Série je vyrovnaná, Leafs ztratili zápas číslo 4

Toronto Maple Leafs prohráli čtvrtý zápas série s Washingtonem Capitals 4-5 a soupeř tak vyrovnal stav zápasů na 2-2. O výsledku rozhodla první třetina, ve které Capitals vstřelili čtyři branky a také chyba ve třetí třetině, po které zvýšil sedm minut před koncem třetí třetiny T.J. Oshie na 5-3.

Stejně jako v zápase číslo tři se Capitals ujali rychle vedení 2-0. Na konci třetí minuty střílel od modré čáry mimo branku Nate Schmidt. Střela se ale odrazila od zadního mantinelu, obránci ani brankář Frederik Andersen nestačili správně reagoval a T.J. Oshie poslal kotouč po přiťuknutí Nicklase Backstroma do prázdné branky, 0-1. Hned po vhazování se na Andersena hnal Evgeny Kuznetsov, ale střela po forhandové kličce mířila vedle. Hrála se polovina páté minuty a Alex Ovechkin střelou stejně jako v předchozím zápase v přesilové hře poslal Caps do vedení 2-0.

Capitals byli v první polovině zápasu jasně lepším týmem. Rychlejší a fyzicky hrající Washington přehrával Toronto po celém ledě.

Přesto Maple Leafs velmi brzy náskok Capitals snížili. Na začátku šesté minuty udržel kotouč v útočném pásmu William Nylander. Po kličkované u mantinelu našel na modré čáře Jakea Gardinera a jeho střelu tečoval Zach Hyman, 1-2. Pro Hymana to byla samozřejmě první branka v playoff.

Zdálo se, že se Maple Leafs zvednou a pokusí se o stejný obrat jako v zápase číslo tři. Opak byl ale pravdou. Capitals si tentokrát dvoubrankový náskok nenechali vzít a dalšími brankami si svůj náskok ještě pojistili.

Šest a půl minuty před první přestávkou bylo málem vyrovnáno 2-2. Kotouč po střele Morgana Riellyho propadl Holtbymu mezi betony a kutálel se do branky, ale pohotový útočník Capitals Tom Wilson po něm skočil a vyrazil ho z branky ven. Caps vyrazili hned do protiútoku. Útočník Lars Eller projel s kotoučem přes celé hřiště, objel branku Maple Leafs a z otočky v pravém kruhu vystřelil. Jeho střelu tečoval Tom Wilson a bylo to 1-3.

Za dvě a půl minuty srazil Wilson na útočném modré čáře zezadu Morgana Riellyho, který se při pádu zranil o brusli Andre Burakovskyho a následně chyběl v obraně. Wilson s Burakovskym se poté dostali do přečíslení, které Wilson zakončil střelou do sítě, 1-4.

Nicméně nemůžu si pomoc, ale zákrok Wilsona na Morgana Riellyho byl jasný faul ať už nedovolené bránění, napadení nebo sražení zezadu. Prostě faul na dvě minuty. Rozhodčí zřejmě ztratili oči stejně tak jako při první branky, když Backstrom v brankovišti vrazil do Andersena.

Washington přestřílel v první třetině Toronto 15-6 a Maple Leafs nepomohla ani přesilovka po vyloučení Nate Schmidta za zdržování hry.

Až ve druhé třetině se mohli Leafs radovat ze vstřelené branky. V šesté minutě vystřelil v přesilové hře od pravého mantinelu James van Riemsdyk a kotouč zapadl za Holtbyho, 2-4. Střelu van Riemsdyka tečoval svou bruslí Dmitry Orlov a perfektní práci odvedl před Holtbym stínící Nazem Kadri.

Na přelomu druhé a třetí třetiny hráli Maple Leafs téměř celé dvě minuty přesilovou hru 5 na 3. Velkou šanci měl u pravé tyčky JVR, ale mířil pouze do boční sítě. V přesilovce střílel ještě Nylander, JVR se snažil o dorážku, ale ani jednou kotouč v brance neskončil.

Ve třetí třetině Maple Leafs přestříleli Capitals 19-3 a povedlo se jim snížit na rozdíl jediné branky. Osm minut před koncem třetí třetiny překonal Holtbyho Auston Matthews, který dorazil střelu Matta Hunwicka, 3-4.

Ale už po minutě Maple Leafs chybovali v obranném pásmu. Čtyři hráči si nedokázali poradit s napadajícím Burakovskym, zmatené hráče Maple Leafs obral o kotouč Nicklas Backstrom. Kotouč se dostal k úplně volnému T.J. Oshiemu a ten prostřelil Andersena podruhé v zápase, 3-5.

Při hře bez brankáře se Maple Leafs povedlo už jenom snížit 27 vteřin před koncem třetí třetiny zásluhou Tylera Bozaka.

„Je pěkné, že jsme schopní vstřelit branky a vrátit se do zápasu, ale nehráli jsme tak dobře, jak jsme potřebovali. Hodně jsme mluvili o tom, jak bude dnes zápas vypadat, ale nevypadalo to, jako by cokoliv z toho do sebe zapadlo. Nebyli jsme dost dobří, nebojovali jsme dost tvrdě. Myslím si, že vyhráli všechny souboje o puk,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock.

Pro Maple Leafs to byla příležitost k tomu, zvýšit před pátým zápasem ve Washingtonu své vedení v sérii a donutit tak Capitals obávat se o své vyřazení. Místo toho se Caps vrací na domácí led za vyrovnaného stavu a je jasné, že se bude hrát ještě jeden zápas také v Torontu.