Maple Leafs v prvním zápase doma otočili sérii na svou stranu

Před necelým týdnem bylo Toronto Maple Leafs nezkušeným outsiderem, který se v prvním kole playoff potká s vítězem základní části a jedním z hlavním kandidátů na zisk Stanley Cupu. Po třech zápasech vedou Maple Leafs 2-1 a je to úplně jiný příběh.

„Tohle není souboj Davida a Goliáše. Teď se to nevyvíjí snadno. Tři zápasy v prodloužení. Pořádná série. Hodně o svých hráčích zjistíte,“ řekl po třetím zápase kouč Capitals Barry Trotz.

Třetí zápas ovšem nezačal pro Maple Leafs příliš dobře. Washington vedl po pěti minutách hry 2-0 a v první třetině byl lepším týmem. Ve třetí minutě zápasu se hrálo 4 na 4 a trojice hráčů Toronta se ve vlastním pásmu zaměřila na obránce Nate Schmidta, který si po pravém křídle vezl kotouč do rohu kluziště. Za jejich zády si ale volný Nicklas Backstrom najel na Schmidtovu přihrávku a bylo to 0-1. Uplynuly dvě minuty a Backstrom poslal kotouč na Ovechkina, který střelou z voleje ze svého místa na vrcholu kruhu nedal Andersenovi šanci, 0-2.

Caps byli zkraje zápasu rychlejším týmem a měli více ze hry. Naštěstí Toronto probudil útok Nazema Kadriho.

Vše začalo hitem Nazema Kadriho šest a půl minuty před koncem první třetiny v rohu kluziště na Brookse Orpika. Za pár vteřin se u pravého mantinelu potkal Leo Komarov s Ovechkinem a povedené střídání ukončil Nazem Kadri dalším hitem na Orpika před oběma střídačkami. Na led naskočil útok Austona Matthewse, který dostal puk v obranném pásmu. Projel celé hřiště a nadvakrát dorazil svou zblokovanou střelu, 1-2. Pro Matthewse to byla první branka v playoff a zároveň také vůbec první bod v playoff.

Maple Leafs byli nakonec v první třetině střelecky aktivnější, ale další branku už nepřidali. Velkou šanci vstřelit další branku měl čtyři a půl minuty před první přestávkou Tyler Bozak, který nevyužil parádní přihrávku Mitche Marnera v přečíslení dvou na jednoho. Za dvě minuty si Frederik Andersen poradil s tvrdou střelou Dmitrye Orlova.

Ve druhé třetině začali Caps náporem a Frederik Andersen musel na konci páté minuty zasahovat proti backhandu Alexe Ovechkina po přihrávce Oshie v přečíslení dvou na jednoho. Další útok Capitals už ale skončil brankou. Z vrcholu kruhu střílel Marcus Johansson a Evgeny Kuznetsov poslal odražený kotouč z úhlu do branky, 1-3.

A mohlo být ještě hůř. Na konci sedmé minuty darovalo Toronto Washingtonu dvouminutovou přesilovku 5 na 3. U vlastní branky nejprve Matt Hunwick hákoval Jaye Beaglea a následně se u mantinelu strhla strkanice několika hráčů. Výsledkem byl čtyřminutový trest za hrubost pro Matta Martina zatímco Tom Wilson dostal za hrubost pouze dvě minuty. Naštěstí střelci Washingtonu v čele s Ovechkinem a Shattenkirk totálně selhali. První čtyři střely mířily úplně mimo branku včetně střely Shattenkirka proti úplně odkryté brance.

Maple Leafs dvojnásobné oslabení ubránili a možná tohle byl zlomový moment v zápase. Krátce na to Leafs ubránili další oslabení za příliš hodně hráčů na ledě a ještě do konce druhé třetiny Toronto dvěma brankami vyrovnalo.

Necelých pět minut před koncem druhé třetiny střílel z modré čáry Nazem Kadri a jeho střela zápěstím skončila v síti, 2-3. Zdálo se, že puk ještě tečoval Connor Brown, ale on sám ukazoval na Kadriho a zpomalené záběry prokázali, že se kotouč naopak otřel o kalhoty jednoho z hráčů Capitals.

Minutu před druhou přestávkou předvedl fantastický zákrok Frederik Andersen, který se na brankové čáře roztáhl od tyčky k tyčce a pravým chráničem zastavil nájezd Kuznetsova.

Za půl minuty napadal v útočném pásmu útok Austona Matthewse. Zach Hyman dohrál soupeře u zadního mantinelu, volný kotouč si vzal Matthews a zadovkou našel volného Nylandera. Jeho první střelu Holtby ještě vyrazil, ale na dorážku už nemohl dosáhnout, 3-3. Také pro Williama Nylandera to byla první branka a první bod v playoff.

Ve třetí třetině bylo Toronto lepším týmem. Leafs měli více ze hry a dovolili Caps pouze tři střely na branku. Jedna z nich ale čtyři minuty před koncem třetí třetiny skončila na břevně.

Kuznetsov stál úplně sám v pravém kruhu a Frederik Andersen se před ním velmi brzy položil na led. Útočník Washingtonu proto mířil střelou zápěstím do horní části branky a trefil spodní část břevna, od kterého se kotouč odrazil mimo branku. Maple Leafs byli možná jenom půl centimetru od inkasované branky čtyři minuty před koncem třetí třetiny.

Braden Holtby musel zasahovat už v první minutě třetí třetiny proti střele Austona Matthewse, kterého Caps nechali úplně volného před brankovištěm, ale jeho střelu brankář Caps vyrazil.

V prvních deseti minutách třetí třetiny hráli Leafs dvě přesilové hry, ale ani jednu z nich nedokázali využít.

Po třetí v sérii tak muselo rozhodnout opět prodloužení. Do toho si Maple Leafs přenesli přesilovou hru z konce třetí třetiny za faul Larse Ellera vysokou holí.

Naštěstí Maple Leafs netrápili své fanoušky tak dlouho, jako v zápase číslo dvě a přesilovku po minutě a půl využil Tyler Bozak, který tečoval střelu Nazema Kadriho.

„Je to hodně emocí. Prostě chcete být se svými spoluhráči a oslavovat. Samozřejmě jsme měli v sérii hodně okamžiků, kde se nám nedařilo a naopak zase dařilo. V každém zápase se hraje prodloužení. Tohle jsou nejzábavnější zápasy, takže je pěkné, že jsme dnes odměněni,“ řekl po zápase Tyler Bozak.

Také brankář Frederik Andersen potvrdil, že ubráněná přesilovka 5 na 3 byl zlomový moment v zápase.

„To bylo fenomenální. Myslím si, že nám to pomohlo v tom vrátit se do zápasu,“ řekl Andersen, který pochytal ve třetím zápase 23 z 26 střel.

Už dnes v noci se hraje zápas číslo čtyři opět na ledě Maple Leafs.

5 thoughts on “Maple Leafs v prvním zápase doma otočili sérii na svou stranu

1. četl jsem docela zajímavý komentář jednoho našeho kanadského fandy, který zmínil zajímavou statistiku:
    Z posledních 52 zápasů mají leafs 64 bodů a caps 67. Ten rozdíl je nicotný, takže z tohoto pohledu nejsme zase takoví jelimani.

2. tak to je pěkný.

Jelimani určitě nejsme, ale samozřejmě před playoff, když se člověk podívá na všechna stats tak vidí, kdo je favorit a my to nebyli.

Jinak já jsem ten poslední, co by psal, že Leafs nemají šanci, nebo vypadnou atd…ale když člověk čte některý diskuze na českých webech nebo facebook, tak si říkám, že ti lidi musí být úplně blbý…na Toronto tam píšou strašný věci, nejraději bych tam vždycky něco napsal, ale pak si řeknu proč…tady máme klid, každý tady Leafs fandí a na našem facebooku jsou taky naši fans. Tak je mi hned líp 🙂

3. Michale na sportu se schází docela slušná parta, u článků s výsledky z předešlé noci..

4. Doufam, že tam teda ty strašný věci nepíšu já, ale k torontu tam prakticky nikdo jiný nic nepíše. =)))

5. já občas kouknu do diskuze na idnes nebo facebook nhl.cz. Ale chápu, že ne každý je fanouškem Leafs 😀

Ale to byl jenom takový povzdech no. Nechme to být. Dnes večer zápas číslo 4 a doufám, že se to pojedeme v pátek do Washingtonu ukončit 🙂