Leafs zakončili základní část prohrou s Blue Jackets

Prohra 2-3 s Columbusem Blue Jackets v posledním zápase základní části znamená, že se Toronto Maple Leafs utká v prvním kole playoff s Washingtonem Capitals.

Maple Leafs se bohužel nepodařilo získat alespoň jeden bod v zápase, ve kterém zkraje druhé třetiny vedli 2-0. Právě jeden bod by Toronto poslal k prvnímu zápasu playoff do Ottawy.

„Myslím si, že se musíme posunout dopředu,“ řekl útočník James van Riemsdyk, který vstřelil obě branky Maple Leafs. „Samozřejmě se těšíme, že si zahrajeme v playoff a máme před sebou velkou výzvu.“

V první třetině nedělního zápasu bylo Toronto jasně lepším týmem. Maple Leafs měli herní a také střeleckou převahu. Nedokázali ale využít dvě přesilové hry, z toho jednu čtyřminutovou po faulu vysokou holí Williama Karlssona.

Po dvou minutách hry ve druhé třetině nastřelil kotouč do útočného pásma obránce Roman Polák. U levého mantinelu přenechal Tyler Bozak kotouč pro Jamese van Riemsdyka, který si nabruslil do kruhu pro vhazování a střelou zápěstím prostřelil Joonase Korpisala, 1-0 Maple Leafs.

Za čtyři a půl minuty ztratili hosté kotouč v obranném pásmu Toronta. JVR si nabruslil v přečíslení dvou na jednoho z levého křídla na téměř stejné místo jako předtím a střelou na vyrážečku poslal kotouč podruhé do branky.

Jenže tentokrát to byl Columbus, který byl herně a střelecky výrazně aktivnější. Blue Jackets přestříleli Toronto ve druhé třetině 20-9 a třemi brankami v řadě, z toho jednou v oslabení, otočili skóre na svou stranu. Osm a půl minuty před druhou přestávkou se trefil Matt Calvert. Na 2-2 vyrovnal necelé tři minuty před sirénou Josh Anderson, který využil pádu Jakea Gardinera ve středním pásmu a 20 vteřin před přestávkou přidal v oslabení třetí branku, která se nakonec ukázala jako vítězná Cam Atkinson.

Převaha hostů ovšem vyplynula z velké části z toho, že Maple Leafs hráli téměř dvě třetiny pouze se čtyřmi obránci.

Už v průběhu první třetiny se zranil Nikita Zaitsev po hitu Nicka Foligna. Obránce Toronta se zkusil vrátit ještě v jednom střídání na začátku druhé třetiny, ale nešlo to a zápas nedohrál. Kouč po zápase řekl, že Zaitsev je zraněný v horní části těla, ale o jeho start proti Washingtonu nemá podle svých slov obavy.

V průběhu druhé třetiny si zranil nohu také český obránce Roman Polák. Také on se snažil v jednom střídání do zápasu vrátit, ale nakonec sledoval zbytek zápasu pouze ze střídačky.

Ve třetí třetině se už Maple Leafs přes zlepšenou hru nepodařilo skóre vyrovnat. Šest minut před koncem třetí třetiny stála střele Austona Matthewse v cestě do branky tyčka. Maple Leafs se snažili o vyrovnání ještě hrou bez brankáře, ale snaha vyšla naprázdno.

V brance Toronta nastoupil Curtis McElhinney, který musel nahradit odpočívajícího Frederika Andersena a připsal si proti svému bývalému klubu 29 zásahů ze 32 střel.

Toronto zakončilo základní část s 95 body a s bilancí 40-27-15 na osmém místě ve Východní konferenci. Ze druhé divoké karty se tak postaví v playoff nejlepšímu týmu Východní konference a také vítězi celé základní části Washingtonu Capitals. Pro Toronto to je návrat do playoff poprvé od zkrácené sezony 2012-13, kdy vypadlo po sedmizápasovém zklamání v prvním kole s Bostonem Bruins.

V kompletní sezoně Maple Leafs postoupili do playoff poprvé od sezony 2003–04. Tehdy Maple Leafs vypadli v šesti zápasech druhého kola s Philadelphií Flyers.