Leafs se výhrou v Columbusu posunuli se na postupové místo v divizi

Toronto Maple Leafs vyhráli ve středu večer na ledě Columbusu Blue Jackets 5-2 a posunuli se tak na postupové místo v Atlantické divizi. Maple Leafs bodovali v šesti z předchozích sedmi zápasů a výhrou s Columbusem přeskočili o jeden bod Boston Bruins, který Toronto porazilo v pondělním zápase doma.

Maple Leafs ovládli první třetinu fyzickou hrou a dvěma brankami po chybách soupeře v prostoru kolem vlastní branky. Columbus byl sice zkraje zápasu střelecky aktivnějším týmem. Jenže útok Nazema Kadriho donutil v polovině deváté minuty aktivní hrou v útočném pásmu domácího obránce Zacha Werenskiho k chybě a Leo Komarov po přihrávce Nazema Kadriho poslal kotouč do branky, 1-0 Leafs.

Za necelé dvě minuty dostali Maple Leafs příležitost k přesilové hře a dvě minuty po první brance přidal druhou branku Toronta Auston Matthews, 2-0 Leafs. Nylander našel Matthewse skvělou přihrávkou z pravého křídla před brankoviště. Matthews jenom tak dorážel kotouč do branky, ale domácí brankář Joonas Korpisalo dokázal záhadným způsobem jeho střelu zastavit. Jenomže kotouč se najednou objevil volný v brankovišti a Matthews už měl napodruhé snadnou práci.

Pro Matthewse to byla už 33. branka v letošní sezoně a pouze jediný přesný zásah mu chybí na vyrovnání nováčkovského rekordu Wendela Clarka ze sezony 1985-86. William Nylander si navíc připsal bod v devátém zápase v řadě a vyrovnal tak nováčkovský rekord Guse Bodnara ze sezony 1943-44 a stejnou sérii Dana Daousta ze sezony 1982-83.

Zkraje druhé třetiny se Columbus usadil v pásmu Toronta a po několika střelách snížil na jednobrankový rozdíl David Savard, který se trefil střelou z voleje z pravého kruhu, 1-2.

Maple Leafs následně nevyužili přesilovou hru po vyloučení českého útočníka Lukáše Sedláka a na konci sedmé minuty bylo vyrovnáno 2-2. Střelu Zacha Werenskiho od modré čáry tečoval ze vzduchu Brandon Saad.

Krátce před druhou domácí brankou srazil Zach Werenski tvrdým zákrokem u mantinelu Mitche Marnera. Stojí za zmíňku, že za podobný zákrok zkraje třetí třetiny byl obránce Toronta Roman Polák vyloučený na 5 minut plus trest do konce zápasu.

Ještě do konce druhé třetiny ale Maple Leafs jakoukoliv možnou snahu Columbusu o obrat v zápase zastavili. Necelých sedm minut před druhou sirénou se dostal do samostatného úniku William Nylander a parádní střelou zápěstím na vyrážečku vrátil Torontu vedení, 3-2 Maple Leafs.

V první minutě třetí třetiny dokončil Roman Polák u mantinelu v obranném pásmu Toronta svůj hit na útočníka Blue Jackets Olivera Bjorkstranda. Ten se ovšem těsně před srážkou snažil otočit a po nárazu od Poláka padl na led. Rozhodčí potrestali českého beka pětiminutovým trestem ve hře a trestem do koncem zápasu.

Dlouhé oslabení Toronto ubránilo ale vlastní chybou si  Maple Leafs pětiminutové oslabení nedobrovolně prodloužili o necelé dvě minuty. Na začátku trestu si totiž žádný hráč Toronta nesedl na trestnou lavici. Během celé přesilové hry domácích ale nedošlo k přerušení hry a žádný hráč Toronta tak nemohl na trestnou lavici usednout. Po uplynutí trestu Romana Poláka tak Maple Leafs nemohli nasadit do hry pátého hráče dřív, než bude přerušená hra.

„Bylo to frustrující, protože vždycky chcete, aby tam hned někdo naskočil. Byla to naše chyba,“ řekl Nazem Kadri.

„Tohle se už v mém životě nikdy nestane. To vám mohu říct. Nikdy nebudu čekat, abych nějakého hráče poslal na trestnou,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Minutu před koncem dlouhé přesilovky zablokoval Matt Hunwick v poslední chvíli střelu jednoho z domácích hráčů do odkryté branky. Nenápadný okamžik možná zachránil Torontu výhru.

Sedm minut před koncem třetí třetiny se ještě Connor Brown z rychlého brejku neprosadil, ale 4:14 před třetí sirénou už Nazem Kadri poslal v pádu odražený kotouč do sítě, 4-2 Maple Leafs. Nazem Kadri poprvé ve své kariéře dosáhl na 30-ti brankovou hranici.

„V Columbusu to je nepřátelské prostředí a hráli jsme proti skvělému týmu. Hodně věcí se jim dařilo, takže my jsme museli hrát velmi organizovaně,“ řekl po zápase Kadri.

Domácí kouč John Tortorella se ještě rozhodl nechat posoudit na videu přechod Maple Leafs do útočného pásma, ale o offside se nejednalo a rozhodčí tak branku uznali.

Do konce třetí třetiny chyběly ještě více než tři minuty a John Tortorella se rozhodl o risk hrou bez brankáře. Jenže krátce na to pojistil výhru Toronta střelou do prázdné branky obránce Nikita Zaitsev.

Brankář Frederik Andersen podal ve svém 60. zápase sezony další perfektní výkon a pochytal 32 ze 34 střel Blue Jackets. A svou premiéru v dresu Toronta prožil útočník Eric Fehr. Ten po své výměně krátce před uzávěrkou přestupů čekal devět zápasů než mohl nastoupit poprvé v dresu Toronta. Proti Columbusu odehrál necelých 11 minut, ale v zápase si zranil rameno.

2 thoughts on “Leafs se výhrou v Columbusu posunuli se na postupové místo v divizi

1. Jersey bylo odevzdaný. V pohodě zvládnutý zápas, trochu problémy na konci, ale jinak jasné dva body. Viděl jsem v nich přesně nás v posledních letech. 10 zápasů do konce, musí se to odehrát, ale už se neklade nějaký velký odpor a není o co hrát. Navíc v bráně Kincaid, který mi přijde jako nejhorší golman co nastupuje v NHL a připomíná mi gólmany z 90 let.

To s Columbusem to byl skvělý souboj, sem tam atmosféra a hlavně nasazení jak v play off. na ně jsem hodně zvedavej v play off a my to musíme už přece urvat, ta výchozí pozice je skvělá a jít na Ottawu by bylo fantastický. Myslim si, že na Ottawu umíme a máme tam velkou šanci. Pokud se nepletu tak pro druhé kolo by tam byla jeden z dvojice MTL/NYR. S Montrealem by to bylo super vyrovnaný a skvělá serie, na NYR bych si asi moc nevěřil. Ale hlavně už to tam doklepat!!!

2. myslím, že jsme to zvládli včera hodně dobře. Bál jsem se toho zápasu, ale mít po back-to-back s CLB a Devils čtyři body je paráda. K tomu výhra s Bruins 🙂