácích Maple Leafs zápas prakticky kontrolovali.

Sedm a půl minuty před koncem druhé třetiny trefil ještě tyčku v přesilové hře Caroliny Justin Faulk.

Ve třetí třetině si Leafs pojistili výhru dalšími dvěma brankami.

Na začátku sedmé minuty přidal důležitou třetí branku Jake Gardiner, který se trefil střelou zápěstím od modré čáry, 3-0 Leafs. A za dvě minuty si Connor Brown zopakoval spolupráci s Jamesem van Riemsdykem z první třetiny a naprosto stejným způsobem žabičkou tentokrát na vyrážečku přidal čtvrtou branku, 4-0 Maple Leafs.

Na Cama Warda už to bylo moc a pro zbytek zápasu ho v brance Caroliny vystřídal Eddie Lack. Ten musel krátce po svém nástupu do branky čelit dvěma brejkům Toronta. Při druhé situaci skončil dokonce kotouč po dorážce Williama Nylandera v brance (na ležícím Hymanovi), ale rozhodčí situaci po posouzení na videu jako branku neuznali. Hyman se totiž ještě před tím s brankářem Caroliny srazil a dokonce se odstrčil z brankoviště ven.

Pro Maple Leafs to byla první výhra po dvou prohrách v řadě. Ve druhém ze dvou zápasů ve dvou dnech v řadě (back-to-back) si Leafs vylepšili svou bilanci na 5-8-1.