Vybojovaná výhra s Floridou

Toronto Maple Leafs si v úterý poradili s Floridou Panthers a v dramatickém zápase na domácím ledě a vyhráli 3-2. Pro Maple Leafs to byla další důležitá výhra v boji o playoff a také rekordní večer pro Austona Matthewse, který vstřelil svou 35. branku v sezoně. Matthews tak překonal nováčkovský rekord Wendela Clarka, který v sezoně 1985-86 nastřílel 34 branek. Svůj 100. bod v kariéře si připsal Leo Komarov a brankář Curtis McElhinney dokázal ustát tlak po zranění jedničky Frederika Andersena a 25 zákroky z 27 střel výrazně pomohl Maple Leafs k výhře.

Od začátku zápasu střelecky aktivnější Maple Leafs se ujali vedení na konci 12. minuty po střele Austona Matthewse. Zach Hyman vybojoval kotouč za brankou Panthers a Matthews jeho přihrávku zužitkoval střelou na Reimerovu lapačku, 1-0 Maple Leafs. Pro Matthewse to byla zároveň už 14. první branka v zápase a vyrovnal tak klubový rekord Davea Andreychuka ze sezony 1993-94.

Na konci 15. minuty vedlo Toronto o dvě branky. V přečíslení dvou na jednoho poslal Connor Brown přihrávku z levé strany napravo a Leo Komarov střelou z voleje prostřelil Reimera, 2-0 Maple Leafs.

V první třetině Maple Leafs povolili Floridě pouze tři střely na branku a zdálo se, že si Toronto dojde v poklidu pro výhru. Jenže na přelomu první a druhé třetiny nevyužili Leafs tři přesilové hry v řadě včetně 46 vteřin přesilovky 5 na 3 a Florida vycítila svou šanci.

Na konci deváté minutě druhé třetiny se musel McElhinney hodně snažit, aby svým pravým betonem zachytil teč úplně volného Jussiho Jokinena před brankovištěm. Následně svou hokejkou na brankové čáře nepustil kotouč do branky po šanci Reillyho Smithe. Za necelé dvě minuty ztratil kotouč v rohu vlastního pásma Nazem Kadri a osamocený Jonathan Huberdeau se dostal ke střele z čárek. Kotouč prošel mezi betony brankáře Toronta a jenom těsně minul pravou tyčku.

Za pár vteřin přišel nešťastný moment pro bývalého brankáře Toronta Jamese Reimera. Ten musel ze zápasu odstoupit po srážce s Brianem Boylem, který ho trefil loktem do hlavy. Reimer zůstal několik minut ležet na ledě, ale nakonec odjel po svých na střídačku a v brance ho nahradil Reto Berra.

Panthers hráli přesilovou hru, ale do přečíslení dvou na jednoho se v oslabení dostal Connor Brown s Kasperi Kapanenem, který nedokázal dostatečně tečovat Brownovu přihrávku a Berra jeho střelu snadno vyrazil.

Čtyři a půl minuty před koncem druhé třetiny tečoval Reilly Smith chytrou přihrávku Keitha Yandleho a Panthers snížili na 1-2.

Hned v první minutě třetí třetiny zastavil Curtis McElhinney střelu Michaela Mathesona.

V polovině čtvrté minuty se do sebe v pěstním souboji pustili Matt Martin s Alexem Petrovicem, který před tím tvrdě narazil Mitche Marnera na mantinel. Útočník Toronta dostal za vyvolání bitky dvouminutový trest a Florida tak hrála přesilovou hru. Hned na jejím začátku se ale Maple Leafs dostali do rychlého brejku a Zach Hyman po přihrávce Lea Komarova střelou z prostoru mezi kruhy vrátil Torontu dvoubrankové vedení.

Ve třetí třetině byla několikrát vidět česká legenda Jaromír Jágr. V osmé minutě při přesilové hře Floridy trefil Jágr tyčku domácí branky. Sedm minut před koncem třetí třetiny připravil šanci pro Jonathana Huberdeaua. A v poslední minutě Jágr dorážel střelu Aleksandera Barkova do odkryté branky, kterou tak snížil na 2-3.

Panthers se snažili hrou bez brankáře o vyrovnání, ale Maple Leafs si svou cennou výhru pohlídali.

Toronto si tak připsalo další důležité dva body ve vyrovnaném boji ve Východní konferenci o playoff. Výhrou Maple Leafs udrželi o jeden bod před Bostonem třetí místo v Atlantické divizi.