Tříbranková smršť v Buffalu

Toronto Maple Leafs vrátili Buffalu nedávnou porážku a výhrou 4-2 se velmi přiblížili postupu do playoff. Čtyři zápasy před koncem základní části mají Maple Leafs na svém kontě 93 bodů a pětibodový náskok před Tampou Bay Lightning, která prakticky už jenom jako jediná může Maple Leafs o playoff připravit.

Maple Leafs se zároveň posunuli na druhé místo v Atlantické divizi zaručující výhodu domácího prostředí v prvním kole playoff.

Na ledě Buffala předvedli Maple Leafs neskutečný začátek a na přelomu páté a šesté minuty třemi brankami v rozmezí 43 vteřin prakticky rozhodli o své výhře. Celých 60 minut Maple Leafs kontrolovali vývoj zápasu navzdory tomu, že Sabres na začátku druhé třetiny snížili brankou v oslabení. Maple Leafs si využitou přesilovou hrou zkraje třetí třetiny upevnili vedení, které domácí tým v poslední minutě už jenom kosmeticky upravil.

Nejenom začátek zápasu potvrdil, že rivalita mezi Torontem a Buffalem bude v příštích sezonách zase o něco větší. V zápase padly dva tresty do konce utkání (oba na domácí straně) a bylo k vidění několik šťouchanic. Už na úvodním vhazování se Evander Kane osekával hokejkou s Connorem Brownem a po minutě hry trefil Kane u mantinelu Nikitu Zaitseva. O totéž se pokusil obránce Rasmus Ristolainen, kterému se ale Auston Matthews u zadního mantinelu částečně vyhnul. Maple Leafs ale zareagovali svou rychlou hrou, na kterou Sabres nenašli odpověď.

Do první velké šance zápasu se dostal Mitch Marner, který se v samostatné akci protlačil kolem obránce Dmitryho Kulikova a backhandem zaměstnal Robina Lehnera.

Hrála se polovina páté minuty, když Connor Brown donutil obránce McCabea svým rychlým přístupem v rohu kluziště k chybě. Kotouč si vzal Nazem Kadri a krásnou přihrávku našel Leo Komarova, kterému stačilo pouze usměrnit kotouč do odkryté branky, 1-0 Maple Leafs.

Uplynulo půl minuty a William Nylander si na modré čáře pohrál s mladým útočníkem Buffala C.J. Smithem. Krásnou přihrávkou našel volného Austona Matthewse a ten střelou zápěstím poslal kotouč nad Lehnerovu lapačku, 2-0 Maple Leafs.

Pro Matthewse to byla už 39. branka v letošní sezoně a 67. bod, kterým se stal nejproduktivnějším nováčkem v historii Maple Leafs a zároveň prvním americkým nováčkem, který ve své první sezoně vstřelil 39 branek.

Za osm vteřin vyhrál Tyler Bozak vhazování v útočném pásmu, poslal kotouč na Jamese van Riemsdyka a ten rychlou střelou vyhnal Robina Lehnera na střídačku, 3-0 Maple Leafs.

Tři různé útoky ve třech střídání v řadě daly Torontu rozhodující vedení 3-0. Maple Leafs dovolili Sabres v první třetině pouze dvě střely na branku Frederika Andersena zatímco sami vyslali na domácí branku celkem 18 střel.

Nebýt náhradního brankáře Buffala Anderse Nilssona, tak mohl být náskok ještě větší. Na konci osmé minuty se dostal do dobré šance Tyler Bozak a v poslední minutě zakončoval s hokejkou prostrčenou mezi nohy James van Riemsdyk.

Nepovedený začátek zápasu zanechal na domácích hráčích stopy a to se projevilo na dvou trestech v koncovce první třetiny. Nejprve si šel sednout na trestnou lavici Evander Kane a po uplynutí hrací doby v první třetině také Marcus Foligno za krosček na Nazema Kadriho.

Maple Leafs tak vstoupili do druhé třetiny krátkou přesilovkou 5 na 3, kterou ale nevyužili. Pokračovala přesilová hra Toronta 5 na 4, ale skórovali domácí hráči. Leafs neudrželi útočné pásmo a Ryan O’Reilly po rychlém brejku střelou k zadní tyči snížil na 1-3.

Další branka ve druhé třetině nepadla i když si oba týmy připravili několik šancí.

V deváté minutě zabránil Buffalu ve vstřelení branky William Nylander, který v poslední vteřině odpálil z brankoviště volný kotouč který se už chystal dorazit do branky Sam Reinhart.

Tři minuty před druhou přestávkou zastavil Andersen u své levé tyčky střelu Evandera Kanea.

V páté minutě třetí třetině si šel odpočinout na trestnou lavici Jack Eichel, který poslal Mitche Marnera ošklivým krosčekem na mantinel. V přesilové hře vrátil Torontu tří brankové vedení Nazem Kadri, který prostřelil Anderse Nilssona střelou z pravé strany, 4-1 Maple Leafs.

Anders Nilsson po tom, co v brance vystřídal Robina Lehnera pochytal celkem 39 ze 40 střel Maple Leafs.

Nazem Kadri se hned po brance dostal do potyčky s Rasmusem Ristolainenem, kterému se nelíbil předchozí souboj Kadriho v brankovišti, při kterém útočník Toronta vrazil do domácího brankáře. Oba hráči dostali menší tresty a Ristolainen byl navíc vyloučen do konce zápasu. Výsledkem ovšem byla přesilová hra Buffala, protože Kadri dostal 2+2 minuty za hrubost a nesportovní chování, zatímco Ristolainen pouze dvě minuty za hrubost a desetiminutový trest do konce zápasu.

Oslabení Maple Leafs ubránili bez větších potíži a bez větších obtíží v koncovce zápasu si došli pro svou čtvrtou výhru v řadě.

Až v poslední minutě upravil skóre na konečných 4-2 Jack Eichel, který využil samostatný únik a backhandovou kličkou poslal kotouč za Andersena.

„Podařilo se nám na ně na začátku zápasu nastoupit. Myslím si, že jejich brankář Anders Nilsson pak hrál velmi dobře a dal jim šanci, ale naši kluci s s tím poradili a zápas dohráli,“ řekl po zápase kouč Toronta.