Týmový výkon dovedl Leafs k výhře na ledě Tampy Bay

Nic nevymaže z paměti ošklivou prohru tak, jako podařený výkon a výhra v důležitém zápase s konkurentem na postup do playoff. Ano, Toronto Maple Leafs vyhráli ve čtvrtečním zápase na ledě Tampy Bay 5-0 a dali tak zapomenout na nevydařený zápas s Floridou Panthers (2-7).

Od Maple Leafs to byl zodpovědný týmový výkon od brankáře Frederika Andersena, který pochytal všech 33 střel až po čtvrtý útok včetně obránců, kteří vstřelili dvě ze tří branek týmu.

Už v polovině první třetiny vstřelil svou čtvrtou branku v letošní sezoně obránce Roman Polák. Zkraje druhé třetiny na něj navázal Morgan Rielly a za dalších 15 vteřin vstřelil svou pátou branku Matt Martin. Po brance Connora Browna v sedmé minutě druhé třetiny vystřídal Andreie Vasilevskiyho v brance Tampy Bay Peter Budaj. Ani to ale soupeři nepomohlo. Ještě do konce druhé třetiny zvýšil na 5-0 James van Riemsdyk.

Ve třetí třetině si Maple Leafs i přes střeleckou převahu Tampy Bay svou výhru pohlídali a brankář Frederik Andersen vychytal navíc své čtvrté čisté konto v letošní sezoně. Pro brankáře Toronta to byla vůbec první nula na ledě Tampy Bay od 2. února 1999, kdy se to podařilo Curtisu Josephovi.

„Na začátku zápasu jsme opravdu dobře bruslili a měli jsme dobrou energii. To je pro nás opravdu důležité. Všechny čtyři útoky hráli dobře a nemuseli jsme se obávat nasazování útoků na útoky soupeře. Takže to pro nás byla dobrá výhra a také ostatní výsledky v lize pro nás vyzněly dobře,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock, který naznačil také výsledky soupeřů Toronta o postup do playoff.

Díky prohře NY Islanders se Toronto posunulo zpět na druhou divokou kartu. Navíc si Maple Leafs zvýšili náskok na Philadelphii Flyers a Floridu Panthers.

Už v první minutě hledal William Nylander před brankou stojícího Zacha Hymana, který netrefil skákající kotouč. V páté minutě připravil Nazem Kadri parádní zpětnou přihrávkou podobnou šanci pro Connora Browna, který byl před brankovištěm úplně osamocený, ale Vasilevskiy jeho střelu vyrazil.

Za minutu se dostal před Frederika Andersena Nikita Kucherov, ale kotouč mu sklouzl z hokejky.

Na začátku osmé minuty hráli Leafs přesilovou hru. Mitch Marner si v přečíslení dvou na jednoho vyměnil kotouč s Tylerem Bozakem, který následně trefil zadní stranu nohy brankáře Vasilevskiyho a kotouč klouzal podél brankové čáry ven z brankoviště.

Na začátku desáté minuty vyhrál Tyler Bozak vhazování v útočném pásmu, poslal kotouč za sebe a střela Romana Poláka se odrazila od brankáře Tampy Bay do branky, 1-0 Maple Leafs. Situaci ještě jistil u levé tyčky James van Riemsdyk, který byl připravený odražený kotouč dorazit, ale když viděl, že kotouč padá do branky, tak neriskoval hru vysokou holí.

Pro Toronto to byla velmi důležitá první branka v zápase. Leafs mají v zápasech, ve kterých vstřelí první branku bilanci 25-6-8.

Ve druhé třetině pro Toronto pokračovala série šťastných odrazů.

Ve třetí minutě dostal na modré čáře přihrávku Morgan Rielly od Nazema Kadriho z rohu kluziště. Rielly si nabruslil s pukem na střed hřiště a jeho střela zápěstím propadla pod betonem Andreie Vasilevskiyho do branky, 2-0.

Trvalo jenom 15 vteřin a střela Matta Hunwicka z modré čáry se odrazila od tyčky zpět před domácí branku. Útočník Matt Martin se rychle otočil kolem svého obránce a pohotovou dorážkou poslal kotouč do branky, 3-0.

V sedmé minutě hráli Maple Leafs přesilovou hru. Střela Williama Nylandera se odrazila od hrudníku Vasilevskiyho a Connor Brown po přihrávce Leo Komarova prostřelil brankáře Tampy podruhé pod betonem do branky, 4-0 Maple Leafs.

Za sedm minut hry ve druhé třetině Toronto přestřílelo Tampu Bay 10-1.

Po čtvrté brance Toronta se rozhodl kouč Tampy Bay Jon Cooper vystřídat Vasilevskiyho a do branky šel Peter Budaj. Ten ovšem vydržel bez inkasované branky jenom necelých deset minut.

Necelých pět minut před koncem druhé třetiny překonal Budaje střelou z prostoru mezi kruhy James van Riemsdyk, který tak uzavřel skóre na konečných 5-0.

Na rozdíl od brankářů Tampy Bay předvedl Frederik Andersen v brance Toronta svůj obvyklý velmi dobrý výkon. Krátce před polovinou zápasu zastavil perfektním zákrokem svou vyrážečkou nájezd Braydena Pointa v přesilové hře. Poradil si také například se střelou Adama Erneho v nepřehledné situaci před svým brankovištěm a se všemi šancemi Lightning v přesilové hře 5 na 3 na konci druhé třetiny.

Zkraje třetí třetiny hrála Tampa Bay další dvě přesilové hry v řadě, ale ani jednou se Lightning nepodařilo svou početní výhodu využít.

V důležité sérii zápasů si Maple Leafs připsali čtvrtou výhru v posledních pěti zápasech a 13 zápasů před koncem základní části drží naději na postup do playoff.