Leafs ukončili výhrou nad Detroitem sérii proher

Úterní výhrou 3-2 nad Detroitem Red Wings ukončilo Toronto Maple Leafs pětizápasovou sérii proher. Svou první branku v dresu Toronta, navíc proti svému bývalému klubu, vstřelil obránce Alexey Marchenko. Po 14-ti zápasech se trefil také James van Riemsdyk a Frederik Andersen pochytal 22 ze 24 střel soupeře. Vítěznou branku vstřelil Nazem Kadri, který se trefil ve druhém zápase v řadě.

V nervozním začátku pomohla Torontu velmi rychlá branka Alexeye Marchenka, který si najel na odražený kotouč po šanci Tylera Bozaka a nekompromisní střelou ho poslal do odkryté branky Detroitu. Brankář Red Wings Petr Mrázek ležel v ten moment po srážce s hráči ve svém brankovišti a velmi důrazně se u rozhodčích domáhat neuznání branky. Kouč Detroitu Jeff Blashill si také vyžádal přezkoumání celé situace na videu. Po zhlédnutí videa rozhodčí branku Maple Leafs potvrdili.

Pro Marchenka to byla první branka v šestém zápase za Toronto a vůbec první v letošní sezoně. Maple Leafs si ruského obránce stáhli z listiny nechráněných hráčů Red Wings zkraje února a 23. února odehrál první zápas v dresu Toronta.

Zakrátko fauloval obránce Detroitu Niklas Kronwall a Maple Leafs dostali výhodu přesilové hry.

Po krátké kombinaci v útočné třetině našel Mitch Marner neskutečnou přihrávkou přes celou šířku útočné třetiny Tylera Bozaka, ten poslal rychlou přihrávkou puk před brankoviště a James van Riemsdyk se štěstím tečoval kotouč do sítě, 2-0 Maple Leafs. JVR ukončil dlouhé střelecké trápení a připsal si už 20. branku v sezoně. To se mu povedlo už počtvrté v jeho kariéře.

„Je to pěkný malý milník, ale jako tým myslíme na větší úspěch. Postup do playoff a šance bojovat v playoff je to, proč hrajete,“ řekl JVR po zápase.

Krátce nato zastavil brankář Frederik Andersen šanci Franse Nielsena. Na konci první třetiny hráli Red Wings přesilovou hru, ale obrana Toronta v čele s Andersenem si se všemi šancemi hostů poradila.

Po dvou minutách druhé třetiny byl podruhé v zápase vyloučený James van Riemsdyk a Frans Nielsen trefil tentokrát tyčku Andersenovy branky.

Krátce po návratu van Riemsdyka na led střílel Mitch Marner a odražený kotouč si dojel opět Alexey Marchenko, ale Mrázek tentokrát jeho šanci pokryl. Maple Leafs si ovšem vytvářeli další střelecké pozice. Z pravého kruhu střílel William Nylander, Mrázek jeho střelu opět vyrazil. Kotouč si dojel Nazem Kadri, ale obrana Red Wings jeho šanci překazila. Hosté ale špatně rozehráli, obránce Matt Hunwick našel Nylandera ten poslal kotouč rychle na Kadriho a ten trefil přesně levý roh branky Detroitu, 3-0.

Zkraje druhé třetiny tak Leafs vedli o tři branky a zdálo se, že proti slabému soupeři zápas v klidu dohrají.

Jenže Red Wings dvěma brankami na přelomu druhé a třetí třetiny zápas zdramatizovali. V poslední minutě druhé třetiny překonal Andersena backhandovou kličkou Gustav Nyquist a ten samý hráč vstřelil v první minutě třetí třetiny svou druhou branku v zápase.

„Kdykoliv se vám nedaří, tak obvykle první zápas, který vyhrajete není příliš hezký. Zkraje zápasu to bylo pěkné, ale na konci ne,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Dramatický konec zápasu ale Maple Leafs tentokrát zvládli a připsali si důležité dva body v těsném boji o postup do playoff.