Leafs zvládli první domácí zápas v sezoně

Toronto Maple Leafs slaví výhru 8-5 nad New Yorkem Rangers. Jenže první domácí zápas Maple Leafs v nové sezoně skončil málem katastrofou.

Toronto vedlo rychle brankou Dominica Moorea 1-0. Po stejně rychlém vyrovnání J.T. Millera na 1-1 vstřelili Leafs čtyři branky v řadě a po 17 minutách první třetiny vedli 5-1. V ten moment to vypadalo na pohodlný náskok do konce zápasu.

Jenže vyloučení a následná branka Kevina Shattenkirka 23 vteřin před koncem první třetiny dala Rangers naději. Zpět do hry je definitivně vrátila branka Miky Zibanejada v osmé minutě druhé třetiny a ještě do druhé přestávky se podařilo Rangers vyrovnat na 5-5.

S Maple Leafs to vypadalo velice špatně. Rangers byli na koni a za stavu 5-5 zastavil Frederik Andersen obrovskou šanci Zibanejada na šestou branku Rangers. Pět minut před koncem druhé části hráli Rangers přesilovou hru za příliš mnoho hráčů na ledě. Za stejný prohřešek Maple Leafs pykali druhý zápas v řadě.

Už po pár vteřinách třetí třetiny připravil Rick Nash další obrovskou šanci pro J.T. Millera ale Frederik Andersen dalším akrobatickým zákrokem udržel vyrovnaný stav.

Maple Leafs zachránil až brankou v osmé minutě třetí třetiny Tyler Bozak. Akce začala už dlouhou přihrávkou Nikity Zaitseva, kterou se snažil ještě ve středním pásmu zpracovat rukou Mitch Marner. Nakonec se mu podařilo přejet s kotoučem na těle modrou času a Leafs se usadili v útočném pásmu. Po několika zblokovaných střelách si do rohu kluziště sjel Jake Gardiner a přihrávkou před brankoviště našel úplně volného Bozaka, který pohotovou střelou na lapačku poprvé překonal Ondřele Pavelce v brance Rangers, 6-5 Maple Leafs.

Kouč Rangers Alain Vigneault se rozhodl nechat na videu zkontrolovat jestli se nejednalo o offside v momentě, kdy si Marner zpracovával přihrávku Zaitseva. Rozhodčí ale potvrdili dřívější rozhodnutí na ledě a branka platila. Video kontrola Rangers nevyšla a podle nového pravidla následoval dvouminutový trest oficiálně za zdržování hry.

Následnou přesilovou hru Maple Leafs využil Leo Komarov, který v brankovišti dorazil předchozí střelu Williama Nylandera, která skončila na břevně, 7-5. Maple Leafs tak v polovině třetí třetiny vedli opět o dvě branky a výhru si už vzít nenechali.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny se navíc v další přesilové hře Toronta krásně uvolnil Nazem Kadri a střelou z prostoru mezi kruhy nedal Pavelcovi šanci, 8-5 Maple Leafs.

„Myslím si, že třetí třetinu jsme měli mnohem lepší. V první třetině jsme hráli velmi dobře organizovaně, opravdu jsme pracovali a drželi puk. Ve druhé třetině nevím, co jsme dělali. Úplně jsme opustili naši hru,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

„Tak by to ve sportu mělo být. Když neděláte věci správně, tak byste neměli mít úspěch. A ten my také neměli. Dívám se na to tak, že jsme hráli dva úvodní domácí zápasy, v obou jsme našli způsob, jak zápas přežít a vyhrát ho,“ dodal kouč.

Už v polovině třetí minuty se proti svému bývalému klubu prosadil Dominic Moore, který tečoval střelu Nikity Zaitseva a Maple Leafs vedli 1-0. Moore nastoupil v prvním zápase v dresu Toronta od 28. února 2009 a hned vstřelil svou první branku v dresu Maple Leafs od 26. února 2009, kdy se v oslabení trefil do sítě NY Islanders.

Ve včerejším zápase s Rangers navíc vyhrál Dominic Moore všech devět svých vhazování.

Dvakrát se v první třetině trefil Zach Hyman. V polovině šesté minuty zvyšoval nejprve po chybné rozehrávce Rangers osamocený před Lundqvistem na 2-1. Krátce předtím ho ještě Henrik Lundqvist vychytal po tom, co se Hyman prosmíkl mezi dvěma obránci a zkoušel kličku do backhandu. Za pár vteřin si už Hyman kličkou do forhandu vytáhl Lundqvista z brankoviště a snadno zasunul. Druhou branku přidal Hyman necelé tři minuty před první přestávkou po tom, co dorazil kotouč za klečícího Lundqvista. Maple Leafs vedli v té době už 5-1.

„Byl to docela šílený zápas. Nechcete být v zápase, jako byl tento. Chcete mít nízké skóre a hrát dobře v obraně, ale v útoku se nám daří. Určitě je dobré, že jsme vyhráli další zápas,“ řekl Hyman.

Ještě před tím se dvakrát trefili obránci Toronta. V jedenácté minutě projel v přesilové hře s pukem na hokejce přes celé kluziště Jake Gardiner a střelou z pravého kruhu pro vhazování překvapil úplně všechny, 3-1 Maple Leafs. A za necelé tři minuty střílel ze střední vzdálenosti Nikita Zaitsev, 4-1 Maple Leafs.

Brankář Rangers Henrik Lundqvist se několikrát v první třetině díval k vlastní střídačce a zřejmě si pohledem žádal vystřídání. Nicméně v brance vydržel až do konce první třetiny. Ze 17 střel Maple Leafs inkasoval pět branek a na začátku druhé třetiny ho v brance vystřídal Ondřej Pavelec, který NY Rangers posílil před letošní sezonou příchodem z Winnipegu Jets. Pavelec nakonec inkasoval třikrát z 24 střel Maple Leafs.

Toronto tak ve druhém zápase v řadě donutilo soupeře střídat brankáře.

Ani brankář Maple Leafs Frederik Andersen neměl jednoduchý večer. První z pěti inkasovaných branek padla z dorážky na brankovišti. Při druhé a třetí brance Rangers měl Andersen zakrytý výhled a čtvrtá a pátá branka Rangers padla po tečovaných střelách.

Premiéru v dresu Maple Leafs prožil druhý ze švédských nováčků, obránce Calle Rosen. Narozdíl od Andrease Borgmana nebodoval a společně se svým partnerem v obraně Connorem Carrickem so připsal dva mínusové body v hodnocení +/-.

Maple Leafs poprvé ve své historii nastříleli v prvních dvou zápasech nové sezony alespoň sedm branek a poprvé od sezony 1995-96 mají v prvních dvou zápasech nové sezony na svém kontě 10 branek.

Posledním týmem NHL, který v prvních dvou zápasech nové sezony nastřílel vždy alespoň sedm branek byli v sezoně 1990-91 Pittsburgh Penguins.

Před zápasem proběhl také tradiční ceremoniál za účasti vojenské jednotky 48th Highlanders.

This slideshow requires JavaScript.

One thought on “Leafs zvládli první domácí zápas v sezoně

1. Další zápas bude nesmírně zajímavý. Chicago taky dalo 15 branek a jsou rozjetí.