Rielly rozhodl prodloužení na ledě Caroliny

Toronto Maple Leafs vyhráli v sobotu večer na ledě Caroliny Hurricanes 3-2 v prodloužení a připsali si tak třetí výhru v řadě. Navíc díky zaváhání NY Islanders se Maple Leafs posunuli zpět na pozice zaručující postup do playoff.

Carolina v zápase dvakrát vedla, ale Torontu se podařilo vždy rychle vyrovnat. Výborný výkon odvedl opět brankář Frederik Andersen. Stejně jako ve čtvrtek proti Philadelphii pochytal 36 z 38 střel soupeře a v pátém zápase v řadě inkasoval pouze dvě branky. Během této série Andersen pochytal 161 ze 171 střel a zaznamenal tak úspěšnost zásahů 94,1%.

Maple Leafs zaspali začátek zápasu a střelecky aktivnější Carolina se ujala v deváté minutě vedení 1-0 střelou Victora Raska, který překvapil Andersena střelou z pravého křídla k bližší tyči.

Jenže hned poté si vytvořil tlak útok Tylera Bozaka a Mitch Marner přesnou střelou z pravého kruhu vyrovnal na 1-1. První pětka Toronta skvěle kombinovala. Hráči si vyměnili několik přihrávek kroužením u pravého mantinelu. Následně si Marner odstoupil od obránce, dostal puk od Bozaka přímo na hokejku a rychlou střelou překonal Warda.

Ve zbytku první třetiny byli Leafs aktivnější, ale skóre se už neměnilo.

V poslední minutě první třetiny byl vyloučený Nikita Zaitsev a Carolina hned v první minutě druhé třetiny přesilovou hru využila. Útočník Teuvo Teravainen vystřelil z modré čáry a Morgan Rielly nešťastně tečoval kotouč nad Andersenovo rameno.

Za necelé čtyři minuty hráli Leafs přesilovou hru po trestu brankáře Cama Warda, který za svou brankou bránil ve hře Kadrimu. Maple Leafs sice svou první přesilovou hru nevyužili, ale ještě před polovinou zápasu vyrovnal James van Riemsdyk. Tyler Bozak vyhrál vhazování ve středním pásmu. Kotouč doklouzal pomalu do útočné třetiny, kde se k němu dostal JVR a střelou zápěstím překonal Warda, 2-2.

Ve zbytku druhé třetiny ale přenechali Maple Leafs domácím hráčům herní aktivitu a Carolina si udržovala také střeleckou převahu. Ve druhé třetině Hurricanes přestříleli Toronto 14-6. Po dvou třetinách pak byl poměr střel 26-15 ve prospěch domácích a Leafs měli velké štěstí, že Hurricanes žádnou ze svých šancí nevyužili.

Stejný trend trval také ve třetí třetině. Hned zkraje poslední části byl navíc vyloučený obránce Martin Marinčin a hráči Caroliny si vytvořili opět několik šancí na vstřelení branky. Tentokrát ale Maple Leafs své oslabení ubránili.

Na začátku šesté minuty upadl v brankovišti brankář Andersen a v leže jenom se štěstím zastavil kotouč mířící do branky.

Osm a půl minuty před koncem třetí třetiny dostalo naopak Toronto příležitost k přesilové hře. Velkou šanci měl Mitch Marner, ale střela do odkryté branky se mu nepovedla. Brankář Caroliny v poslední chvíli zastavil kotouč svých chráničem.

V posledních pěti minutách třetí třetiny si Leafs vytvořili několik brankových příležitostí. Tyler Bozak vybojoval kotouč v útočném pásmu, Marner poslal přihrávku na van Riemsdyka, ale jeho střela mířila mimo branku. Za deset vteřin se dostal do přečíslení Marner s Bozakem, ale při pokusu o kličku na obránce Slavina kotouč ztratil.

Základní hrací doba nakonec rozhodnutí nepřinesla.

V prodloužení byli zprvu aktivnější domácí, hned v první minutě si Andersen poradil se střelou Sebastiana Aha.

Na přelomu druhé a třetí minuty poslal Nylander kotouč na Morgana Riellyho. Ten si po levém křídle nabruslil do pásma, obkroužil branku, dvěma kličkami se zbavil dotírajícího Raska a střelou po ledě prostřelil Warda, 3-2 Maple Leafs.

„V prodloužení chcete držet kotouč tak dlouho, jak jenom můžete. Když nemusíte, tak ho nechcete ztratit. Je to jenom otázka udržet ho, zkusit najít spoluhráče nebo prostor na střelu. Měl jsem štěstí a prostě prošel až do branky,“ řekl Rielly po zápase.

Maple Leafs si vylepšili bilanci v posledních 10-ti zápasech na 5-2-3 a o jeden bod se posunuli na osmé místo ve Východní konferenci. V tabulce Atlantické divize ztrácí Maple Leafs dva body na třetí Boston. Toronto má ovšem odehráno o jeden zápas méně.

„Byly to zápasy, ve kterých musíte najít způsob, jak vyhrát. A my našli způsob, jak je vyhrát,“ řekl kouč Mike Babcock o současné třízápasové sérii výher.

Dnes mají Leafs volný den. V úterý nastoupí na ledě Floridy Panthers.