Nešťastná prohra v prodloužení pátého zápasu

Toronto Maple Leafs prohráli v zápase číslo pět na ledě Washingtonu Capitals 1-2 v prodloužení. V příštím zápase na domácím ledě tak bude Toronto poprvé v sérii čelit vyřazení.

Capitals se v pátém zápase dostali do vedení 1-0 brankou T.J. Oshieho v přesilové hře na konci první třetiny. V šesté minutě druhé třetiny srovnal svou třetí brankou v playoff Auston Matthews. Už po 64 vteřinách prodloužení ale rozhodl o třetí výhře Washingtonu Justin Williams.

Toronto nezačalo pátý zápas série špatně a už v první minutě zakončil přečíslení dvou na jednoho nebezpečnou střelou Leo Komarov. V páté minutě vybojoval kotouč v rohu kluziště Mitch Marner a JVR vyzkoušel pozornost Bradena Holtbyho.

Capitals byli v první třetině střelecky aktivnější. V 11. minutě střílel nebezpečně do klubka hráčů před Andersenem Nate Schmidt a dvě minuty na to Matt Niskanen.

Necelých sedm minut před první přestávkou srazil v obranném pásmu rozjetý Alexander Ovechkin obránce Jakea Gardinera.

V 15. minutě byl za hákování vyloučen Brian Boyle a Caps zasypali Andersena čtyřmi střelami v řadě. Brankář Toronta se vyznamenal především na konci přesilové hry, kdy natáhl svou rukavici proti střele Evgenye Kuznetsova.

Rozhodčí se pro jistotu podívali na video, jestli se kotouč s rukavicí nedostal za brankovou čáru ale opakované záběru potvrdili výtečný zákrok Andersena.

Dvě a půl minuty před první přestávkou přišel nešťastný okamžik pro Nazema Kadriho a Alexandera Ovechkina. Ten se snažil vyvést kotouč z vlastního pásma, když se mu Kadri postavil do cesty a bokem ho trefil někam do střední části těla, stehna nebo kolene. Ovechkin zůstal po srážce několik minut ležet na ledě zatímco se hráči Capitals sesypali na Kadriho k mantinelu. Výsledkem byla dvouminutová přesilovka Capitals a první branka v zápase. Ovechkin byl pak odveden do šatny, kde zůstal až do první přestávka. Ve druhé třetině se ale vrátil na led.

Přesilovou hru Capitals využil T.J. Oshie, který dorazil do odkryté branky odražený kotouč od břevna po střele Nicklase Backstroma, 0-1.

Ovechkin se vrátil do zápasu značně podrážděný a už před úvodním vhazováním ve druhé třetině se postrkoval s Mattam Martinem. V průběhu druhé třetiny pak píchl Nazema Kadriho nesportovně do žeber.

V páté minutě druhé třetiny zůstal Ovechkin úplně volný před brankou Toronta, ale Frederik Andersen jeho pohotovou žabku reflexivně vyrazil.

Přesně po šesti odehraných minutách ve druhé třetině zakončil Auston Matthews dorážkou perfektní práci Williama Nylandera v útočném pásmu a Maple Leafs srovnali na 1-1.

V deváté minutě trefil horní tyčku domácí branky Matt Martin. To byla velká škoda. Maple Leafs mohli jít krátce po vyrovnání skóre dokonce do vedení a momentum by tak bylo na jejich straně.

Naopak hned po vhazování se Capitals dostali do přečíslení dvou na jednoho a Frederik Andersen musel předvést parádní zákrok, abych udržel vyrovnaný stav. Kotouč klouzal pomalu do brankoviště a brankář Toronta vykopl svou levou nohu. Špičkou zastavil kotouč v brankovišti a akrobaticky ho hokejkou odpálil mimo dosah dojíždějícího Niskanena.

Osm a půl minuty před koncem druhé třetiny dorážel Nazem Kadri střelu Matta Hunwicka a Holtby ani nevěděl, jak jeho dorážku zastavil.

S klaksonem před druhou přestávkou střílel ještě v přesilové hře William Nylander, ale Holtby byl opět pozorný.

Na začátku třetí třetiny mělo Toronto téměř minutu a půl dlouhou přesilovkou, ale hra v početní převaze se Maple Leafs v pátém zápase vůbec nedařila. Hráčům se nedařilo přechod do útočného pásma ani kombinace.

Krátce po návratu potrestaného hráče Washingtonu na led byl vyloučen Jake Gardiner a přesilovku hráli Caps. Nebezpečně střílel Ovechkin, ale Andersen jeho střelu bezpečně pokryl.

Oba dva brankáři jakoby chtěli dát v pátém zápase zapomenout na smolné branky po odrazech a z dorážek v předešlých zápasech a svým výkonem převyšovali střelce obou týmů.

Oba dva týmy měli ve třetí třetině několik šancí na rozhodnutí, ale branka nepadla. Ve čtvrtém z pěti zápasů tak muselo rozhodnout prodloužení.

V pátém zápase bylo zatím prodloužení ze všech zápasů nejkratší. Už na konci první minuty nahodil obránce Matt Niskanen kotouč až za branku Toronta. Frederik Andersen se rozhodl zůstat v brance a kotouč tak dojel Marcus Johansson. Ten posunul puk na Kuznetsova, který našel mezi kruhy úplně volného Justina Williamse a ten pohotovou střelou po ledě poslal kotouč za Andersena, 1-2.

„Myslím si, že jsme hráli dostatečně dobře, abychom tento zápas vyhráli. Nebudeme se tím příliš dlouho zabývat. Budeme se připravovat na zápas číslo 6 a vynaložíme na to veškeré úsilí,“ řekl po zápase obránce Matt Hunwick.

Maple Leafs od začátku této série ukazují, jak velké sebevědomí tento tým v letošní sezoně posbíral. Potvrdil to také kouč Mike Babcock, který se při odchodu k autobusu loučil se zaměstnanci Verizon Center těmito slovy: