Maple Leafs neudrželi v prvním zápase nadějný náskok

Toronto Maple Leafs prohráli ve čtvrtek večer první zápas playoff na ledě Washingtonu Capitals 2-3 v prodloužení. Zkraje zápasu mladá sestava Toronta zjevně zaskočila nervózního vítěze základní části a po deseti minutách vedlo Toronto 2-0. Jenže Caps mají ve své sestavě Justina Williamse. Ten ještě v první třetině snížil brankou v přesilové hře a na konci druhé třetiny po zaváhání Frederika Andersena srovnal na 2-2.

Po výborném začátku Maple Leafs se postupem času projevovala převaha Capitals, kteří nakonec dotáhli zápas do očekávaného konce. Postaral se o to brankou v prodloužení Tom Wilson.

Na druhou stranu Maple Leafs velkého favorita pořádně vystrašili. Byla odehrána minuta a půl a Maple Leafs po rychlém brejku vedli 1-0. Tyler Bozak nejprve poslal pas na Jamese van Riemsdyka. Jeho střelu Braden Holtby vyrazil. Odražený kotouč poslal JVR zadovkou zpět na branku a Mitch Marner dorazil v pádu volný kotouč do branky. Wow. Parádní začátek.

A Maple Leafs pokračovali v aktivní hře. Naopak Capitals působili ve vlastním pásmu opravdu velmi nervózním dojmem a několikrát velmi snadno ztratili kotouč.

V polovině první třetiny Maple Leafs výborným pohybem v útočném pásmu přehráli soupeře. Obránce Jake Gardiner si vybruslil s kotoučem od levého mantinelu a střelou zápěstím poslal kotouč do branky. Jenže rozhodčí opakovaně rozpažil a branku nejprve neuznal kvůli postavení Nazema Kadriho v brankovišti Capitals. Po následní kontrole videa ovšem své rozhodnutí změnil a branka byla uznána, 2-0 Maple Leafs.

Dvěma brankami Maple Leafs ukázali fanouškům Washingtonu, že jsou více než schopní s Capitals držet krok.

Washington vrátila do hry nedisciplinovanost Maple Leafs. Krátce po druhé brance Toronta byl v rozmezí 30 vteřin vyloučený Brian Boyle a Zach Hyman. Capitals hráli dvojnásobnou přesilovou hru, kterou sice Leafs dokázali ubránit, ale jen co Brian Boyle naskočil zpět na led tak se Caps mohli radovat. Ke střele v pravém kruhu napřáhl Kevin Shattenkirk, ale zlomil hokejku. Kotouč se štěstím doklouzal k Oshiemu, který našel před brankou Williamse a ten už měl snadnou práci, 1-2.

Ve druhé třetině Maple Leafs předvedli jako tým hrající na ledě soupeře velmi dobrý výkon. Nepouštěli Capitals příliš do tlaku. Naopak po dvou třetinách byli Leafs střelecky aktivnější v poměru 28-25. Osm minut před koncem druhé třetiny trefil Matt Hunwick dokonce tyčku domácí branky.

Od začátku zápasu předváděl velmi dobrý výkon také brankář Frederik Andersen. Pro něho to byl první zápas od minulé soboty proti Pittsburghu Penguins. Na konci druhé třetiny ale přišlo Andersenovo malé zaváhání, které pomohlo domácím k vyrovnání. Capitals zavezli kotouč do útočného pásma a Evgeny Kuznetsov našel Matta Niskanena. Po jeho střele zůstal volný kotouč ležet pod nohami Frederika Andersena a dojíždějící Justin Williams dorazil kotouč do branky, 2-2.

Ve třetí třetině byl Washington poprvé v zápase střelecky aktivnější. Po šesti minutách zastavil Andersen hned dvě střely Kevina Shattenkirka. Ten byl s devíti střelami zdaleka nejčastějším střelcem Capitals. Naopak Alex Ovechkin se dostal přes obranu Nazema Kadriho pouze k jedné střele na branku.

Necelých 12 minut před třetí sirénou vyrazil Mitch Marner do přečíslení s van Riemsdykem. Obránce Washingtonu zablokoval Marnerovu přihrávku na van Riemsdyka a tak se Marner pokusil uvolnit stahovačkou. Braden Holtby jeho střelu ovšem vyrazil.

Tři a půl minuty před koncem třetí třetiny si Frederik Andersen poradil s backhandem Marcuse Johanssona.

Skóre zůstalo po třech třetinách nerozhodné 2-2 a na řadu přišlo prodloužení. V něm měli Capitals více ze hry. Po dvou a půl minutách měl velkou šanci Brooks Orpik a Andersen měl co dělat, aby jeho střelu z čárek vyrazil. Brankář Toronta si poradil také s následnou dorážkou Andre Burakovskyho.

Po pěti minutách se snažil obránce Martin Marinčin vyhodit kotouč z rohu kluziště, ale u mantinelu zachytil kotouč Tom Wilson a jeho nahození na branku zapadlo k bližší tyči. Bylo rozhodnuto.

Capitals se tak vyhráli bitvu, ale válka zůstává otevřená. To je po výkonu Maple Leafs v prvním zápase evidentní.

„Líbila se mi naše hra. Nelíbilo se mi, že nestřílíme. Měli jsme tolik příležitostí ke střelbě, ale my nestříleli. Chtěli jsme nahrávat. Myslím si, že Wilson odvedl dobrou práci. Střílet všechno na branku. To je hokej v playoff. Od někoho se to odrazí a skončí to v brance,“ hodnotil po zápase kouč Mike Babcock.

„Byl to zábavný zápas. Nebyl to konec, jaký bychom chtěli, ale hráli jsme opravdu dobře a ukázali jsme, že můžeme hrát s těmito hráči. Byl to od nás dobrý zápas, ale za to samozřejmě výhru nedostanete takže se musíme vrátit a hrát stejným způsobem a ještě lépe,“ řekl po zápase Frederik Andersen.

3 thoughts on “Maple Leafs neudrželi v prvním zápase nadějný náskok

1. U druhé branky Andersen trošku zaváhal, ale víc se mi nelíbilo, že tři hráči okolo něchali Williamse dorážet. Ani jeden nezkusil zamést puk pryč, nebo Williamse srazit, ehm, odtlačit.. =) Kupodivu to nebyl žádný obránce, ale Hyman, Nylander a tuším, Marner.

2. Každopádně to od kluků byl slušný výkon a dnes očekávám pořádnou bitvu, už se nemůžu dočkat. =)

3. taky se nemůžu dočkat. Sice budu v práci nevyspalej, ale nedá se nic dělat….playoff je pro nás pořád svátek.

V prvním zápase jsme měli dost smůly. Věřím tomu, že kdybychom jim nedali tu přesilovku 5 na 3 tak třetinu udržíme. Oni měli šance a ne že ne. Ale přece jenom by byli ještě víc nervozní než byli. A to by nám hrálo do not.

Dnes budou asi víc v klidu, ale zase na druhou stranu čekám od nás pořádnou podívanou. Podle mě tomu dají Leafs všechno a uvidíme, jestli to bude stačit.

Co říkáte na Marinčina. Na to jak mi přišel loni docela dobrej, tak letos teda bída. Občas neví vůbec, kde je.