Neskutečné se stalo skutkem. Leafs vyhráli zápas číslo dvě!

Toronto Maple Leafs vyhráli druhý zápas na ledě Washingtonu a vyrovnali tak sérii na 1-1. V zápase Maple Leafs dvakrát vedli. Na konci první třetiny vstřelil první branku v zápase James van Riemsdyk. Ve druhé třetině se oba týmy přetahovali o vedení. Caps nejprve otočili skóre na svou stranu dvěma brankami v přesilových hrách. Po Kapanenově vyrovnání, které musel potvrdit videorozhodčí ale poslal Toronto opět do vedení využitou přesilovkou Morgan Rielly. Sedm a půl minuty před koncem třetí třetiny srovnal Nicklas Backstrom a ve druhém zápase v řadě se hrálo prodloužení. Napínavou podívanou rozhodl ve druhém prodloužení životní brankou Kasperi Kapanen, který využil fantastickou přihrávku Briana Boylea.

„Určitě jsem měl ještě hodně energie. Vstřelil jsem dvě branky a myslím si, že náš tým hrál dnes velmi dobře. Zasloužili jsme si vyhrát a já jsem opravdu šťastný, že se to stalo,“ řekl Kapanen po zápase.

Finský mladíček vstřelil za poslední týden v dresu Maple Leafs už tři branky. Na konci základní části v zápase s Pittsburghem pomohl Torontu svou první brankou v NHL pojistit si postup do playoff.

Ve druhém zápase s Washingtonem předvedli Maple Leafs opět parádní výkon. Byl to večer, kdy mohli Maple Leafs skutečně začít snít o překvapení v této sérii.

Capitals prohráli na domácím ledě v základní části pouze devět zápasů. Jenže cílem Toronta na začátku této série bylo vyhrát jeden zápas na ledě soupeře a to se Maple Leafs podařilo. Navíc si Leafs před dvěma zápasy na domácím ledě velmi výrazně pozvedli sebevědomí. Ve dvou zápasech playoff v hale vítěze Presidents’ Trophy prohrávali pouze 3:19.

Neskutečné. Přesně tak to popsal útočník William Nylander, když se už po půlnoci soukal do klubového autobusu.

„Dva zápasy v prodloužení. Pro některé kluky to je něco jako křest ohněm. A to je pro ně skvělé. Mají skvělou příležitost,“ řekl veterán playoff Brian Boyle.

Právě on vymyslel v polovině druhého prodloužení vítěznou branku Maple Leafs. Čtvrtý útok Maple Leafs pracoval v útočném pásmu, když Matt Martin poslal z rohu kluziště kotouč na Briana Boylea za brankou Caps. Ten se ohlédl přes rameno a viděl, jak si volný Kasperi Kapanen najíždí k pravé tyčce domácí branky zatímco se brankář Braden Holtby přesouvá společně s Boylem ke druhé tyčce. Okamžitě ho proto napadne poslat kotouč zadovkou na Kapanena. A než Holtby pochopil, o co se Maple Leafs snaží, tak měl kotouč za svými zády.

Hráči Toronta se v euforii sjeli k mantinelu, zatímco fanoušci Caps za plexisklem jenom smutně sledovali jejich radost. Krásný moment.

Vraťme se ale o více než čtyři a půl hodiny zpět na začátek zápasu.

Ten patřil domácím. Už v první minutě byl vyloučený Jake Gardiner a Caps měli hned zkraje zápasu příležitost dostat se do vedení. Naštěstí ale Maple Leafs oslabení perfektně zvládli. Hrál se fyzický hokej s mnoha souboji a Caps byli v prvních deseti minutách střelecky aktivnější.

Maple Leafs si připsali první střelu na branku Washingtonu až v 11. minutě. Přesto byli Leafs po prvních dvaceti minutách střelecky aktivnější 11-8. Torontu výrazně pomohla série trestů pro domácí hráče ve druhé polovině třetiny.

Do první větší šance Toronta se dostal osm minut před první přestávkou James van Riemsdyk, který si při hře 4 na 4 sjel před brankoviště na přihrávku Nazema Kadriho, ale Braden Holtby si poradil.

Také Frederik Andersen v první třetině své spoluhráče výrazně podržel a poradil si s několika velmi dobrými šancemi Capitals. Například se střelou Larse Ellera hned po šanci van Riemsdyka.

Dvě a půl minuty před první přestávkou Maple Leafs využili ztráty hokejky obránce Matta Niskanena. Po akci Jakea Gardinera se dostal k puku JVR a jeho střela zápěstím z čárek skončila v brance, 1-0 Leafs.

V nervózním zápase se hrálo fyzicky velmi na hraně a Leafs se nechali až příliš často zbytečně vylučoval. Ve druhé třetině umožnili Washingtonu tři přesilové hry v řadě. Dvě z toho Caps využili.

Ve čtvrté minutě oplácel Martin Marinčin sekání Ellerovi a Alex Ovechkin svou první brankou v sérii srovnal na 1-1. V polovině zápasu hráli Capitals třetí přesilovou hru v zápase a John Carlson střelou z vrcholu kruhu poslal kotouč nekompromisně do branky, 1-2 Caps.

Druhá třetina byla plná zajímavých událostí. Bohužel pro Maple Leafs také velmi nešťastných.

Šest minut před koncem druhé třetiny Maple Leafs ztratili obránce Romana Poláka. Ten se zranil po srážce s obráncem Brooksem Orpikem, který trefil hráče Toronta na modré čáře při pokusu o zavezení kotouče do útočného pásma. Bolestivá grimasa tvrdého beka Maple Leafs značila, že je všechno špatně. Po několika minutách strávených na ledě se Roman Polák sice postavil na nohy, ale odkulhal do šatny a bylo jasné, že ho v zápase už neuvidíme. Opakované záběry ukázali, jak si Polák při pádu otočil a přisedl kotník na pravé noze.

Po zápase kouč Mike Babcock řekl, že Polák v letošním playoff dohrál.

Za necelou minutu po zranění Poláka Maple Leafs vyrovnali. Útočník Brian Boyle zavezl kotouč do útočného pásma. Z rohu kluziště ho poslal na branku, kde pracoval Matt Martin. Ten se dostal s kotoučem za branku odkud z otočky přihrál zpět před branku. Tam se kotouč odrazil od bruslí jednoho z obránců. Nejrychleji se zorientoval Kasperi Kapanen a zadovkou poslal kotouč mezi Holtbyho chrániče, 2-2.

Domácím se ale nezdál přechod hráčů Toronta do útočného pásma a tak nechali na videu přezkoumat jestli se nejednalo o postavení mimo hru. Těsnou situaci rozhodčí vyhodnotili jako v pořádku a branku uznali.

Za půl minuty se nechal zbytečně vyloučit Nazem Kadri, který nevydržel krosček útočníka Washington T.J. Oshieho v pásmu Toronta a oplatil mu čtyřmi krosčeky. Naštěstí tohle oslabení Maple Leafs ubránili.

Půl minuty před koncem druhé třetiny si šel sednout na trestnou lavici útočník Washingtonu Dmitry Orlov a chytré nahození Morgana Riellyho od modré čáry si našlo cestu klubkem hráčů až do branky, 3-2 Maple Leafs.

Ve třetí třetině si Capitals vytvořili velký tlak, kterému oslabená obrana Toronta nemohla odolat. Sedm a půl minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal na 3-3 Nicklas Backstrom. Capitals zatlačili Leafs v obranném pásmu a 1:18 drtili obranu Toronta. Jake Gardiner se snažil vyhodit kotouč po mantinelu z pásma, ale puk zachytil Dmitry Orlov. Jeho následnou střelu zablokoval právě Gardiner, ale kotouč mu odskočil od hokejky a pohotový Backstrom poslal puk do prázdné branky. Obránci Gardiner s Mattam Hunwickem strávili na ledě před vyrovnávací brankou více než minutu a půl dlouhé střídání.

V koncovce třetí třetiny měli Caps několik šancí rozhodnout o své výhře a Maple Leafs měli opravdu velké štěstí. Necelé dvě minuty před třetí sirénou zavezl kotouč do obrané třetiny Leafs T.J. Oshie a z prostoru mezi kruhy střílel nebezpečně Ovechkin. Minutu před sirénou ztratil kotouč u vlastní branky Mitch Marner ale Frederik Andersen si se střelou Andreho Burakovskyho poradil. Ještě jednou se Caps dostali do obrovské šance. Jedenáct vteřin před sirénou našel Justin Williams mezi kruhy Marcuse Johanssona, ale také jeho střelu Andersen vyrazil.

Tři třetiny vítěze nepřinesly a hrálo se prodloužení. V prvním prodloužení nevyužil ani jeden tým přesilovou hru. Nejprve seděl na trestné lavici Brian Boyle, který prohrál souboj u mantinelu a následně podrazil Evgenyho Kuznetsova. Maple Leafs oslabení ubránili a tři minuty před koncem prvního prodloužení byla výhoda na jejich straně. Za sekání dostal dvouminutový trest brankář Braden Holtby. Ale ani Toronto přesilovku nevyužilo. Naopak hned po vypršení trestu se dostal Alex Ovechkin do rychlého brejku, ale Andersen jeho nájezd vychytal. První prodloužení tak skončilo bez branky.

Ve druhém prodloužení měli oba týmy další šance. Po dvou minutách hry střílel nad domácí branku James van Riemsdyk. V polovině druhého prodloužení si vzal kouč Mike Babcock po zakázaném uvolnění Maple Leafs oddechový čas, aby si unavená sestava odpočinula. Po dalším zakázaném uvolnění Torontu pomohlo zase to, že pořadatelé pustili na led uklízeče ledu, kteří hrably zametali led. Na kostce nad ledem se už objevovalo hlášení o půlnočním konci provozu metra, kterým se fanoušci mohou vrátit zpět do svých domovů. Maple Leafs proto usnadnili fanouškům Caps cestu domů a vítěznou brankou brzy prodloužení ukončili.

Skvělý výkon podal brankář Frederik Andersen, který si v dlouhém zápase připsal 47 zásahů z 50 střel. Obránce Jake Gardiner strávil na ledě více než 40 minut a téměř stejný čas odehrál také Morgan Rielly. Zápas trval celkem téměř 92 minut čistého času.

„Skvělý pocit vyhrát. Líbil se nám způsob, jakým jsme hráli poslední zápas, ale prohrát v prodloužení bylo těžké. Dnes večer jsme na druhé straně. Cítíme se skvěle jít domů s vyrovnaným stavem. Pokud se budou zápasy prodlužovat, tak budeme v pohodě. Máme mladé nohy a hodně natrénováno. Víme, co musíme udělat, abychom se připravili na další zápas. Takže uděláme všechno, co budeme moct, abychom se ujistili, že budeme připraveni,“ řekl Rielly po zápase.

2 thoughts on “Neskutečné se stalo skutkem. Leafs vyhráli zápas číslo dvě!

1. Gol Kasperiho v prodlouzeni byl neskutecnej. Zatim je to pohadka. Jsme vic nez vyrovnanej souper pro viteze zakladni casti. Dnes se strasne tesim ale mam strach. Posledni dobou nam to jde vic venku. Jak to vidite vy? V jednu zhavim notas a rodinka se asi moc nevyspi. Jestli to dame tak budou hodne pod tlakem. Ten nas tym ma neskutecnou budoucnost. Po tech letech utrpeni a vysmechu od ostatnich si to strasne uzivam. Nesnasim ty lidi co fandi furt tem tymum kde hraje Jagr nebo tem co jsou zrovna na spici. Vernost navzdy Maple Leafs❤

2. Honzo vidím to úplně stejně…doufám, že dnes neusnu. Vstával jsem v šest do práce, tak si asi před zápasech na chvilku zdřímnu a budík to jistý.

Snad to zvládneme. Pořád to jsou caps, ale náš výkon byl super. Uvidíme jak zvládneme absenci Romana. Na druhou stranu se vrací Zaitsev, tak uvidíme.