Postup se odkládá. Leafs prohráli s Tampou

Ani napodruhé se Maple Leafs nepodařilo zajistit si postup do playoff. Ve čtvrtečním zápase na domácím ledě Toronto prohrálo s Tampou Bay 1-4.

Ze strany Toronta to byl velmi nervózní zápas. Na hráčích byla vidět opravdu velká snaha, která ovšem mladému týmu spíše svazovala ruce. Nedařili se přihrávky ani kombinace a hráči nebyli tak rychlí jako v předešlých zápasech.

O jedinou branku Maple Leafs se postaral v polovině zápasu Nazem Kadri, který po krásné akci Tylera Bozaka tečoval střelu Matta Hunwicka.

V nervózní první třetině nepadla branka ani na jedné straně i přesto, že Maple Leafs hráli dvě přesilové hry v řadě a dokonce 8 vteřin přesilovky 5 na 3. Dovolím si ovšem tvrdit, že hráči Tampy Bay měli být v první třetině na trestné lavice mnohem častěji, než pouze ve dvou případech. Minimálně po zákroku na Austona Matthewse měl přijít nejméně dvouminutový trest pro obránce Jakea Dotchina.

Ten totiž necelé čtyři a půl minuty před koncem první třetiny vystrčil proti Matthewsovi v obranném pásmu koleno na koleno a pro mladého útočníka bylo pouze ohromné štěstí, že zákrok obránce Tampy Bay neměl fatální následky. Matthews se v bolestivé grimase skácel na led a všem fanouškům Toronta v ten moment určitě pořádně zatrnulo. Naštěstí se po hrozivě vypadajícím zákroku sám zvedl z ledu a odjel na střídačku. Hned v následujícím střídání dokonce naskočil na led a zápas normálně dohrál. Zdá se tedy, že vše by mělo být v pořádku.

Krátce před tímto zákrokem měl obrovskou šanci na vstřelení branky Nazem Kadri, ale jeho střela po spolupráci s Bozakem jenom těsně minula levou tyčku branky Tampy Bay. Krátce na to střílel z ostrého úhlu Tyler Bozak, ale Vasilevskiy jeho střelu vyrazil ramenem.

Také zkraje druhé třetiny Maple Leafs nevyužili přesilovou hru po vyloučení Coburna.

V polovině sedmé minuty druhé třetiny se provinil zbytečným faulem v útočné třetině obránce Roman Polák a Tampa Bay hrála přesilovou hru. Po minutě přesilovky našel Ondřej Palát úplně volného Braydena Pointa v levém kruhu a jeho střela na vyrážečku skončila v síti, 0-1. Pro Tampu Bay to byla vůbec první střela na branku Toronta ve druhé třetině.

Maple Leafs v této části zápasu vypadali na ručník a Tampa Bay se dostala do dvou dalších šancí. Nejprve při rozehrávce chyboval Frederik Andersen ale backhandovou střelu Jonathana Drouina dokázal zastavit. Hned po následujícím vhazování trefil Jake Gardiner při pokusu o vyhození kotouče hráče před sebou a puk se odrazil přímo k Palátovi, který z otočky střílel do Andersena. Ten si poradil také s následující střelou Braydena Pointa.

V polovině zápasu bylo vyrovnáno po brance Nazema Kadriho. Tyler Bozak zavezl kotouč do útočného pásma a krásnou přihrávkou našel na druhé straně útočné třetiny Matta Hunwicka. Do jeho střílené přihrávku vložil čepel své hokejky Nazem Kadri a kotouč zapadl do branky, 1-1.

Jenže vyrovnaný stav nevydržel dlouho. Za další dvě minuty ztratili Leafs kotouč ve středním pásmu, Nikita Kucherov projel kolem tří hráčů Toronta a střelou zápěstím vrátil Tampě vedení.

Na hokejky hráčů Toronta se vkrádala stále větší nejista, čehož využil po vhazování ve středním pásmu čtyři minuty před koncem druhé třetiny Jonathan Drouin, který byl sice v offsidu, ale hra pokračovala a Frederik Andersen si s jeho brejkem a backhandovou kličkou poradil.

Do konce druhé třetiny už sice žádná branka nepadla, ale také ve třetí třetině Maple Leafs svůj výkon nezlepšili a brzo inkasovali. Po brance Michaela Bournivala na 3-1 už to byla ze strany Maple Leafs víceméně křeč a necelých šest minut před koncem třetí třetiny uzavřel skóre svou druhou brankou v zápase Brayden Point.

„Udělali jsme si to mnohem horší, než jsme mohli. Nehráli jsme tak, jak běžně hrajeme. Myslím, že jsme byli pomalí. Nedařila se nám souhra. Oni vyhrávali souboje o kotouč a nám se nedařilo hrát naši hru,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock.

Výhrou Maple Leafs mohli potvrdit svůj postup do playoff a Tampu Bay společně s NY Islanders ze souboje o playoff vyřadit. Jenže to se nestalo.

Situace je tedy následující.

Toronto zůstává s 93 body a 38 výhrami v základní hrací době a v prodloužení na osmém místě ve Východní konferenci. Devátí NY Islanders mají 90 bodů a 37 výher v základní hrací době a v prodloužení. Desátá je Tampa Bay Lightning také s 90-ti body a 36 výhrami v základní hrací době a v prodloužení dohromady. Všechny týmy mají před sebou poslední dva zápasy základní části.

Právě součet výher v základní hrací době a v prodloužení je dalším ukazatelem, na základě kterého se určí pořadí při rovnosti bodů. Pokud je také tento součet stejný, nastupuje počet bodů ve vzájemných zápasech další ukazatele popřípadě další statistiky, podle kterých se určí konečné pořadí.

Každopádně Torontu stačí v posledních dvou zápasech získat dva body nebo jeden bod pokud Islanders s Tampou nevyhrají dvakrát v základní hrací době nebo v prodloužení.