Leafs zvládli přestřelku s Red Wings a dotáhli se na Ottawu

Toronto Maple Leafs uspěli v sobotní přestřelce na ledě Detroitu Red Wings a po výhře 5-4 se dotáhli na druhou Ottawu Senators v tabulce Atlantické divize.

Dvěma brankami a jednou asistencí se na výhře podílel centr Auston Matthews, který tak třemi body vyrovnal rekord Petera Ihnačáka v počtu bodů nováčka v sezoně. Další branku Toronta přidal Mitch Marner, William Nylander a James van Riemsdyk. Brankář Frederik Andersen pochytal 38 ze 42 střel Red Wings a také on se výrazně na výhře podílel.

V dramatickém zápase prohrávalo Toronto po první třetině 0-1, ale třemi brankami ve druhé třetině otočilo na 3-1. Red Wings se nevzdali a ještě do konce druhé třetiny snížili na 2-3. Ve třetí třetině se zdálo, že si Leafs vedení udrží až do konce zápasu. Red Wings nevyužili přesilovou hru po vyloučení Nazema Kadriho, přesto se necelých šest minut před třetí sirénou radovali z vyrovnání na 3-3. Jenže šikovná teč Jamese van Riemsdyka a parádní práce Austona Matthewse daly Torontu dvoubrankové vedení, které Red Wings už jenom snížili brankou v poslední minutě třetí třetiny.

Zkraje zápasu byl Detroit střelecky aktivnějším týmem a především Gustav Nyquist zaměstnával obranu Maple Leafs. Jenže Frederik Andersen předvedl několik velmi dobrých zákroků a podržel své spoluhráče ve hře. Hned v první minutě testoval pozornost Andersena Darren Helm a po něm Frans Nielsen. Na konci druhé minuty si brankář Toronta poradil s nebezpečnou střelou Drew Millera a v polovině šesté minuty vyrazil backhand Gustava Nyquista.

V polovině první třetiny měli Red Wings výhodu čtyřminutové přesilovky po faulu vysokou holí Tylera Bozaka a Gustav Nyquist se dostal k další střele, kterou Andersen naštěstí dokázal u své levé tyčky vyrazit. Střeleckou převahu přesto Red Wings využili k první brance v zápase. Pět minut před první přestávkou se střelou z vrcholu kruhu netrefil nikdo jiný než Gustav Nyquist.

Necelé čtyři minuty před první přestávkou měl obrovskou šanci na vyrovnání Zach Hyman, ale u pravé tyčky nedokázal poslat kotouč do odkryté branky.

Hned po pár vteřinách hry ve druhé třetině napravil Nazem Kadri nedorozumění Frederika Andersena s Morganem Riellym. Kadri v poslední vteřině tečoval před brankou kotouč mimo dosah Rileyho Sheahana, který se už chystal ke střele.

Na konci třetí minuty začal své představení Auston Matthews. Toronto hrálo přesilovou hru po faulu Niklase Kronwalla. Matthews rozjel útočnou akci z hloubi vlastní třetiny, poslal přihrávku na modrou čáru, kde stál Leo Komarov a následně si mezi dvěma hráči Detroitu nabruslil do volného prostoru na pravém kruhu. Komarov okamžitě viděl, kam si Matthews najíždí. Poslal žabičku přes hokejku obránce Robbieho Russa, kterou si Auston Matthews parádně zpracoval backhandem, přehodil si kotouč rychle na forhand a parádní střelou k bližší tyči nedal Howardovi v brance Red Wings šanci, 1-1.

Šest minut před druhou přestávkou dostal dlouhou přihrávku na útočnou modrou čáru Mitch Marner a přesnou střelou na lapačku poslal Toronto do vedení 2-1.

Za 1:15 se trefil také třetí ze svaté trojice. William Nylander prostřelil Howarda po parádní stahovačce v levém kruhu, 3-1 Maple Leafs.

Maple Leafs v ten moment herně dominovali, ale Red Wings se podařilo ještě před druhou přestávkou snížit. Po vhazování v obranné třetině Toronta dorážel svou předchozí střelu Nick Jensen, 2-3.

Kouč Mike Babcock nechal Jensenovu branku přezkoumat na videu, protože se zdálo, že Gustav Nyquist bránil Andersenovi svou hokejkou v zákroku. Rozhodčí ale branku uznali a Maple Leafs tak přišli o oddechový čas.

Dvě minuty po začátku třetí třetiny mohl navýšit náskok Toronta Mitch Marner, ale po chybě brankáře Jimmyho Howarda trefil jenom vnější stranu tyčky.

Necelých devět minut před koncem třetí třetiny byl vyloučen Nazem Kadri a hned na začátku oslabení musel Frederik Andersen vytáhnout svou lapačku proti střele Tomáše Tatara.

Maple Leafs oslabení nakonec ubránili ale Red Wings se svého vyrovnání přece jenom dočkali. Akci tří Švédů zakončil Niklas Kronwall, který si sjel na chytrou přihrávku Henrika Zetterberga, 3-3.

Pět minut před koncem třetí třetiny se tak začínalo znovu.

Leafs se začali více tlačit do útoku. Tři a půl minuty před koncem střílel z voleje úplně volný Matthews a Howard neskutečným zákrokem jeho střelu vykopl levou nohou. Za minutu už Maple Leafs opět vedli. Connor Brown zavezl kotouč do útočné třetiny. Na modré čáře napřáhl Jake Gardiner, jeho střelu tečoval Nazem Kadri a skákající kotouč poslal zády k brance mezi Howardovy betony James van Riemsdyk, 4-3 Maple Leafs.

Minutu a devět vteřin před třetí sirénou Toronto vedlo opět o dvě branky. Po střele Austona Matthewse dorážel Brian Boyle, Howard kotouč opět jenom vyrazil, Auston Matthews si ho zpracoval rukavicí a střelou k tyčce zvýšil na 5-3.

Pro Matthewse to byla už 38. branka v letošní sezoně a jednička loňského draftu tak ve své nováčkovské sezoně vyrovnala rekord Neala Brotena mezi všemi americkými nováčky v historii. Žádný americký hráč nedal ve své první sezoně v NHL více než 38 branek.

Red Wings ještě snížili 45 vteřin před koncem zápasu po střele Mikea Greena, jehož střela se odrazila od tyčky a od nohy ležícího Andersena se puk odrazil do branky.

Na výhře Toronta se už ale nic nezměnilo.

Maple Leafs si tak po devíti letech připsal 91. bod v základní části a díky většímu počtu výher v základní hrací době a v prodloužení se posunuli před Ottawu na druhé místo v Atlantické divizi.

„Samozřejmě sledujeme tabulku, ale nic k tomu nemůžeme říct, dokud si nezajistíme postup. To se nám ještě nepodařilo,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

„Tohle je část sezony, kdy do toho musíte dát všechno, co máte a připravit si co nejlepší pozici. To se nám zatím daří, ale nesmíme přestat. Pořád o to můžeme přijít,“ dodal James van Riemsdyk.

7 thoughts on “Leafs zvládli přestřelku s Red Wings a dotáhli se na Ottawu

1. Ten závěr základní části je konečně už i pro nás zajímavý a napínavý, ale začíná se to rýsovat. Dnes se Isles zranil Tavares a s tou bodovou ztrátou jsou dle mého ze hry venku. Boston, Toronto, Ottawa a Tampa a jeden musí z kola ven a konec bude dost hektický, každý bod bude dobrý. Snad nakonec padne Tampa i přes ten finiš a ačkoliv hrají skoro celou sezónu bez Stamkose, tak se drží dlouho. Už zase.

2. Boston už je druhý, ale jen tři zápasy jim zbývají. Nám a Ottawě po pěti.. doufám že budou columbus, pens a caps šetřit síly na PO, podobně jako Chicago s Bostonem, to bylo z jejich strany hodně trapné..A s Tampou – jestli je porazíme ve vzájemném zápase, tak jsme snad v suchu. Dost napoví i zápas Tampa vs. Boston.

3. Boston má Tampu i Ottawku což je dobré,ale Pit ani Cbj nic nevypustí,protože hrajou o výhodu domácího prostředí v play-off . což je špatné.
    Dneska musíme dát Bufaláky.hrali i včera,tak je snad přehrajem.

4. Ježis tahle sezona je nezkutečně boží. Nejhorší je, že nemůžu ani pracovat a nebo cokoliv dělat, Furt myslím jenom na Leafs, furt v hlavě zmatek typu „A když teď vyhraje Boston, tak je to takhle a půjdeme na tyhle a když Ottawa prohraje tak je to lepši a budeme play off začínat doma nebo venku? Hlavně nespadnout na divoukou kartu a tak furt dokola :D: D) a nebo neustálý koukání na videa 😀

Za mě je asi jedno jestli budeme v divizi na druhém nebo třetím místě, ta domácí výhoda je vždycky taková sporadická, jako největší výhodu bych jí viděl v 7 zápase, ale tam se může stát cokoliv a z vlastní zkušenosti víme, že jsme před lety měli favorita na Stanley cup u něj doma v 7 zápase na lopatě. Naopak docela dobrou výhodu vidím v tom, že se tým může první dva zápasy bez nějakých nervů „že musí“ hezky soustředit na hru zezadu a urvat alespon jeden ze zápasu a pak je hned ta výhoda u týmu co hraje 3 a 4 zápas doma, případně stav 0:2 ještě není uplný průser. Samozřejmě stejně jako každý bych chtěl začínat doma a tu výhodu urvat. Ale hlavní ted je nespadnout na divokou kartu, protože s Bostonem a hlavně Ottawou máme v prvním kole hodně velkou šanci. Další kola už je umístění asi jedno, tak jako tak bychom šli na Montreal první zápasy venku popřípadě na Rangers první zápasy doma a Finále konference bychom šli určitě první zápasy venku.

Toho rozlosování se nebojim, s Washingtonem se nám docela daří hrát takové ty přestřelky a to nám docela vyhovuje, útok máme taky silný, na Pens se nám docela daří, navíc jim to zase tolik teď nehraje a mají taky zranění. Columbus težko říct, možná už budou podvědomě šetřit síly na Play off a s Tampou uvidíme jestli bude o co hrát. Ale ten náskok 5 bodů to už by se musel stát takovej malej zázrak, navíc tu formu máme skvělou, což mě před play off těší ještě víc.

Mimochodem když se teď vrátím k první půlce sezóny, kde jsme ztratili šileně moc bodů při vedení v zápase o 2 o 3 góly a nakonec z toho byl bod nebo nic dokážete si představit jak bychom na tom teď byli? Těch zápasu bylo fakt strašně moc a myslim si, že jsme mohli mít minimálně o 10 bodů víc být teĎ někde na úrovni Montrealu nebo dokonce ještě před ním.

5. back-to-back zápasy nám moc nejdou, takže s Washingtonem dnes čekám maximálně plichtu v základní hrací době, i když s Buffalem mohli snad trochu pošetřit síly. V Buffalu jsou za hodinu autobusem, takže i cesta mohla být v pohodě. Boston dneska musí hrát a vyhrát hlavně za sebe, takže snad Tampu porazí. Pokud ne, tak Pastrňák může jet do Paříže na MS, protože u nás na východě se bude hrát až do konce základní části a ne jako na západě, kde mají už dlouho klídek.

6. Přesně tak. Máme to rozehraný naprosto skvěle a snad…snad nás už nic o playoff nepřipraví.

7. Pavle možná je to jen můj pocit, ale myslím, že jsme se za poslední měsíc v back-to-back dost zlepšili.