Maple Leafs porazili Pittsburgh a zajistili si postup do playoff!

Toronto Maple Leafs porazili v nervy drásajícím zápase Pittsburgh Penguins 5-3 a napotřetí si zajistili postup do letošního playoff. Vítěznou branku vstřelil necelé tři minuty před koncem třetí třetiny Connor Brown. První branku v kariéře vstřelil Kasperi Kapanen a Auston Matthews přidal branku číslo 40.

Pro Toronto to je první postup do playoff po třech sezonách. Naposledy si Maple Leafs zahráli ve vyřazovacích bojích v sezoně 2012-13.

Ještě šest minut před koncem třetí třetiny přitom Maple Leafs prohrávali po vlastní brance Jakea Gardinera 2-3. Pak ale Brian Boyle zablokoval v obranné třetině střelu Marka Streita a Matt Martin zavezl kotouč do útočného pásma. Tam ho zadovkou poslal na Matthewse. Ten zpoza branky našel Matta Hunwicka a ten perfektní přihrávkou na pravé straně Kasperiho Kapanena, před kterým už byla pouze odkrytá branka, 3-3. Pro Kapanena to byla první branka v kariéře a vůbec první bod v NHL.

„Nemůže být lepší čas na vstřelení první branky a vyrovnat proti vašemu bývalému klubu. Víte, je to velmi dobrý pocit. Na chvíli jsem tam úplně ztratil vědomí. Je to samozřejmě něco výjimečného. Od té doby, co jsem tady, je to pro mě čest. Vypadá to, že se moje práce vyplácí,“ vyprávěl po zápase šťastný Kapanen.

Do konce třetí třetiny chybělo v tu chvíli pět a půl minuty a stále byl čas na další branky.

Něco málo přes tři minuty před třetí sirénou zavezl kotouč do útočného pásma Roman Polák, který v důležitém zápase ukázal své zkušenosti a podal perfektní výkon. Maple Leafs skvěle napadali a Nazem Kadri získal kotouč u levého mantinelu. Odražený kotouč poslal Connor Brown na modrou čáru, kde se napřáhl Matt Hunwick. Jeho střela jenom proletěla kolem branky Pens až na druhou stranu pásma, kde ho u mantinelu zastavil Jake Gardiner. Jeho nahození tečoval Connor Brown a kotouč přeletěl přes rameno Marc-Andre Fleuryho do branky. Air Canada Centre explodovala návalem radosti a Maple Leafs tak necelé tři minuty před koncem třetí třetiny vedli 4-3.

„Jsem si jistý, že tohle je večer, který si budu pamatovat ještě dlouho. Je skvělé, že se ten kotouč odrazil od mé hokejky. Ale ten způsob, jak jsme bojovali. Ve třetí třetiny jsme dostali jednu branku, ale otočili jsme to. Byl to ohromný gól Kasperiho Kapanena. Byl to prostě skutečně úchvatný večer,“ řekl střelec vítězné branky po zápase.

Pittsburgh se snažil o vyrovnání hrou bez brankáře, při které střídající Curtis McElhinney zastavil neskutečným a možná životním zákrokem střelu Sidney Crosbyho. Úplně volný Crosby dostal přihrávku na pravou stranu útočné třetiny a střelou z voleje mířil na branku. Jenže druhý brankář Toronta se dokázal perfektně roztáhnout a svým betonem zastavil Crosbyho střelu k levé tyčce.

Pittsburgh pokračoval ve hře bez brankáře a deset vteřin před koncem třetí třetiny jeden z dvojice hráčů zablokoval další střelu Crosbyho ze stejného místa jako předtím.

Odražený kotouč si vzal Auston Matthews a střelou z poloviny hřiště trefil prázdnou branku Pittsburghu, 5-3 Maple Leafs. Pro Matthewse to byla už 40. branka v letošní sezoně. Superstar Toronta se stala teprve druhým nováčkem, který v posledních 11-ti letech nastřílel 40 branek. A čtvrtým nováčkem v historii NHL, který nastřílel 40 branek v jedné sezoně ještě před svými 20. narozeninami.

„Stále máme zítra práci o kterou se musíme postarat. Zlepšujeme se každou třetinu, každým zápasem a každý měsíc. Playoff znamená hodně. Byl to pro nás cíl od samého začátku sezony,“ řekl Auston Matthews po zápase.

Také kouč Mike Babcock svého hráče chválil.

„Matthews je výjimečná osoba. To mu dovolí být lídrem, protože každý den se chová správně,“ řekl.

Nepříjemnou zprávou je další zranění brankářské jedničky Frederika Andersena, do kterého vrazil na začátku druhé třetiny útočník Pittsburghu Tom Sestito. Andersen poté zůstal několik minut ležet na ledě a nakonec odjel s doktorem do šatny. Do zápasu se už nevrátil. Podle kouče Mikea Babcocka by ale mohl být připravený k dnešnímu poslednímu zápasu v základní části.

Do branky se tedy musel postavit Curtis McElhinney a odvedl skvělou práci. Za necelé dvě třetiny pochytal sice jenom 12 ze 14 střel, ale předvedl několik důležitých zákroků, kterými udržel Maple Leafs ve hře.

Pro Toronto nezačal zápas příliš dobře. Už na začátku sedmé minuty otevřel skóre zápasu Phil Kessel. Ten se trefil svou parádní střelou zápěstím z pravého kruhu.

Ale za půl minuty bylo vyrovnáno 1-1 po brance Jamese van Riemsdyka. Ten si sklepl na modré čáře kotouč ze vzduchu a střelou na lapačku z prostoru mezi kruhy nedal Fleurymu šanci.

Kouč Pittsburghu Mike Sullivan ještě nechal rozhodčí zkontrolovat přechod van Riemsdyka do útočného pásma. A video potvrdilo, že se o offside nejednalo a branka tak zůstala v platnosti.

Maple Leafs měli další šance a mohli v první třetině přidat další tři branky, ale Marc-Andre Fleury v brance Penguins pochytal dva nájezdy van Riemsdyka a střela Williama Nylandera skončila na tyčce, která v Air Canada Centre zvoní možná ještě teď.

V polovině čtvrté minuty druhé třetiny poslal Maple Leafs do vedení 2-1 brankou v přesilové hře Tyler Bozak, který tak potrestal faul Sestita na brankáře Andersena. Gardiner na modré čáře naznačil střelu, ale přihrávkou uvolnil Williama Nylandera. Ten si sjel do pravého kruhu a krásnou přihrávkou našel na levé straně Bozaka. Tomu už stačilo jenom poslat kotouč od odkryté branky, 2-1 Maple Leafs.

Za čtyři a půl minuty ale bylo opět vyrovnáno. V přesilové hře se trefil střelou z voleje Sidney Crosby.

V sedmé minutě třetí třetiny se zdálo, že si Maple Leafs budou muset vybojovat svůj postup až v úplně posledním zápase základní části. Střelu útočníka Pittsburghu Jakea Guentzela si totiž kopl nešťastně do vlastní branky obránce Jake Gardiner a Pittsburgh vedl 3-2.

Naštěstí Maple Leafs obětavým závěrem dokázali zápas otočit na svou stranu.

„Je to dobrá výhra pro náš tým a pro naše město. Jsem na hráče hrdý. Jsme z hráčů nadšený. Odvedli opravdu dobrou práci. Je to skvělá příležitost,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

„Řekl jsem trenérům na začátku sezony, že jestli postoupíme, tak to bude zítra. V zápase číslo 82. A my jsme postoupili o jeden zápas dřív, ale abych k vám byl upřímný, tak jsem nevěděl, že by mohli být kluci takhle dobří,“ dodal Mike Babcock.

Maple Leafs zbývá odehrát poslední zápas základní části na domácím ledě s Columbusem Blue Jackets. Po včerejší výhře mají Maple Leafs stejně jako Boston Bruins 95 bodů. Pokud Maple Leafs v posledním zápase získají alespoň jeden bod, nastoupí v prvním kole playoff proti Ottawě Senators v Bitvě o Ontario. V opačném případně budou hrát Maple Leafs v prvním kole s Washingtonem Capitals.

2 thoughts on “Maple Leafs porazili Pittsburgh a zajistili si postup do playoff!

  1. LEAFS Therapy
    Ležím s horečkou,bolí mě v krku a hlava,ale jsem šťastný a je mi vlastně fajn 🙂

    Kess na začátku zapoměl kdo ho platí ?
    Doufám,že v noci se ještě trochu hecnem a ten bod urvem.
    M.

  2. 😀 mohli by mu strhnout z platu tu branku….ou tak se brzy uzdrav 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *