Parádní vstup do sezony. Leafs vyhráli ve Winnipegu

Toronto Maple Leafs zvládli vstup do nové sezony na výbornou a vyhráli na ledě Winnipegu Jets 7-2. Velkou měrou se o výhru Maple Leafs zasloužil brankář Frederik Andersen, který pochytal 35 ze 37 střel soupeře a především v první třetině pochytal velké šance domácích. Debut v dresu Maple Leafs se vydařil útočníkovi Patricku Marleauovi, který vstřelil dvě branky. Dařilo se také Austonu Matthewsovi, který vstřelil branku a připsal si dvě asistence stejně tak, jako James van Riemsdyk. Čtyři plusové body v hodnocení +/- zaznamenal William Nylander, který také přidal jednu branku.

Winnipeg byl prvních 15 minut zápasu aktivnějším týmem především díky třem přesilovým hrám, které Jets hráli opravdu nebezpečně. První vyloučení přišlo už ve třetí minutě po zbytečném faulu Morgana Riellyho vysokou holí. Maple Leafs oslabení ubránili a krátce na to se do první velké šance dostal útočník Patrick Marleau. Jeho střelu z voleje ale brankář Steve Mason v brance Winnipegu ještě chytil.

Následovala další vyloučení Leo Komarova a Connora Browna, které Maple Leafs opět ubránili. Leo Komarov byl vyloučený za velmi neobvyklý prohřešek nepovolené výstroje (špatně nastavené plexi před očima). Stav střel byl po 15 minutách hry 15-5 v prospěch Winnipegu.

Výborný výkon v oslabení odváděl po celý zápas Eric Fehr. Právě hra v oslabení byla důvodem, proč mu dal kouč Mike Babcock po tréninkovém kempu přednost třeba před Miro Aaltonenem a tento tah se Maple Leafs už v prvním zápase velmi vyplatil.

Hned první vyloučení domácích Maple Leafs potrestali brankou. Na trestné lavici seděl Jacob Trouba a početní výhodu využil po 45 vteřinách Nazem Kadri, který u levé tyčky dorážel střelu Jamese van Riemsdyka. Akce začala rychlou kombinací Marnera s Bozakem, kterou zakončil van Riemsdyk střelou do Masona. Odražený kotouč se dostal ke Kadrimu, které ho doklepl do sítě, 1-0 Leafs.

Za dvě minuty se dostal po vyhraném vhazování Tylera Bozaka v útočném pásmu ke kotouči James van Riemsdyk a jeho rychlá střela skončila za zády překvapeného Masona, 2-0 Maple Leafs.

Za dalších 43 vteřin se usadil v útočném pásmu útok Austona Matthewse a při signalizovaném vyloučení domácího hráče přidali Maple Leafs třetí branku. Obránce Jake Gardiner našel krásnou přihrávkou od modré čáry Williama Nylandera, který mohl střílet snadno do odkryté branky. Domácí brankář byl totálně mimo a přihrávku Gardinera na volného Nylandera přes hráče před sebou vůbec neviděl.

Torontu se tak podařilo v posledních pěti minutách první třetiny dokonale umlčet zkraje zápasu velmi bouřlivou atmosféru v hale Jets.

Ve druhé třetině ale dali Maple Leafs domácímu týmu další příležitosti vrátit se do zápasu. Zkraje třetí minuty ujel Shawn Matthias, ale Frederik Andersen jeho únik vychytal. Následoval trest pro lavičku Maple Leafs za příliš mnoho hráčů na ledě, ale hra v oslabení se Torontu dařila.

Krátce po návratu Mitche Marnera na led uvolnil Auston Matthews krásnou přihrávkou v útočném pásmu Patricka Marleaua, který rychlou kličkou do backhandu vymíchal Masona, 4-0 Leafs.

„Skvělá akce Austona Matthewse, který to poslal na mě. Já jsem pak trochu kopl do bruslí a podařilo se mi klička kolem brankáře,“ řekl o své první brance v dresu Toronta Patrick Marleau.

Od té byly hrál domácí tým velmi odevzdaně a Maple Leafs si kontrolovali pohodlný náskok.

Hned v první minutě třetí třetiny přidal navíc Patrick Marleau svou druhou branku v zápase a vyhnal tak Masona na střídačku, 5-0 Leafs.

Do branky Jets se postavil náhradník Connor Hellebuyck. Jets se snažili o zvýšil tempo, ale další brankou Toronta na začátku deváté minuty je srazil Mitch Marner. Maple Leafs hráli krátkou přesilovku 5 na 3 a v následné přesilovce 5 na 4 dorazil Marner odražený kotouč po střele van Riemsdyka, 6-0 Leafs.

V polovině třetí třetiny hráli Jets další přesilovku po vyloučení Mo Riellyho a krátce po vypršení jeho trestu pokazil Andersenovi čisté konto Mark Scheifele, 1-6.

Přestřelka ve třetí třetině pokračovala a 26 vteřin po brance Marka Scheifeleho se trefil poprvé v sezoně Auston Matthews, který před domácí brankou tečoval ze vzduchu nahození Connora Carricka přesně mezi betony domácího brankáře, 7-1 Leafs. Svou první asistenci v NHL si u branku Matthewse připsal Andreas Borgman.

Za další minutu uzavřel skóre zápasu domácí Mathieu Perreault. Leafs se nepodařila rozehrávka v obranném pásmu a Perreault mířil přesně k tyčce, 7-2.

Zápas se poté již dohrával a Maple Leafs si tak mohli zapsat první výhru v nové sezoně.

Pro Toronto to byl důrazný start do nového ročníku. Od 10. října 2002 se jednalo o nejvýraznější výhru Maple Leafs v prvním zápase nové sezony. Tehdy Leafs vyhráli na ledě Pittsburghu Penguins 6-0. Čisté konto tenkrát vychytal v brance Toronta Eddie Belfour.

Teprve po sedmé ve své stoleté historii vyhráli Maple Leafs svůj úvodní zápas v nové sezoně alespoň o pět branek. V zápase venku to bylo dokonce teprve po třetí. Poprvé se tak stalo opět na ledě Winnipegu v 1981-82 (6-1). Podruhé pak v již zmíněném zápase na ledě Pittsburghu.

Auston Matthews & James Van Riemsdyk se stali ve středečním zápase první dvojicí hráčů Toronta se třemi a více body v úvodním zápase nové sezony. Naposledy se to povedlo trojici Darcy Tucker (4 body), Mats Sundin (4 body) a Alex Mogilny (se třemi body) opět v zápase s Pittsburghem 10. října 2002.

Navzdory vysokému počtu vyloučených hráčů Toronta byl kouč Mike Babcock spokojený.

„Měli jsme mnoho trestů. Brankář musel být na začátku zápasu velmi dobrý. Víte, jaký je hokej. Kdyby využili zkraje zápasu některou z přesilových her, tak dostanou sebedůvěru a kdo ví, zápas mohl být jiný obzvlášť v jejich hale. Nám se podařilo přizpůsobit se ve hře v oslabení a poté jsme dali ve správný čas branky. Nemusíte si dělat starosti o střílení branek, když se vám daří je střílet,“ řekl kouč po zápase.