Leafs pokračují v jízdě a porazili Detroit

Toronto Maple Leafs vyhráli ve středu večer na domácím ledě 6-3 nad Detroitem Red Wings a připsali si už šestou výhru v letošní sezoně. O tři ze šesti branek se postaral útok Austona Matthewse. Všichni tři jeho členové si připsali branku a asistenci. Stejnou bilanci měl v zápase také obránce Morgan Rielly, který vstřelil svou první branku v sezoně. Posledním střelcem Toronta byl Connor Brown, pro kterého to byla branka ve druhém zápase v řadě.

První třetina zápasu se změnila v bizarní podívanou, která se jen tak nevidí. Hned čtyři z pěti střel hráčů Toronta skončily v brance Detroitu zatímco Red Wings se radovali jednou z 11 střel.

Poprvé Maple Leafs vystřelili až na konci šesté minuty, ale hned z toho byla branka. Útočník Nazem Kadri využil špatného střídání soupeře, nabruslil si po levém křídle do pásma a střelou nad levé rameno Jimmyho Howarda poslal Leafs do vedení 1-0. Trvalo necelou minutu a střelu Morgana Riellyho tečoval jemně svou bruslí Zach Hyman, 2-0 Leafs. Pro Toronto to byla druhá střela v zápase.

Na začátku 13 minuty nerozehrál dobře Connor Carrick, který vyhodil kotouč vzduchem do středního pásma. Tam si ho zpracoval obránce Nick Jensen a přihrál na Henrika Zetterberga. Ten objel branku a úplně volný zasunul pohodlně kotouč do branky, 1-2.

Na začátku první branky Detroitu ale nebyla chyba Curtise McElhinneyho, který při šanci Zetterberga společně se svými spoluhráči totálně zaspal. Hlavním důvodem byla ztráta kotouče, kterých se Maple Leafs v první třetině dopouštěli velmi často. V první třetině ztratili Maple Leafs kotouč ze svých hokejek celkem jedenáctkrát.

Naštěstí brankář Toronta svými dalšími zákroky svou chybu napravil zatímco Jimmy Howard v brance Red Wings dlouho nevydržel.

V 16 minutě ho další střelou z levého křídla vyhnal na střídačku Auston Matthews. Pro Toronto to byla třetí branka ze čtyř střel.

Místo Howarda se do branky Detroitu postavil Petr Mrázek, ale ani on nevydržel s čistým kontem příliš dlouho. Hned první střelou 40 vteřin po brance Matthewse ho překonal Connor Brown, který do čtveřice vystřelil z levé strany pásma, 4-1 Maple Leafs. Nutno podotknout, že Mrázek vůbec střelu Browna neviděl a útočník Toronta trefil přesně prostor mezi Mrázkovou bruslí a levou tyčkou.

Vypadalo to, že si Maple Leafs v poklidu dojdou pro další dva body, ale Red Wings dvěma brankami ve druhé třetině v rozmezí 1:34 zápas zdramatizovali. Na začátku osmé minuty nejprve Tomáš Tatar při hře čtyř na čtyři dorážel svou vlastní střelu. A za minutu a půl snížil na rozdíl jedné branky Jonathan Ericsson, který prostřelil McElhinneyho ze stejného místa, jako Brown v první třetině Mrázka.

Jenže McElhinney měl zakrytý výhled Justinem Abdelkaderem a rozhodčí také nejprve rozpažili a branku neuznali kvůli možnému nedovolenému bránění brankáři ve hře. Kouč Red Wings Jeff Blashill si ale vyžádal kontrolu videa, na kterém se nedovolená hra Abdelkadera proti brankáři Toronta nepotvrdilo a rozhodčí tak nakonec třetí branku Red Wings uznali.

Necelých osm minut před koncem druhé třetiny dostali Maple Leafs příležitost k přesilové hře po vyloučení Niklase Kronwalla a početní výhodu využil už po 18 vteřinách přesnou střelou Morgan Rielly, 5-3 Maple Leafs. Také při této brance si kouč Red Wings vyžádal kontrolu videa, ale tentokrát je challange úspěšná nebyla a branka Maple Leafs zůstala v platnosti.

Hráče Toronta pátá branka uklidnila a ve třetí třetině přenechali herní aktivitu svému soupeře. Red Wings častokrát zatlačili Maple Leafs v jejich obranném pásmu a byli také střelecky aktivnější.

Naštěstí zůstal Curtis McElhinney pozorný a další branku soupeři nedovolil. Dvojka Maple Leafs nakonec zakončila zápas se 30 zásahy ze 33 střel.

„V mé hře bylo trochu nerozehranosti, to je jasné, ale určitě to byl dobrý pocit nastoupit do zápasu. Samozřejmě pomůže podpora,“ řekl po zápase McElhinney.

Kouč Detroitu se více než tři minuty před koncem třetí třetiny rozhodl pro hru bez brankáře, kterou střelou do prázdné branky potrestal William Nylander.

Maple Leafs mají po sedmi zápasech šest výher a s 12 body jsou aktuálně nejlepším týmem v lize.

„Je to dobrý pocit. Kluci jsou šťastní. Máme některé těžce vybojované výhry, na které jsme opravdu pyšní. Ale jsme teprve na začátku. Sezona trvá teprve dva týdny takže před sebou máme ještě dlouhou cestu. Je dobrý pocit, začít takovýmto způsobem, ale je to dlouhá sezona,“ řekl po zápase Morgan Rielly.

Hráči Toronta vědí velmi dobře, že výkon nebyl nejlepší, ale získané dva body jsou tím nejdůležitějším.

„Můžeme být určitě mnohem lepší, ale když získáme dva body v zápasech, jako byly tyto dva ve dvou dnech a daří se nám oproti loňskému roku zlepšovat se v zápasech ve dvou dnech tak to má určitě velmi pozitivní vliv na náš tým,“ řekl Auston Matthews.