Maple Leafs umí vyhrát šestý zápas za stavu 2-3

Toronto Maple Leafs překvapují v letošním playoff v sérii s vítězem základní části Washingtonem Capitals. Všech pět předchozích zápasů skončilo jednobrankovým rozdílem a čtyři z pěti zápasů dospěli až do prodloužení. Oba týmy čeká dnes večer šestý zápas na ledě Air Canada Centre a Maple Leafs budou poprvé čelit vyřazení.

Už mnohokrát Maple Leafs ve své historii prohrávali v sérii playoff 2-3 a velmi často Toronto ukázalo v šestém zápase svou odolnost a odhodlání dovést sérii k rozhodujícímu zápasu.

Zápasy číslo šest za stavu 2-3

SezonaKolo playoffHostéDomácíVýsledekStav série
1993–94druhé koloSan Jose SharksToronto Maple LeafsV 2-3 OT3-3
1994-95první koloChicago BlackhawksToronto Maple LeafsV 4–5 OT3-3
1995–96první koloToronto Maple LeafsSt. Louis BluesP 1–24-2 vyhrálo St. Louis
1999-2000druhé koloToronto Maple LeafsNew Jersey DevilsP 0-34-2 vyhrálo New Jersey
2001–02druhé koloToronto Maple LeafsOttawa SenatorsV 4-33-3
2001–02třetí koloCarolina Hurricanes Toronto Maple LeafsP 2-1 OT4-2 vyhrála Carolina
2002–03první koloPhiladelphia FlyersToronto Maple LeafsV 1-2 2OT3-3
2003–04druhé koloPhiladelphia FlyersToronto Maple LeafsP 3-2 OT4-2 vyhrála Philadelphie
2012–13první koloBoston BruinsToronto Maple LeafsV 1-23-3

V sezoně 1993–94 hráli Maple Leafs stále v Západní konferenci. Ve druhém kole playoff se Maple Leafs potkali se San Jose, pro které to bylo vůbec první playoff v krátké klubové historii. V první kole Sharks vyřadili v sedmi zápasech Red Wings zatímco Maple Leafs si poradili v šesti zápasech s Chicagem. Vzájemná série ve druhém kole začala překvapivou výhrou San Jose na ledě Maple Leaf Gardens 3-2. Ve druhém zápase doma Maple Leafs srovnali, ale Sharks se v prvním domácím zápase dostali opět do vedení. V zápase číslo čtyři Toronto opět srovnalo stav zápasů na 2-2. Pátý zápas se hrál opět v San Jose podle tehdejšího systému 2–3–2 kvůli omezení cestování. San Jose vyhrálo 5-2 a Maple Leafs se tak vraceli do Toronta s hrozbou vyřazení od nezkušeného týmu.

Domácí hráče hnala v šestém zápase série Maple Leaf Gardens skandování GO LEAFS GO! První třetinu vyhráli Maple Leafs brankou Wendela Clarka, který už v šesté minutě prostřelil Irbeho. Ve druhé třetině se postaral o vyrovnaní na 1-1 jedinou brankou Igor Larionov. Ve třetí třetině hráli Leafs přesilovou hru a Wendel Clark svou druhou brankou v zápase poslal Toronto do vedení 2-1. Sharks opět srovnali brankou Jeffa Nortona. Přes velké šance už ve třetí třetině branka nepadla a muselo se prodlužovat. V prodloužení trefil břevno Potvinovy branky tvrdou střelou Johan Garpenlov. O rozhodnutí se postaral Mike Gartner, který střelou z brankové čáry překvapil Irbeho od kterého se puk odrazil do branky. Pro Toronto to byla vůbec první střela v prodloužení.

V sedmém zápase série se San Jose vyhrálo Toronto 4-2 a Maple Leafs tak postoupili do finále Západní konference.

Ve zkrácené sezoně 1994–95 nastoupili Maple Leafs v prvním kole Západní konference proti Chicagu Blackhawks. Oba týmy vyhrály tentokrát dva zápasy na ledě soupeře. Maple Leafs uspěli v zápase číslo jedna a dvě na ledě United Center. Blackhawks vyhráli naopak zápasy číslo tři a čtyři na ledě Maple Leaf Gardnes. V pátém zápase vyhráli Blackhawks poprvé doma a Maple Leafs tak na museli na domácím ledě odvracet vyřazení.

Dramatický zápas vyhrálo Toronto 5-4 v prodloužení brankou Randyho Wooda, který využil přihrávku Matse Sundina a střelou do odkryté branky rozhodl. Pro Matse Sundina to byla vůbec první sezona v dresu Maple Leafs a šestém zápase s Chicagem zaznamenal celkem dvě asistence.

V sedmém zápase ale vyhrálo Chicago Blackhawks na domácím ledě jasně 5-2 a postoupilo do druhého kola.

V sezoně 1995–96 postoupili Maple Leafs počtvrté v řadě do playoff a v prvním kole se utkali se St. Louis Blues. V prvních dvou zápasech na ledě Maple Leaf Gardens vyhrál každý z týmů po jednom zápase. Nejprve se radovali St. Louis z výhry 3-1. Ve druhém zápase pak Maple Leafs z výhry 5-4 v prodloužení. St. Louis ovšem vyhráli oba zápasy na domácím ledě a série se tak vracela do Toronta za stavu 1-3 v neprospěch Maple Leafs. V pátém zápase na domácím ledě si Maple Leafs ještě vynutili výhrou 5-4 v prodloužení šestý zápas na ledě St. Louis. V tom ale Leafs nestačili a prohráli těsně 1-2.

V sezoně 1999-2000 Maple Leafs odehráli poprvé všechny zápasy základní části ve své nové aréně Air Canada Centre a hned ve svém novém domově vyhráli svou divizi se ziskem 100 bodů v základní části. V prvním kole playoff se Maple Leafs poprvé v historii potkali se svým provinčním rivalem Ottawou Senators, kterého Maple Leafs vyřadili 4-2 na zápasy.

Ve druhém kole playoff 2000 se Maple Leafs utkali s New Jersey Devils. Po prvních čtyřech zápasech byl stav vyrovnaný 2-2 a pátý zápas se hrál v Torontu. Maple Leafs ovšem doma prohráli 3-4 a v šestém zápase nevstřelili na ledě New Jersey ani jednu branku.

V roce 2002 hráli Maple Leafs ve druhém kole playoff s Ottawou Senators. Po prvních čtyřech zápasech byl stav v Bitvě o Ontario 2-2 na zápasy. V pátém zápase vyhrála Ottawa bitvu na ledě Air Canada Centre 4-2 a Maple Leafs opět v šestém zápase odvraceli své vyřazení.

Za dva dny se hrál zápas číslo šest na ledě Senators. Maple Leafs velmi brzy prohrávali 0-2 brankami Mariana Hossy a Daniela Alfredssona. Maple Leafs ještě do konce první třetiny srovnali na 2-2. V pětiminutové přesilovce vrátil Toronto do hry nejprve Bryan McCabe a v dalším pokračování přesilovky se trefil Gary Roberts. Ten byl hlavní postavou Toronta v šestém zápase. Ke konci druhé třetiny poslal Gary Roberts svou druhou brankou v zápase Toronto poprvé do vedení. Půl minuty před druhou přestávkou ale Senators vyrovnali brankou Todda Whitea. O rozhodnutí se postaral zkraje třetí třetině Alexander Mogilny. Maple Leafs vyhráli šestý zápas v Ottawě 4-3 a vynutili si sedmý zápas na svém ledě, ve kterém zničili Ottawu 3-0.

V dalším kole playoff 2002 se Toronto potkalo s Carolinou Hurricanes. Byla to vyrovnaná série brankářů, ve které ani v jednom zápase nepadly více jak tři branky. Maple Leafs sice vyhráli v prvním zápase na ledě soupeře 2-1, ale Carolina pak ovládla sérii třemi výhrami v řadě. V pátém zápase na ledě Caroliny si Maple Leafs vynutili výhrou 1-0 šestý zápas doma. Jedinou branku vstřelil Darcy Tucker a brankář Curtis Joseph pochytal všech 27 střel Hurricanes.

V šestém zápase se hrálo až do třetí třetiny 0-0. V polovině třetí třetiny ale chyboval ve vlastním pásmu obránce Tomáš Kaberle. O puk ho obral Jeff O’Neill, který vstřelil první branku v zápase. V dramatickém závěru třetí třetiny vyrovnal 21,8 vteřin před koncem třetí třetiny Mats Sundin a prodloužovalo se. Po osmi minutách prodloužení ale rozhodl Martin Gelinas o výhře Caroliny Hurricanes 2-1.

Také v sezoně 2002–03 prohrávali Maple Leafs v sérii prvního kola s Philadelphií Flyers 2-3 na zápasy. Za stavu 2-2 vyhráli Flyers pátý zápas na domácím ledě 4-1 a Maple Leafs museli v šestém zápase doma vyhráli, aby odvrátili vyřazení. Základní hrací doba skončila po brankách Roberta Reichela a Jeremyho Roenicka 1-1. Rozhodnout muselo prodloužení. Ale první prodloužení rozhodnutí nepřineslo. Až v polovině druhého nastavení dorazil odražený kotouč Travis Green. Z modré čáry předtím střílel obránce Robert Švehla ale střela mířila vedla. Odražený kotouč od zadního mantinelu vracel do brankoviště Darcy Tucker. Brankář Philadelphie Roman Čechmánek ale puk nezachytil a Trevis Green tak mohl dorážet do odkryté branky. Maple Leafs vyhráli 2-1 a vynutili si sedmý zápas na ledě Philadelphie.

V něm nakonec podlehli Flyers vysoko 1-6 a v playoff 2003 Toronto dohrálo.

V sérii s Flyers se třikrát prodlužovalo. V dvou zápasech se rozhodlo až ve druhém nastavení. V zápase číslo čtyři na ledě Air Canada Centre vyhráli Flyers dokonce až ve třetím prodloužení.

Také o rok později, v playoff 2004, prohrávali Maple Leafs v sérii s Philadelphií Flyers 2-3 na zápasy. Byla to série druhého kola. V předchozím kolem vyřadilo Toronto v sedmi zápasech Ottawu Senators. V prvních pěti zápasech v sérii s Flyers vyhrál pokaždé domácí tým. V pátém zápase Maple Leafs prohráli na ledě Flyers vysoko 7-2. V zápase číslo šest otevřel skóre v polovině první třetiny slovenský útočník Radovan Somík. Na konci první třetiny zvýšil na 2-0 pro Flyers svou první brankou v zápase Jeremy Roenick. V polovině třetí třetiny snížil na 1-2 střelou od modré čáry obránce Karel Pilař a pět minut před koncem třetí třetiny vyrovnal na 2-2 Mats Sundin. Po roce se tak v zápase číslo šest v sérii s Philadelphií Flyers prodlužovalo. Tentokrát ale rozhodnutí přišlo o něco dříve. V polovině osmé minuty se dostali Flyers do přečíslení dvou na jednoho, které zakončil Jeremy Roenick přesnou střelou na lapačku Eda Belfoura. Flyers tak tentokrát vyhráli zápas číslo šest a druhý rok v řadě Maple Leafs vyřadili.

Na dlouhou dobu to byl poslední zápas Maple Leafs v playoff. Následná sezona 2004–05 byla kompletně zrušena kvůli výluce a v dalších sedmi sezonách Toronto do playoff nepostoupilo.

Povedlo se to opět až ve zkrácené sezoně 2012–13. Tehdy se Maple Leafs potkali v prvním kole s velkým favoritem na Stanley Cup z Bostonu Bruins. Dva roky předtím se Bruins radovali ze Stanley Cupu a po zklamání v sezoně 2011–12, kdy Bruins vypadli v prvním kole s Washingtonem Capitals chtěl tentokrát Boston opět útočit na pohár.

Série nejprve probíhala podle očekávání. V prvním zápase na domácím ledě si Bruins došli v poklidu pro výhru 4-1. Ve druhém zápase ovšem Maple Leafs po výhře 4-2 srovnali stav série na 1-1. Boston odpověděl dvěma výhrami na ledě Toronta. Zápas číslo čtyři Maple Leafs prohráli 3-4 v prodloužení brankou Davida Krejčího. Bruins vedli 3-1 na zápasy, ale Maple Leafs se nevzdali.

V zápase číslo pět vychytal James Reimer 43 zásahy výhru 2-1 a stejný výsledek Maple Leafs zopakovali také v zápase číslo šest na domácím ledě. Reimer pochytal tentokrát 29 ze 30 střel. Toronto si vynutilo sedmý rozhodující zápas v Bostonu. V něm si Maple Leafs čtyřmi brankami v řadě vytvořili náskok 4-1 a Bruins s Jaromírem Jágrem v sestavě stáli na pokraji vyřazení. Všichni ale víme, k jakému kolapsu došlo. Boston ještě do konce třetí třetiny srovnal a Patrice Bergeron brankou v sedmé minutě prodloužení rozhodl o postupu Bruins.

Dnes večer stojí Maple Leafs opět zády ke zdi. Prohrávají na zápasy 2-3 s velkým favoritem celého playoff. Vynutí si opět Maple Leafs rozhodující sedmý zápas? Od tohoto zjištění nás dělí něco přes 12 hodin.