Leafs vyhráli v Nashville

Maple Leafs udělali ve čtvrtek večer další výrazný krok směrem k postupu do playoff. Večer, kdy téměř všichni konkurenti hráli s relativně slabšími soupeři a mohli se tak na Toronto dotáhnout nebo se před něj v tabulce Východní konference dokonce dostat, vyhráli Maple Leafs na ledě těžkého soupeře v Nashville 3-1.

Maple Leafs se dokonce dotáhli na dva body druhé Ottawě Senators, která nestačila v zápase na ledě Minnesoty Wild. Naopak Boston Bruins si výhrou s Dallasem udržel pouze jednobodovou ztrátu a také Tampa Bay se výhrou s Detroitem udržela s Torontem stále v kontaktu.

Výraznou měrou se o výhru Maple Leafs zasloužil navrátilec do sestavy Frederik Andersen, který pochytal 29 ze 30 střel soupeře. Zápas ale rozhodla úspěšnost Toronta v přesilové hře (2 ze 3) a také v oslabení (5 z 5).

Jako první si výraznější šanci v zápase vytvořil útok Austona Matthewse, který opět těžil z dravého napadání v útočném pásmu. Zach Hyman vybojoval kotouč v rohu kluziště a po kombinaci s Matthewsem si najel k odraženému kotouči obránce Morgan Rielly. Jeho střelu ale Pekka Rinne v brance Nashville vyrazil.

Domácí hráči byli v první třetině střelecky mírně aktivnější, ale Frederik Andersen si se všemi střelami poradil. Střela Romana Josiho na začátku páté minuty se odrazila od zadního mantinelu a skončila na horní části branky Toronta, kde kotouč přikryl svou rukavicí Andersen.

Necelých sedm minut před první přestávkou zvedl ve vlastním pásmu Connor Carrick svou hokejku příliš vysoko a trefil tvář domácího Ryana Johansena. Nashville dostal příležitost k první přesilové hře v zápase, se kterou si ovšem Maple Leafs bez větších obtíží poradili. Frederik Andersen byl pozorný při střele Romana Jossiho krátce po přesilové hře a také Filipa Forsberga čtyři minuty před první přestávkou.

Toronto naopak svou první přesilovou hru využilo. Minutu a půl před koncem první třetiny byl vyloučen Austin Watson za hrubost po tom, co Matt Martin trefil na modré čáře Mattiase Ekholma. To se nelíbilo právě Watsonovi a rozhodčí jeho aktivitu ocenili dvěma minutami. Přesilovou hru využil už po 13 vteřinách James van Riemsdyk, který vedle domácí branky tečoval nahození Nikity Zaitseva z modré čáry přesně do branky, 1-0 Maple Leafs.

Svou 41. asistenci si u branky van Riemsdyka připsal Mitch Marner a překonal tak Guse Bodnara, který si jako nováček Toronta v sezoně 1943-44 připsal 40 asistencí.

V posledních vteřinách první třetiny zastavil Frederik Andersen tvrdou střelu Ekholma a Leo Komarov následnou dorážku P.K. Subbana, která mířila na odkrytou branku Toronta.

Ve druhé třetině se hra rozdrobila do několika přesilových her na obou stranách. Jako první si zahráli přesilovou hru Maple Leafs po faulu na Tylera Bozaka, který se prosmíkl kolem bránícího hráče až před Pekku Rinneho.

Leafs si vytvořili několik střeleckých příležitostí, ale přesilovku ukončil po minutě a půl zákrok Tylera Bozaka na útočné modré čáře. Podle rozhodčích soupeři nedovoleně bránil ve hře.

Po krátké hře ve čtyřech začala domácí přesilovka, se kterou si Maple Leafs opět velmi dobře poradili. Díky rychlému přístupu hráčů Toronta si Predators prakticky nevytvořili žádnou vážnější šanci.

Krátce po polovině zápasu byl podruhé v zápase vyloučený Tyler Bozak, který u vlastní branky hákoval soupeře. Při ponechané výhodě měl obrovskou šanci ke vstřelení branky nováček Nashville Kevin Fiala, který z brankoviště nedokázal přehodit nataženou ruku brankáře Toronta. Andersenovi výborně pomohl také obránce Nikita Zaitsev, který částečně Fialovu střelu zblokoval svou hokejkou.

Maple Leafs zvládli s přehledem také třetí oslabení v zápase a soupeře prakticky nepustili do šance. Až v závěru přesilové hry se Predators usadili v pásmu Toronta a připravili si několik střeleckých pozic. Bohužel přesilová hra končila signalizací dalšího trestu pro hráče Toronta a na trestnou lavici si šel sednout tentokrát Leo Komarov.

Začátek přesilové hry domácí tým strávil ve třetině Toronta, ale po necelé minutě se Maple Leafs dařil opět rychlý přístup k soupeři a to dělalo Predators velké potíže. Ve zbylém průběhu přesilové hry se již Predators v pásmu Toronta prakticky neusadili. Maple Leafs tak ubránili také čtvrtou domácí přesilovou hru a třetí ve druhé třetině v řadě.

Po krátké hře v plném počtu na obou stranách byl tři minuty před druhou přestávkou vyloučený domácí kapitán Mike Fisher za sekání a koncovku druhé třetiny hrálo Toronto v početní výhodě.

Zpočátku přesilové hry mělo také Toronto potíže usadit se v pásmu soupeře, ale poté téměř na vteřinu přesně ve stejný čas jako v první třetině využil přesilovou hru tentokrát Auston Matthews. Nejprve zavezl kotouč do útočného pásma William Nylander. Jeho tvrdou střelu Rinne neudržel v náruči, domácím hráčům se navíc nepodařilo vyhodit kotouč z pásma a Auston Matthews po přihrávce od Connora Browna prostřelil Pekku Rinneho střelou zápěstím na vyrážečku, 2-0 Maple Leafs.

Leafs tak odcházeli do šaten s dvoubrankovým vedením a využitá přesilovka po třech ubráněných oslabení dala hráčům Toronta velkou naději na bodový zisk.

Zkraje třetí třetiny Nashville několikrát vyzkoušel pozornost brankáře Andersena. Ve čtvrté minutě střílel Ryan Johansen, ale Andersen jeho střelu vyrazil. V páté minutě prostřelil Andersena P.K. Subban ale kotouč jenom těsně minul levou tyčku branky Toronta. Maple Leafs si za polovinu první třetiny nepřipsali ani jednu střelu na branku Nashville.

V polovině třetí třetiny nechali obránci Toronta poprvé v zápase ve svém pásmu více volného místa a Filip Forsberg toho ihned využil. Nabruslil si do pravého kruhu a střelou na lapačku nedal Andersenovi žádnou šanci, 1-2.

Krátce na to se nechal zbytečně vyloučit Roman Polák za zákrok mimo hru a Predators hráli pátou přesilovku v zápase. Po minutě přesilové hry Andersen neudržel další střelu Forsberga a domácí hráči se snažili dotlačit volný kotouč v brankovišti do branky. Naštěstí se Frederik Andersen dokázal v brankovišti natáhnout tak, aby Predators neměli příliš volného prostoru a kotouč do branky nedostali. Ale ani v páté početní výhodě Nashville recept na vstřelení branky nenašel.

Predators si ve třetí třetině vytvořili střeleckou převahu 13-2, ale v koncovce zápasu toho Toronto domácím hráčům příliš nedovolilo. Minutu před koncem třetí třetiny jistil výhru Toronta střelou do prázdné branky Connor Brown, který tak dokončil svůj parádní výkon. Se čtyřmi střelami byl nejčastějším střelcem Toronta a krásnou přihrávkou připravil branku pro Austona Matthewse.

„Všichni jsme mluvili o tom, připravit se na dnešek. To jsme dnes udělali a teď tu máme další zápas, který nás čeká a tak k tomu přistupujeme,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.