Matthews rozhodl v prodloužení

Toronto Maple Leafs vyhráli dramatický zápas s Chicagem Blackhawks 4-3 v prodloužení a připsali si tak už třetí výhru v nové sezoně. O rozhodnutí se postaral v 1:17 před koncem nastaveného času Auston Matthews. Branku a jednu asistenci zaznamenal obránce Nikita Zaitsev a také útočník Connor Brown. Posledním střelcem Toronta byl James van Riemsdyk.

Maple Leafs se podařilo vyrovnat ve třetí třetině nepříznivý výsledek 1-3.

„Jak zápas pokračoval, tak jsme se stále zlepšovali a zlepšovali. To je způsob, jakým chceme hrát. Hráli jsme proti velmi dobrému týmu, oni jsou týmem, který ví, jak vyhrát. Když hrajete takovéto těsné zápasy, tak vždycky záleží na centimetrech, takže to je pro nás rozhodně důležitá výhra pokud jde o sebedůvěru a chceme si tuhle formu udržet,“ řekl Matthews po zápase.

Matthews byl zvolený první hvězdou zápasu a byl opravdu hodně vidět. Už na konci druhé minuty se tlačil do první šance zápasu, ale jeho střela jednou rukou šla mino branku soupeře.

Maple Leafs ale neodehráli dobře první třetinu. Často ztráceli kotouče a chybami v obranné třetině pouštěli soupeře do šancí.

Platilo to také v případě prvních dvou branek Blackhawks. Po osmi minutách první třetiny prohrávalo Toronto, i když trochu nešťastně, 0-2. Ve čtvrté minutě to byl český obránce Jan Rutta, který se zbavil v útočném pásmu Mitche Marnera, objel branku a jeho přihrávku na spoluhráče před brankou si srazil Marner do branky, 0-1. V osmé minutě ztratil Frederik Andersen svou hokejku a nemohl tak lépe zasáhnout proti střele Richarda Pánika ani proti dorážce kapitána Blackhawks Jonathana Toewse, 0-2.

Necelých osm minut před první přestávkou měly oba týmy velké šance na vstřelení branky. Nejprve střela Ryana Hartmana minula branku Toronta jenom o pár centimetrů. Za dvacet vteřin dorážel před brankovištěm v obrovské šanci Mitch Marner, ale brankář Chicaga Anton Forsberg jeho střelu vytlačil špičkou brusle na tyčku. A hned z protiútoku se řídil na Andersena osamocený Patrick Sharp, ale brankář Toronta jeho střelu vyrazil levou nohou.

Po nepovedeném začátku se hráči Toronta dostali částečně do hry a první třetina skončila nakonec s téměř vyrovnaným počtem střel na branku (9-7 ve prospěch Chicaga).

Od druhé třetiny byli Maple Leafs střelecky mnohem aktivnější než soupeře a hráči Toronta si začali vytvářet velké šance ke vstřelení branky. Hned na začátku třetiny se dostala do protiútoku dvojice Hyman, Nylander, ale brankář Chicaga si s dorážkou Nylandera poradil. Další velmi povedené střídání s několika šancemi měl útok Austona Matthewse na přelomu sedmé a osmé minuty, ale Anton Forsberg držel čisté konto.

Až v polovině zápasu se Maple Leafs poprvé střelecky prosadili. Nikita Zaitsev udržel kotouč v útočném pásmu a následně si najel do střelecké pozice a přesnou střelou mezi betony zakončil krásnou kombinaci Calleho Rosena a Connora Browna, 1-2. Zaitsev se trefil ve druhém zápase v řadě.

Nechybělo mnoho a Maple Leafs mohli ještě ve druhé třetině vyrovnal. Sedm a půl minuty před druhou přestávkou nevyužili Bozak s van Riemsdykem zmatků kolem brankoviště při hře čtyři na čtyři. A čtyři a půl minuty před přestávkou zakončil Matthews přečíslení dvou na jednoho střelou, kterou Anton Forsberg vyrazil svou vyrážečkou.

Také ve třetí třetině se Maple Leafs tlačili na brankou Chicaga. Do šance se dostal Matt Martin a za několik minut také Zach Hyman.

Byli to ale hráči Chicaga, kteří se mohli radovat. V polovině sedmé minuty srazil Andreas Borgman v rohu kluziště jednoho ze soupeřů tvrdým hitem a rozhodčí ocenili jeho zákrok dvěma minutami. V přesilové hře pak střílel Gustav Forsling záměrně mimo branku, jeho střela se odrazila od zadního mantinelu na druhou stranu pásma a Richard Pánik poslal puk pohotově do odkryté branky, 1-3. Frederik Andersen nemohl vůbec nijak brance zabránit.

Jenže Maple Leafs se nevzdali a soupeře ještě více zatlačili. Sedm minut před koncem třetí třetiny snížil povedenou střelou Connor Brown na 2-3. Pro Browna to byla první branka v sezoně a druhý bod v zápase po asistenci u branky Zaitseva. Po zápase byl Connor Brown potěšený, že mohl v útoku konečně trochu pomoci.

„Určitě. Cítím, že to je důležitá část mé hry a cítím, že mohu pomoci v útoku. Když se vám daří bodovat, tak je to příjemné,“ řekl Brown po zápase.

Za minutu se tlačil do zakončení Nazem Kadri a rozhodčí viděli sekání českého obránce Jana Rutty. Maple Leafs dostali příležitost k přesilové hře, kterou necelých pět minut před koncem třetí třetiny využil James van Riemsdyk, 3-3.

Do konce třetí třetiny se už skóre neměnilo a Maple Leafs poprvé v nové sezoně hráli prodloužení. V něm se minutu a půl před koncem nastavení rozjel Auston Matthews a střelou zápěstím z pravého křídla pod víko soupeřovy branky rozhodl o výhře Toronta 4-3.

Maple Leafs tak prožívají jeden z nejlepších začátků nové sezony v posledních letech. V loňské sezoně si Toronto připsal třetí výhru v sezoně až 1. listopadu a bilanci 3-0 v prvních třech zápasech nové sezoně Maple Leafs zaznamenali naposledy v sezoně 2010-11.

Zároveň to je pro Toronto první výhra nad Chicagem po pěti prohrách v řadě. Naposledy Toronto porazilo Blackhawks 1. listopadu 2014.

2 thoughts on “Matthews rozhodl v prodloužení

1. Mimochodem Auston Matthews 21 rozdílových branek za poslední dvě sezony, nejvíc z NHL.

A v zápase s Chicagem 84% času v držení kotouče a to hrál útok Matthewse proti Keithovi, Seabrookovi, Kaneovi.

Poměr střel byl 29-3 ve prospěch Maple Leafs, když byl na ledě Matthews

2. Je krutej☺. To cecko uz bych mu klidne prisil. Trosku mitch zatim nevyraznej ale snad se rozjede.