Torontu se proti Montrealu nedaří

Toronto Maple Leafs prohráli v sobotu večer na domácím ledě s Montrealem Canadiens 2-3 v prodloužení. Jediným střelcem Maple Leafs byl Auston Matthews, který tak zaznamenal již 30. branku v sezoně. Brankář Frederik Andersen pochytal 25 z 28 střel soupeře.

Sobotní zápas potvrdil, jak moc se Maple Leafs v zápasech proti svému odvěkému rivalovi nedaří. Toronto prohrálo s Montrealem už 14 zápasů v řadě. Naposledy Maple Leafs vyhráli 18. ledna 2014 (5-3). Od té doby mají Leafs s Montrealem hrozivou bilanci 0-9-5.

Každý z letošních čtyř zápasů byl ovšem velmi těsný a Maple Leafs v mladé sestavě nováčků byli Montrealu rozhodně vyrovnaným soupeřem. Jenže Torontu zatím vždy krůček chyběl. Tak jako v sobotu.

Na konci první minuty prodloužení se dostal Auston Matthews do samostatného úniku, ze kterého mohl vstřelit svou třetí branku v zápase a rozhodnout tak o výhře. Mířil do levého horního rohu branky, jenže trefil pouze horní část hokejky brankáře Careyho Price a za deset vteřin bylo po zápase. Leafs prohráli následné vhazování v útočném pásmu. Canadiens vyrazili do útoku a Andrew Shaw backhandovou kličkou rozhodl.

Od začátku zápasu se hrál vyrovnaný hokej. Už ve druhé minutě dostali Leafs příležitost k přesilové hře, kterou ale nevyužili stejně tak jako Montreal krátce před polovinou první třetiny.

Krátce poté Maple Leafs vedli. Střelu Austona Matthewse tečoval obránce Montrealu Alexei Emelin a plachtící kotouč zapadl za překvapeného Price, 1-0 Leafs. U většiny svých branek v letošní sezoně prokázal Matthews velmi dobrou zručnost. Tentokrát mu k brance pomohlo také štěstí.

V poslední minutě první třetiny měl velké štěstí Frederik Andersen, kterému proklouzl kotouč mezi chrániči a zastavila ho až pravá tyčka.

Ve druhé třetině ale Canadiens skóre zápasu otočili na svou stranu. V sedmé minutě využil přesilovou hru Max Pacioretty.

Maple Leafs byli určitě hokejovějším týmem a měli herní a střeleckou převahu. Šest a půl minuty před druhou sirénou měl obrovskou příležitost v přesilové hře Connor Brown, ale Price se skvělých pohybem přesunul a jeho střelu do branky nepustil.

Tři a půl minuty před druhou přestávkou poslal Montreal do vedení 2-1 Alex Galchenyuk, který za brankou přetlačil Nazema Kadriho a pak zcela osamocený poslal kotouč do branky.

Už ve druhé minutě třetí třetiny Maple Leafs srovnali. Zach Hyman si vybruslil z rohu kluziště kolem zadního mantinelu, tělem si pokryl kotouč před soupeřem a přihrávkou z otočky našel přesně nastavenou hokejku Austona Matthewse, 2-2.

Matthews se tak přiblížil na čtyři branky nováčkovskému rekordu Wendela Clarka, který v sezóně 1985-86 nastřílel jako nováček 34 branek. Matthews se stal třetím nováček v historii Maple Leafs, který dokázal ve svém první sezoně nastřílet 30 branek. Rekord drží Wendel Clark se 34 brankami v sezoně 1985-86 a Daniel Marois nastřílel 31 v sezoně 1988-89.

„Nepřemýšlím takhle. Prostě ho chci každým dnem udělat lepším hráčem. Vím, že je elitním hráčem. Nikdy jsem ale nemarnil čas přemýšlením, jaké mohou být jeho statistky. Pouze tím, že nám může pomoc vyhrát. To je to, co se mi na něm líbí. Pomůže nám vyhrát, protože hraje správně. On se stane naším prvním centrem, pokud jím už není. On bude tím hráčem, který povede náš klub,“ řekl kouč Mike Babcock o Auston Matthewsovi.

4 thoughts on “Torontu se proti Montrealu nedaří

1. Letos je brána do play off dost úzká na to, kolik se tam cpe týmů. Tak uvidíme, zda se do PO nacpou. Každopádně, kdo na začátku sezóny čekal, že budou takhle dlouho hrát o PO? 🙂 Já ani moc ne.

K souboji o Calder. Pokud se dostaneme do PO, tak by ji měl dostat Auston, i když šanci asi bude mít, i když se do PO nedostaneme. Jsem rád, že máme jeho a ne Laineho. Ano, je taky super, ale Stanley cup vyhrávají týmům spíš elitní centři (a brankáři) než elitní křídla. Z poslední doby jako nejzářnější příklad je porovnání Crosby vs Ovečkin.

Pokud by Auston Calder získal, fajn, ale pokud nepostoupíme do PO, tak ať ji raději nemá. Pro mě z pragmatických důvodů – nebudeme mu vyplácet bonusy ze smlouvy, ulevíme stropu a Auston ztratí jeden argument pro vyjednávání lepších platových podmínek (i když to je podružné) pro další smlouvy.

2. No já se přiznám, že jsem v to p/o trochu věřil, tak pade na pade… Bohužel tu luxusní lednovou pozici jsme si v únoru sami dokonale zazdili a Boston a Florida začali jak na potvoru hrát… Podle aktuální formy to bohužel moc na p/o nevypadá.
    Mimochodem, pochopil jste někdo, o co se Andersen v tom prodloužení pokoušel?

3. Plekanec tam tu přihrávku poslal trochu dopředu tak si Andersen asi myslel, že to stačí vyrazit. Byl to risk no a nevyšlo to. Asi bych ho z tý branky nevinil. Spíš mě překvapilo, že na to vhazování v útočné třetině šel Zach Hyman a jasně ho prohrál. Nevím proč na něj šel zrovna on.