Zbytečná prohra v San Jose

Toronto Maple Leafs prohráli v úterý večer na ledě San Jose Sharks 1-3. Rozhodující branku Maple Leafs inkasovali 1:24 před koncem třetí třetiny po velmi špatném krytí útočníků soupeře v obranném pásmu.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny ztratili Maple Leafs kotouč v útočném pásmu. Přesto se nezdálo, že by Toronto mělo v nejbližších vteřinách inkasovat. Hráči San Jose šli střídat a do útoku se vydal pouze Patrick Marleau, který spíše šetřil čas. Jenže se k němu stáhli tři hráči Toronta včetně Jakea Gardinera, který měl hlídat spíše levou stranu obranného pásma. Marleau si zkušeně po otočce pokryl kotouč tělem a backhandem předložil kotouč najíždějícímu Hertlovi. Ten si snadno objel motajícího se Gardinera a střelou na bližší tyčku prostřelil Frederika Andersena.

Branka se určitě nedá dávat za vinu Andersenovi, který po celý zápas předváděl opět velmi dobrý výkon a pochytal celkem 34 ze 36 střel Sharks.

„Je to hodně smolně prohraný zápas. Byli jsme blízko, abychom získali alespoň jeden bod a měli jsme šanci také vyhrát. Ta poslední akce byla nepříjemná. To neradi vidíte, že se stane,“ řekl po zápase brankář Frederik Andersen.

Zásadní chyba vznikla určitě při pokrytí obranného pásma. Za Marleauem se stáhla hned trojice Hunwick, dojíždějící Marner a také Gardiner, který se před tím snažil udržet kotouč v útočném pásmu. Ten se ale od Gardinera odrazil přímo k nohám Brenta Burnse, který poslal Marleaua do brejku.

Zápas začal ve rychlém tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Domácí tým měl ovšem výraznou střeleckou převahu v poměru 13-5 a Frederik Andersen tak od první třetiny držel Leafs ve hře.

V polovině první třetiny si Andersen v sedě poradil s dorážkou Hertla do téměř prázdné branky. Čtyři minuty před první přestávkou hráli Sharks přesilovou hru a do přečíslení dvou na jednoho se dostala dvojice Kevin Labanc-Joel Ward ale Andersen si opět s Wardovou střelou poradil.

Největší šanci Leafs v první části měl Leo Komarov, který byl ve čtvrté minutě zápasu úplně sám před Jonesem, ale ani nadvakrát se mu nepodařilo dostat kotouč do sítě.

V polovině páté minuty druhé třetiny Andersen podruhé v zápase vychytal Joela Warda.

Krátce na to dostali Leafs příležitost k přesilové hře.

Hrála se sedmá minuta druhé třetiny a William Nylander zavezl kotouč do útočné třetiny. Na modré čáře se přitom jenom těsně vyhnul bodychecku Brenta Burnse. Kotouč po Nylanderově přihrávce převzal Josh Leivo, který parádní přihrávkou od pravého mantinelu našel najíždějícího Matthewse a jeho střela na lapačku Martina Jonese skončila v síti, 1-0 Leafs.

Ve 13. minutě druhé třetiny bylo srovnáno. Sharks se usadili v obranné třetině Toronta a Brenden Dillon tvrdou ranou z vrcholu kruhu prostřelil Andersena nad vyrážečku. Zdálo se, že brankář Toronta měl velmi dobrý výhled na Dillonovu střelu, po které kotouč zapadl přesně k pravé tyčce.

V posledních minutách druhé třetiny hráli Leafs přesilovou hru a 24 vteřin před sirénou trefil levou tyčku domácí branky Mitch Marner.

Zkraje třetí třetiny nevyužil ani jeden tým přesilovou hru. Domácí tým si ale v poslední části vytvořil několik brankových příležitostí a Toronto výrazně přestřílel v poměru 15-4.

Skóre ovšem zůstal neměnné až do posledních dvou minut zápasy, kdy o výhře San Jose rozhodl Hertl. V poslední minutě upravil střelou do prázdné branky Toronta Joe Pavelski na konečných 3-1.

Premiéru v dresu Toronto prožil útočník Brian Boyle, který se stihl po své výměně z Tampy Bay přesunout letecky do San Jose a ihned se tak připojil ke svému novému týmu. Ve svém prvním zápase Boyle odehrál 12:33 včetně 2:49 v oslabení.

„V téhle hale je to vždycky těžké. Je to opravdu dobrý tým se kterým jsme hráli. Jestli se chceme dostat tam, kam se chceme dostat tak musíme tyhle těžké zápasy venku vyhrát. Já jsem se snažil odvést svůj díl,“ řekl po zápase Boyle.

Dnes večer se v NHL uzavře přestupové období. Maple Leafs stráví uzávěrku přestupů v Kalifornii přípravou na čtvrteční zápas na ledě Los Angeles.